Sari la conținut
Forum Roportal
Rodica`

Vreau sa renunt la Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doamna psiholog asta e problema mea.

Am foarte multe motive pentru care nu mai doresc sa intru aici, sa citesc, sa postez, dar cel mai important e ca am sentimentul ca pierd vreme pretioasa pe acest forum.

Si nu reusesc sa renunt la acest forum. Nu trece zi sa nu-mi rup din timpul meu sa dau cu ochii p-aici. Timp pierdut 100%, sunt constienta de acest fapt.

Sunt ocupata, am de lucru, am ce face, placut si util. Dar aman totul ca sa intru si sa citesc, eventual sa scriu cate ceva pe aici. Consider ca e o problema prin faptul ca doresc sa nu mai intru aici, sa mai postez, sa citesc, si nu reusesc .

Va multumesc :hi:

  • Upvote 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine faci, bine gasesti.Urmeaza-ti visul , nu renunta la drumul tau si vei ajunge mai departe decat ti-ai propus . :flowers:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu.

Si eu am incercat si "cu forta". Nu merge. Parca atunci cand nu te mai poti loga, curiozitatea este si mai mare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De obicei facem anumite lucruri pentru ca ne fac placere, pentru ca ne aduc anumite beneficii. Faptul ca inseamna o pierdere de timp sau faptul ca ne oboseste nu inseamna ca nu este o sursa de satisfactie.

 

Probabil ca intrand si postand pe acest forum obti anumite satisfactii care iti alimenteaza o nevoie a ta. In momentul in care vei afla ce nevoie iti satisface forumul, vei putea sa inlocuiesti intratul pe forum si postatul cu un alt tip de activitate care sa satisfaca aceeasi nevoie.

 

Iti pot da cateva exemple de motive pentru care oamenii persista in anumite comportamente despre care spun ca si-ar dori sa renunte:

- reusesc sa socializeze si cu alte persoane in afara de cei cativa prieteni pe care ii au;

- reusesc sa faca schimb de idei la un alt nivel;

- se simt validati si stimati pentru ideile si raspunsurile lor, fapt ce determina cresterea stimei de sine, mai pe scurt se simt apreciati;

- isi permit sa fie un alt tip de persoana si sa se manifeste oricum, fara a afla cineva ceva despre ei (asta doar in cazul de fata)

 

si multe alte motive. Tu il poti gasi pe cel care ti se potriveste tie... se poate regasi in aceasta lista sau il poti gasi tu.

Ce anume te atrage pe tine la acest forum?

 

Ce te determina sa intri iar si iar?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma atrage..... cam pretentios spus. Intru din obisnuinta in primul rand. Apoi imi place sa intalnesc aici useri pe care ii cunosc virtual de ani buni de acum.

Dar am observat ceva care ma pune pe ganduri. M-am instrainat de prieteni vechi. De unii colegi cu care am relatii mai mult decat colegiale. Nici vorba de prieteni noi. Nu ma mai regasesc in intersactiunile si discutile cu ei. Ma gandesc ca urmeaza instrainarea de familia mea. Si asta ca prefer acest gen de comunicare specifica forumului. Nu cred ca e in regula. Apoi nu-mi amintesc viata mea dinainte de forum. Cum era atunci. Ce faceam si cum imi petreceam timpul. Am intrat intr-o rutina din care nu vad iesire.

Stiu ca este nevoie de vointa. Recunosc insa ca nu sunt o persoana foarte hotarata.

Activitati care sa le fac in acest timp in care sunt pe forum ar fi. Foarte multe. Si in perioada asta chiar ar fi indicat sa ma concentrez mai mult in alte directii. Mai mult ca alte dati, poate.

In fine. Ieri eram mai hotarata ca azi.

Dar as vrea sa reusesc depasirea acestei dependente care simt ca imi face rau.

Multumesc pentru raspuns.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici un instrument de relationare virtuala nu inlocuieste cu adevarat interactiunea umana si beneficiile sale . Cumva e un sentiment de siguranta pe care il identifici aici ? Sau un sentiment de valorizare ?

 

Ca sa renunti la obiceiuri iti recomand un exercitiu pe care doamna psiholog de aici poate spune daca e benefic pentru tine sau nu .

 

Ia o hartie , niste creioane colorate si da-i forma acestei nevoi ale tale de a intra aici . Scoate din tine .

 

Multi oameni tind sa discute la infinit o problema . Sau tind sa o mentina .

 

Acum tu decizi . Tu actionezi . Tu ai taria si forta necesara . In tine stau resursele

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mica adaugare

post-133160-0-08854100-1308871825_thumb.jpg

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exercitiul ar putea fi unul folositor, dar trebuie asistat de cineva si trebuie integrat intr-un anumit fel experienta, iar ceea ce scoate trebuie inlocuit.

In cazul de fata, pentru ca nu esti asistata, poti incerca sa scrii ca intr-un jurnal ce iti place si ce iti displace la lumea virtuala si la lumea reala, ce te astepti sa se intample in cele doua, ce doresti sa primesti de la cele doua si ce primesti in mod normal. Analiza aceasta te-ar putea ajuta in a identifica mai bine ceea ce iti doresti si din ce cauza.

 

Dar as vrea sa reusesc depasirea acestei dependente care simt ca imi face rau.

 

Stii cum se spune: primul pas spre vindecare este acceptarea problemei.

Avand in vedere distanta dintre noi hai sa incercam cu pasi mici.

 

Ce ti-ai dori sa faci in timpul pe care l-ai putea castiga nemaistand pe foru? Te voi ruga sa completezi ideea

"mi-ar placea sa imi petrec timpul cu prietenii". Mai concret: cum? Incearca sa identifici cat mai multe lucruri pe care ti-ai dori sa le faci cu timpul tau.

 

Weekend-ul acesta voi fi online continuu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acest sfarsit de saptamana am de invatat. Este obligatoriu si mi-am organizat tot timpul ca sa am cat mai mult timp pentru asta. Dar cum invatatul asta e legat si de computer, inevitabil arunc ochii si p-aici. Asa ca mi-am propus o repriza sau maxim doua de forum si restul studiu.

Cum e?

Aceasta repriza tocmai am incheiat-o.

Multumesc pentru raspuns.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acest sfarsit de saptamana am de invatat. Este obligatoriu si mi-am organizat tot timpul ca sa am cat mai mult timp pentru asta. Dar cum invatatul asta e legat si de computer, inevitabil arunc ochii si p-aici. Asa ca mi-am propus o repriza sau maxim doua de forum si restul studiu.

Cum e?

Aceasta repriza tocmai am incheiat-o.

Multumesc pentru raspuns.

:) sa inteleg ca ma intrebi cum este modul in care ti-ai organizat activitatea?

Este bine ca iti stabilesti prioritatile, dar te voi ruga ca in timpul celei de-a doua reprize sau cand ai pauza, sa raspunzi mai pe larg mesajului anterior.

Oricum din cate inteleg poti sa faci anumite lucruri pe care ti le impui sau pe care ti le doresti, ceea ce inseamna ca ai resurse cu care poti lucra/putem lucra.

 

Spor la invatat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×