Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prietenul meu cred ca are varicocel...si el crede la fel...(am citit impreuna pe net diferite articole despre aceasta boala) pt ca i-a aparut putin deasupra testiculului stang un fel de ,, punga de rame", sunt mai multe vene pronuntate, contorsionate...si testiculul stang este mai mic decat cel drept...diferenta este cam mare.... si are din cand in cand junghiuri in partea inghinala si in partea superioara a piciorului stang..

 

Ce stiu de ac. boala e ca poate determina infertilitatea barbatului...deci are consecinte extrem de grave...

Acum cateva zile a fost la medicul urolog , insa din cauza frigului nu a reusit sa vada nimic....si nu stie ce sa faca....

 

 

Stie cineva mai multe despre varicocel? s-a operat cineva de asa ceva?

 

am citit, sper sa nu fie adevarat, ca chiar daca se opereaza, dupa o perioada boala revine....

 

Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva....mai ales ca am de gand sa-mi fac o familie cu el

 

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Magda,

Eu am avut un varicocel si m-am operat in 2004-toamna.

E adevarat ca poate cauza infertilitate datorita faptului ca vasele de sange care apar in zona testiculului, cresc temperatura (adica tin de cald ) organului, iar el e prevazut sa functioneze in conditii optime, la o anumita temperatura. E adevarat ca se rezolva chirurgical, da' nu e o operatie grea deloc: in 3 zile e din nou acasa.

Eu m-am operat la Fundeni, si stiu si un doctor meserias acolo (daca ii telefonezi, te rezolva imediat: il chema sa-l vada si in cateva zile se poate interna).

Altceva ce sa mai zic? Trebuie sa-l ia in serios cat mai repede si sa-l dea jos. Nu e nimic spectaculos, cat despre de speriat, nu e cazul.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca si eu am asa ceva, ce crezi ti-a afectat fertilitatatea? Dupa operatie poate creste aceasta fertilitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Magda,

Eu am avut un varicocel si m-am operat in 2004-toamna.

E adevarat ca poate cauza infertilitate datorita faptului ca vasele de sange care apar in zona testiculului, cresc temperatura (adica tin de cald ) organului, iar el e prevazut sa functioneze in conditii optime, la o anumita temperatura. E adevarat ca se rezolva chirurgical, da' nu e o operatie grea deloc: in 3 zile e din nou acasa.

Eu m-am operat la Fundeni, si stiu si un doctor meserias acolo (daca ii telefonezi, te rezolva imediat: il chema sa-l vada si in cateva zile se poate interna).

Altceva ce sa mai zic? Trebuie sa-l ia in serios cat mai repede si sa-l dea jos. Nu e nimic spectaculos, cat despre de speriat, nu e cazul.

Sanatate!

 

Iti multumesc ca mi-ai raspuns...as mai vrea sa stiu numele doctorului care te-a diagnosticat si te-a operat...si numarul lui de telefon...

 

Deci dupa operatie nu ti-a mai revenit aceasta boala? Ai facut testul de fertilitate dupa?ca sa vezi daca e totul in regula?

Numai bine 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O spermograma poate sa arate numarul si mobilitatea spermatozoizilor=feritlitatea.

Oricum, imbunatatirile nu au aparut imediat, ci dupa cca 2-3 luni, timp in care organul si-a recapatat treptat functiile (puterile). Oricum, ca si la alte organe care sunt pereche, daca disfunctia nu e mare, celalalt organ- cel sanatos- preia din functiile celui bolnav (cel mai adesea la rinichi se intampla asa, dar stiu ca si cu emisferele cerebrale lucrurile stau cam la fel), in fine... pe mine ajunsese sa ma doara testiculul sanatos, pentru ca era suprasolicitat.

Acum e ok.

Dupa operatie n-am mai facut spermograma, dar cred ca e in regula.

 

 

Eu am fost la Dr, Harza (cu i din a) 0744567940. Desi cam repezit, a facut treaba buna.

Nu stiu cat mai cere, intreaba si tu pe la pacienti. Eu l-am intrebat pe fata: cat face?, si mi-a zis "Te mai gandesti tu pana maine". Am nimerit in schimb peste o anestezista nesimtita. Dar a facut si aia treaba buna, pana la urma. Inainte de operatie nu mai aveam nici un ban sa-i dau si ei, ca m-a bagat de dimineata in operrrati si sotia mea nici nu ajunsese macar, dar nici o problema, mi-a cerut banii dupa operatie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu acelasi lucru..

Am citit ca exista doua tipuri de operatii una in care taie scrotul, si alta in care se face o incizie undeva in abdomen shi se taie vena respectiva. Un doctor a recomandat al doilea tip de operatie (pt ca nu revine).

Ce fel de operatie ai facut?

Ai vreun fel de problema acum?

Pe mine ma doare vena respectiva pana in abdomen, dar testicolul arata cam la fel cu celalalt (nu-i mai mic).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietenul meu cred ca are varicocel...si el crede la fel...(am citit impreuna pe net diferite articole despre aceasta boala) pt ca i-a aparut putin deasupra testiculului stang un fel de ,, punga de rame", sunt mai multe vene pronuntate, contorsionate...si testiculul stang este mai mic decat cel drept...diferenta este cam mare.... si are din cand in cand junghiuri in partea inghinala si in partea superioara a piciorului stang..

 

Ce stiu de ac. boala e ca poate determina infertilitatea barbatului...deci are consecinte extrem de grave...

Acum cateva zile a fost la medicul urolog , insa din cauza frigului nu a reusit sa vada nimic....si nu stie ce sa faca....

Stie cineva mai multe despre varicocel? s-a operat cineva de asa ceva?

 

am citit, sper sa nu fie adevarat, ca chiar daca se opereaza, dupa o perioada boala revine....

 

Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva....mai ales ca am de gand sa-mi fac o familie cu el

 

Va multumesc.

 

 

Eu am facut operatie de varicocel saptamana trecuta!!!La bucuresti la spitalul Budimex la doctorul Spatarul!!!e super numai ca totul a mers bine pana am ajuns in Valcea unde stau!!!am 13 ani!!in 2-3 zile mi-am revenit!!dar cand am fost la spital sa-mi scoata atele a fost un adevarat calvar!!AVETI GRIJA DE VOI CA E NASPA RAU!!!TE TERMINA UN NENOROCIT D DOCTOR CARE NU STIE SA SCOATA O ATA!!ASA CEVA ESTE O PARTE A TARI ASTA DE KKT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As dori si eu sa stiu cam la cat timp dupa operatia de varicocel as putea sa mi reiau viata sexuala si ce se poate intampla in caz contrar. Daca ma excit atat de tare incat ma ud insa nu intretin actul sexual ce se poate intampla ?

 

As dori si alte informatii legate de acest subiect.

 

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va salut pe toti,

Tocmai am descoperit ca am varicocel in timp ce imi completam fisa medicala pt academie. Cand mia spus doctorul urolog ca e posibil sa am varicocel de gradul 2 mi-a cazut fata, ma gandeam la ce e mai rau. Imediat ce am ajuns acasa am inceput ca caut informatii despre aceasta problema si vreau sa spun ca ma-m mai linistit. Dar totusi vreau sa stiu in cat timp voi ca nou pt ca am contravizita medicala in 4 luni si asta mi-ar mai trebui sa ma respinga aia acolo dupa ce voi fi dat si o gramada de bani pe toate cele necesare pt academie. Si astfel am ajuns la urmatoarea problema: cat costa o operatie pt indepartarea varicocelului cu totul ( anestezist, tretament post operator-asta daca e cazul). As vrea sa rog pe cei care au facut aceasta operatie de curand sa imi raspunda si mie la aceasta intrebare.

 

Va multumesc anticipat,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×