Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

De ce avem nevoie de oameni ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Explicatia evolutiva ar fi cea mai simpla: adunandu-ne in grupuri, sansele de supravietuire cresteau. Dar totusi, ce explicatii psihologice mai serioase sunt ? Pentru ca dpdv rational, n-as avea nevoie de prieteni. Sunt oricum atatea lucruri pe care nici in 10 vieti n-as avea timp sa le fac, chiar si de unul singur. Dar fara prieteni, dorinta de a face acele lucruri de unul singur nici nu prea exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar fara prieteni, dorinta de a face acele lucruri de unul singur nici nu prea exista.

 

Una din explicatiile psihologice ar fi: ca sa nu o iei razna.

Iti poti verifica ideile, mintea.

Sa nu puna meme bizare stapanire pe tine si tu sa nu stii.

Ex. Ted Kaczynski era supradotat, era singur si nu avea nevoie de prieteni. Pana la urma a luat-o razna.

 

Alta explicatie: ramai pe val, ramai conectat la mersul lumii. Lumea moderna e intr-o viteza de schimbare considerabila. Ca sa sesizezi oportunitatile ce deschid cai de viitor e bine sa discuti cu prietenii. Unul spune una, altul vine cu o noutate, altul cu o idee, si uite asa simti incotro merge lumea. Nu iesi din flux, nu te trezesti dupa ani pe tusa.

Alta explicatie: ei te pot ajuta. Cu ocazii, cu idei de joburi, sau concret, o mana de ajutor daca te muti.

 

Dpdv medical, s-a constatat prin studii ca acei care socializeaza au o sanatate mai buna si traiesc mai mult, imbatranesc frumos.

Cei care nu socializeaza risca Alzheimer, sau sa moara pe la 50 de boli coronariene, singuri, daca nu s-au deprins cu sport regulat.

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te cat de ignoranti sunt majoritatea oamenilor si da-ti seama ca jumate din ei sunt si mai ignoranti.In definitiv poate pamantul asta este locul numit"iad" pe o alta planeta...cine stie??Sunt sigur ca exista si alte forme inteligente de viata in univers si asta se vede prin simplul fapt ca nu vor sa intre in contact cu noi.Si de ce ar face-o?

Dar chiar avem nevoie de oameni?Daca dai 50 $ cuiva si pe urma nu-l mai vezi deloc, cel putin iti dai seama ca de astfel de oameni nu ai nevoie in viata.

Cand ai nevoie de oameni trebuie mai intai sa-i gandesti nu ca pe niste creaturi logice ci ca pe niste creaturi pline de sentimente,emotii,prejudicii si motivate de mandrie,orgoliu si vanitate.E intr-adevar o tema pt. acasa greu de rezolvat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia spune-ne Abc, tu de ce ai nevoie de oamenii de pe roportal?

E o nevoie irationala. Pur si simplu caut sa ma simt bine. Tocmai de aceea v-am intrebat, ca sa stiu justificarile acestei nevoi irationale. Dar roportal e un mediu virtual si nu ma ajuta prea mult. Chiar am un "prieten" cu care vorbesc zi de zi, poate peste 5 ore pe zi, dar aceste conversatii se realizeaza pe messenger si nici ele nu ma ajuta prea mult. As dori oameni reali, ca atunci in copilarie cand ma jucam toata ziua pe afara cu o gramada de copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As dori oameni reali, ca atunci in copilarie cand ma jucam toata ziua pe afara cu o gramada de copii.

dar stai. Eu am inteles din titlul topicului ca nu ai nevoie de oameni si ca ai foarte multe lucruri pe care vrei sa le faci singur. Acum spui ca ai nevoie de oameni (reali).

 

Poate ca nevoia ta nu este irationala, ci doar... dificil de identificat. Daca spui ca tu cauti sa te simti bine si daca intr-adevar te simti mai bine postand pe aici si vorbind cu prietenul tau pe mess, asta iti satisface acea nevoie. Poate e vorba de nevoia de autovalidare (de care vorbeam eu pe un topic).

Dar vad ca tu simti ca nu poti comunica si relationa la un nivel autentic cu oamenii din mediul virtual, de aceea esti nemultumit.

Ce te impiedica sa iesi afara si sa comunici autentic cu oamenii?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce te impiedica sa iesi afara si sa comunici autentic cu oamenii?

 

Care oameni ? Cum sa ma bag asa aiurea in seama cu oameni de pe strada ?

 

Poate e vorba de nevoia de autovalidare (de care vorbeam eu pe un topic).

 

Poate sa fie si nevoia de autovalidare, dar nu pentru ca as dori-o eu in mod constient. Dimpotriva, nu doresc sa fiu validat de nimeni, pentru ca imi dau seama ca n-are niciun rost. Dar aceasta nevoie poate o exista la nivel inconstient. Cum pot scapa de ea in cazul asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care oameni ? Cum sa ma bag asa aiurea in seama cu oameni de pe strada ?

Poti merge in parcuri la batranii care joaca sah si poti discuta de mutari, poti castiga intelepciune discutand cu ei.

Sau poti iesi cu prietenii la un fotbal.

 

Cum pot scapa de ea in cazul asta ?

te deranjeaza asa de tare?

Simti ca esti dependent de validarea pe care ti-o dau oamenii?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×