Sari la conținut
Forum Roportal
marisel

Plata perioadei de maternitate

Postări Recomandate

Sunt o viitoare mamica si sunt studenta la zi. Am lucrat la inceputul facultatii o jumatate de an. Acum imi continuu studiile fara a lucra si sunt in anul 4. Data probabila a nasterii este la jumatatea lui iunie. Va fi chiar in perioada licentei. Vreau sa stiu daca eu voi beneficia de plata perioadei de maternitate si m-ar interesa daca eu voi avea dreptul la cele 8 mil. lei lunar? Stiu ce prevede noua lege dar in lege eu nu am gasit nimic referitos la cele care sunt in perioada de studii si urmeaza sa nasca. Sotul meu e si el student in anul 3, deci nu ma pot baza pe varianta de paternitate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

conf. HG 1825/2005 modificata prin HG 53/2006 conditiile pt a fi tutore sunt:

- trebuie sa fii cetatean roman

- domiciliul sau resedinta in romania

- o sa te ocupi de crestrea copilului.

 

Indemnizatia si concediul pt crestrea copilului se cuvin primelor 3 nasteri. conf OUG 148/2005.

Daca stagiul de cotizare este mai mic decat perioada prevazuta de lege se iau in considerare la calcularea indemnizatiei media veniturilor lunare pe baza carora s-a calculat contributia pt concendii (din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calitatii de asigurat)

Pentru a putea beneficia de indemnizatia de 8 mil ROL trebuie sa ai in ultimele 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit conf codului fiscal.

Daca vrei mai multe detalii iti pot scana legile sau le poti cauta cu google.

Editat de mirela83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt o viitoare mamica si sunt studenta la zi. Am lucrat la inceputul facultatii o jumatate de an. Acum imi continuu studiile fara a lucra si sunt in anul 4. Data probabila a nasterii este la jumatatea lui iunie. Va fi chiar in perioada licentei. Vreau sa stiu daca eu voi beneficia de plata perioadei de maternitate si m-ar interesa daca eu voi avea dreptul la cele 8 mil. lei lunar? Stiu ce prevede noua lege dar in lege eu nu am gasit nimic referitos la cele care sunt in perioada de studii si urmeaza sa nasca. Sotul meu e si el student in anul 3, deci nu ma pot baza pe varianta de paternitate!

 

Anii de studentie sunt considerati "stagiu de cotizare", dar trebuie sa iti iei licenta.

Multa bafta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×