Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hmm...am si eu o intrebare!Dupa operatia de varicocel...(incizie in abdomen)...in cat timp este perioada de revenire completa?

Adica in cat timp voi putea depune efort fizica mare?Eu urmez un antrenament...abdomene (100 pe zi cam asa)..gantere...flotari...alergat!

Dupa timpul de refacere...voi mai resimpti dureri la efort?Gen sa ma doara operatia sau testicolul?

Daca a mai experimentat cineva asta dupa operatie (si nu a avut sau a avut probleme) il rog sa imi raspunda!:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbaretu, sper ca pan acu ai rezolvat problema, si este totul ok. Dupa operatie vreo cateva saptamani stiu ca e bine s o lasi mai moale cu efortul, si sa eviti sa stai mult timp in picioare, sau sa mergi mult. Acum cred ca depinde si de tipul de operatie pe care il faci. Un prieten a facut scleroterapie, a plecat a doua zi acasa, si a putut sa revina la programul normal imediat. Dar a fost fara taieturi, adica nu e ca o operatie normala, doar te inteapa si folosesc niste tuburi subtiri prin care blocheaza sangele din venele afectate. Asa ca este mai putin invaziva, si iti revii mult mai repede. A, si a fost fara dureri. Asta pentru ca dupa operatie unii raman cu sensibilitate si durere, care nu mai trece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, eu am fost opereat de varicocel bilateral ( stang grad 3 si drept grad 1) de dl. Dr. Cosmin Gagiu si de dl. Dr. Sebastian Voinea de la Spitalul Fundeni sectia urologie (m-au operat ambii unul pe partea stanga si celalalt partea dreapta).
Acum o sa va povestesc ceva:
Eu am ajuns de nevoie la aceasta operatie (am 30 ani si cred ca aveam varicocel de cel putin 10 ani), spun din nevoie deoarece aproximativ 2 ani am incercat sa fac un copil si nu am reusit. Am fost la o clinica privata sa facem cateva analize, eu si sotia, printre care si spermograma - care a iesit foarte prost:
Volum: 3ml;                                                                       OK
Culoare: opalescent;                                                         OK
Ph: 7,5;                                                                              7,2-8,0
Timp Lichefiere: 15 minute                                                <20min
Concentartie: 3,8 milioane/ml                                            >15 milioane/ml
Nr. total spermatozoizi in proba: 11,4 milioane                 >39 milioane
Motilitate:
a+b: 26%                                                                           >32%
a+b+c: 36%                                                                       >40%
In concluzie Rezultat: Oligozoospermie severa; Asteno Teratozoospermie
De la clinica respectiva dna. dr. care mi-a interpretat rezultatul mi-a zis ca a vazut multe cazuri de genul meu si nu stie niciunul din care sa fi rezultat copii in mod natural si ne-a recomandat de indata sa incepem un tratament de FIV/ICSI, fertilizare in vitro. Nu am stat sa ascult deoarece nu ma asteptam la asa rezultate si la o interpretare asa dura, voi incerca sa reproduc: " Da.....cred ca v-ati dat seama si dvs. ca rezultatele nu sunt bune... sunt usor de interpretat. Eu o sa va spun ca nu am vazut niciun cuplu care a reusit sa faca copii in mod natural cu un rezultat asa prost la spermograma. Tinand cont de varsta dvs. va recomand sa nu incercati pastile sau alte tratamente miraculoase.... ca nu exista si pierdeti timp important. Va recomand un tratament de fertilizare in vitro cu FIV/ICSI..........". 
Aceasta optiune de fertilizare noi nu doream sa o luam in considerare 1. din motive religioase -  ne bagam peste Dumnezeu, 2. nu dispuneam de cei aprox 10.000euro tratament complet pentru amandoi asa la prima aproximare si daca totul mergea bine. Asa ca sotia a mai cautat pe internet posibile cauze de infertilitate masculina si a gasit diverse articole cum ca in 80% din cazuri de vina este varicocelul. Tot pe internet am vazut ca prima operatie de varicocel la microscop a facut-o dn. dr. Sebastian Voinea de la Spitalul Fundeni sectia Urologie. Citind cateva articole, cum ca este cea mai moderna metoda de operatie si cea mai sigura am mers la Spitalul Fundeni sa ma vada cineva.
Am ajuns pe holurile spitalului Fundeni, sectia urologie (et. 4) si am intrebat si eu pe prima persoana care mi-a picat in cale ce trebuie sa fac, unde sa merg pentru a ma consulta cineva deoarece banuiesc ca am varicocel. Acea persoana era dr. Petcu Costin care m-a trimis la dr. Gagiu Cosmin la et. 2 urologie (acum nu mai este la etajul 2 - toata Urologia este doar la et. 4 din ce am vazut - sunt in renovare acum).
Dr. Gagiu Cosmin un om foarte de treaba, a vorbit cu mine foarte frumos si destul de repede, tinand cont de cat fugea pe holurile/etajele spitalului, m-a trimis la o ecografie testiculara si ceva analize de sange + profil hormonal FSH, LH, Testosteron, in 3 zile eram inapoi cu analizele si mi-a spus ca este clar de operatie si daca doresc in 5 zile de atunci sa ma interneze si sa facem operatia. Operatia este inclusa in asigurarea de sanatate, cu trimitere si indicatii ca este necesara de la doctor este gratis in spitalele de stat.
Si dupa 5 zile la 7:00 eram pe hol asteptand internarea (trebuie ceva fuga pe acolo, camera de garda, foaie de prezentare semnata de dr. .... adeverinta de salariat, acum probabil cardul de sanatate sau adeverinta ce inlocuieste cardul de sanatate..etc ). In operatie am intrat la ora 15:00 deoarece erau foarte multe operatii ( blocaj renal, prostata si altele ce tin de rinichi/vezica....urologie). Mi s-a facut rahianestezie (amortit de la brau in jos + nu stiu cum se cheama sau cum/cand mi-au administrat ceva ca am adormit pentru 1.5 ore - 1 ora am fost treaz si ascultam ce mai vorbesc doctorii si ce-mi fac....a fost fun (2,5 ore a durat de cand m-am pus pe masa pana am iesit). 
La 19:30 m-au dus in salon (am mai stat la recuperare ceva timp pana mi-am miscat degetele de la picioare).
A doua zi dimineata la 9:00 m-am externat, aprope am plecat pe picioarele mele.....am citit ca poti merge a 2-a zi...la mine nu a fost asa...pana sa merg bine au durat 2/3 zile.
Dupa operatie indicatiile erau sa revin la control la 3,6,9,12 luni cu spermograma si profil hormonal.
Rezultatele dupa 3 luni:
Volum: 3ml;    OK
Culoare: opalescent; OK
Ph: 7,5;   7,2-8,0
Timp Lichefiere: 15 minute     <20min
Concentartie: 22.6 milioane/ml                                          >15 milioane/ml
Nr. total spermatozoizi in proba: 67.8 milioane >39 milioane
Motilitate:
a+b: 19%   >32%
a+b+c: 21%   >40%
In concluzie Rezultat: spermatozoizii in numar foarte, foarte bun dar cam puturosi (cred ca stersati de operatie)

Rezultatele dupa 6 luni (analiza facuta obosit dupa 3 nopti muncite - tura de 12 ore - si mers direct la analiza dupa munca - la 7:00 am iesit iar la 9:00 faceam analiza):
De aici concluzie proprie- conteaza foarte mult cat esti de odihnit in momentul cand vrei sa faci copii:
Volum: 2ml;    OK
Culoare: opalescent; OK
Ph: 7,5;   7,2-8,0
Timp Lichefiere: 15 minute     <20min
Concentartie: 12.2 milioane/ml      >15 milioane/ml
Nr. total spermatozoizi in proba: 24.2 milioane >39 milioane
Motilitate:
a+b: 31%   >32%
a+b+c: 35%    >40%
In concluzie Rezultat:nr. de spermatozoizii sub limita si cam puturosi

Rezultatele dupa 9 luni:
Volum: 3ml;    OK
Culoare: opalescent; OK
Ph: 7,8;   7,2-8,0
Timp Lichefiere: 15 minute     <20min
Concentartie: 21 milioane/ml      >15 milioane/ml
Nr. total spermatozoizi in proba: 63 milioane     >39 milioane
Motilitate:
a+b: 62%   >32%
a+b+c: 67%    >40%
In concluzie Rezultat: Normozoospermie

Si nu doar pe hartie s-au schiumbat lucrurile, cu ajutorul lui Dumnezeu care a lucrat prin dr. Cosmin Gagiu si dr. Sebastian Voinea sotia este insarcinata in luna a 6-a cu un baietel.
Deci dupa 6 luni de la operatie am reusit in mod conventinal, natural sa facem un copil realizand acesta operatie care este o operatie simpla: necesita 1 zi de internare.

Postez toate acestea pentru a face cunoscuta problema asta, cunosc personal baieti care nu doresc sa conceapa ca au o problema si refuza sa-si faca o spermograma pentru ca e prea "penibil" si "injositor".
Stiu prin ce stres se trece cand incerci 1-2 ani sa faci un copil si nu reusesti.
Acesti domni doctori, dr. Sebastian Voinea si dr. Cosmin Gagiu sunt niste doctori extraordinari, au vorbit foarte frumos cu mine si cu sotia.
Doresc ca acest post sa ajute si sa indrume cat mai multe persoane pe drumul cel bun.

Toate cele bune! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×