Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi93

Intrebari legate upgrade PC

Postări Recomandate

Salut, am si eu 3 intrebari si in acelasi timp nelamuriri:

1. am un processor Intel pentium 4 cpu 3.00 ghz(2cpu s) si placa video NVIDIA GeForce 9400 GT si as vrea sa schimb processorul vechi cu unul Intel Core 2 Quard ar merge sa se faca schimbul ??

2. am un ram de 2gb pot sa mai adaug inca 2 gb peste ceilalti??

3. am Hardul de 160gb merge sa adaug 340 gb peste cei vechi ?? adica este posibil sa ii pun "peste" ?? sau trebuie sa ii scoata pe cei vechi si sa imi puna alti 340 gb??

 

Astea sunt intrebarile mele cn ma poate ajuta cu un raspuns, va rog mult !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, Pentium 4 si Core 2 au soclu diferit asa ca nu poti sa faci schimbul asta. Ca sa ai o idee cam ce si cum poti sa up-grade-ezi, trebuie sa cauti manualul de la placa de baza, motherboard, si acolo gasesti informatii despre memorie, procesor si altele. Deci de-acolo poti vedea daca mai poti sa adaugi inca 2 GB de RAM sau ce poti sa up-grade-ezi.

Notiunea de "peste" suna putin aiurea. Tu poti sa adaugi la ce e existent, adica adaugi un bank de memorie sau un hard.

La memorie esti limitat de cata memorie suporta placa de baza si de cate sloturi de memorie dispune. In functie de asta vezi daca poti adauga alt bank sau sa le inlocuiesti pe cele existente cu unele cu memorie mai multa.

La hard esti limitat de numarul de conectori disponibili, asta in functie tot de placa de baza si de ce dispune ea. Hardul, de obicei, are acelasi tip de conector ca si unitatile de CD/DVD. Deci trebuie sa vezi ce suporta placa de baza si cate sloturi ai libere. Ar fi ajutat mai mult daca stiai ce tip si model de placa de baza ai. Cred ca daca citesti pe-aici, gasesti informatii despre softuri care te ajuta ca sa o identifici.

De-acolo se poate determina mai clar ce si cum poti sa faci up-grade. Nu in ultimul rand, conteaza si la ce vrei sa folosesti calculatorul. Nu are sens sa faci o investitie daca nu e necesar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acu iti zik exact ce am la placa de baza: LGA 775 Gigabyte, GA-945PL-S3, l945PL, 800 Mhz FSB, Dual DDR2 533, ATA 133, SATA Lan Broadcom 5789 Gigabit Ethenet, Audio High Definition Audio... asta scrie pe foaia pe care mi-au dato aia cand am luat Pc-ul, acu zimi te rog daca merge sa bag ce am vrut eu la processor :D

 

P.S legat de ce ziceai u, la ce folosesc calculatorul cu up-gradul, il folosesc pt jocuri 2010-2011 :D desta vreau mai mult sa imi fak un UP-grade

Editat de Cristi93

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CPU

 

LGA775 Intel Core™ 2 Extreme/ Intel Core™ 2 Duo processor*

Intel® Pentium® D Processor

Intel® Pentium® 4 Processor

Supports 800/533MHz FSB

 

Chipset

 

Northbridge: Intel® 945PL Express Chipset

Southbridge: Intel® ICH7

Realtek 8111B Gigabit Ethernet controller

Realtek ALC883 8 Channel Audio Codec

 

Memory

 

4 DDR II DIMM memory slots (supports up to 2GB memory)

Supports 1.8V DDR II DIMM

Supports dual channel DDR II 533/400 DIMM

 

* Due to standard PC architecture, a certain amount of memory is reserved for system usage and therefore the actual memory size is less than the stated amount.

Expansion Slots

 

1 PCI Express x 16 slot

3 PCI Express x 1 slots

3 PCI slots

 

Form Factor

 

ATX form factor; 305mm x 190mm

 

Internal I/O Connectors

 

4 Serial ATA II 3.0Gb/s connectors

1 UDMA ATA 100/66/33 connectors

1 SPDIF IN/OUT connectors

1 FDD connector

2 USB 2.0/1.1 connector (supports 4 ports)

2 Cooling fan pin headers

1 CD IN connector

1 Chassis Intrusion connector

 

Back Panel Connectors

 

4 USB 2.0/1.1 ports

1 RJ45 ports

3 Audio ports (Line-in/ Line-out/ MIC)

PS/2 Keyboard/ Mouse

1 COM port connector

1 LPT port

 

Asta am scos de pe site-ul lor, Gigabyte, despre placa ta.

Deci poti up-grade-a CPU-ul, vezi mai sus cu ce anume. Trebuie sa fie pt soclu LGA775.

Memoria ce o suporta e doar de 2 GB. Tu spui ca ai deja un bank de 1GB. Daca e asa, mai poti sa-ti mai iei unul de aceiasi capacitate, de preferat acelasi tip, daca poti. Sau daca-ti permiti, ia-ti un bank de 2GB si-l elimini pe cel existent. Chestia cu memoria e ca daca ai una lenta si alta mai rapida, cea rapida se ajusteaza dupa aia lenta, asa ca n-ai castigat nimic.

Sper sa te ajute toate astea ca sa-ti faci o idee despre ce e vorba. Ca sa faci tu up-grade-ul iti trebuiesc mai multe cunostinte, parerea mea.

Editat de Taranus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×