Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Cum scapam de pampers?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A venit caldura,perioada ideala pentru a renunta la pampers. Incep eu sa expun cunostintele acumulate din carti si de pe net.

Varsta ideala de a invata copilul cu olita este 7luni-1 an, cand poate sa stea in fundulet. Luati o olita din aceea cu scaunel si il puneti pe ea. In caz ca nu se poate (urla prea tare, sau sunt copii care stau in fund cand incep sa mearga si nu vor sa stea pe olita) incercam la etapa urmatoare,in jurul varstei de 3 ani. Pentru a fi siguri ca bebe este pregatit fizic pentru a face la olita, copilul trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii :

- sa mearga in picioare

- sa comunice ( sa inteleaga ce inseamna pi,k, olita)

- sa alterneze picioarele cand urca sau coboara scara ( dreptul pe o treapta, stangul pe cealalta s.a.m.d.)

Daca dupa varsta de 5 ani copilul face pe el in timpul zilei e caz patologic si se trateaza medicamentos. In timpul noptii, in schimb poate face pana la 14 ani daca sufera de enurezis nocturn. Si enurezisul se trateaza, dar incepand dupa varsta de 6-7 ani.

 

Metoda pentru zi :

 

Dupa ce s-a obisnuit cu olita ( nu o respinge si o considera proprietate ), lasati copilul fara pampers numai cu chiloti si urmariti-l indeaproape.

Spuneti-i de cateva ori la inceput ca trebuie sa faca la olita, aratati-i in mod repetat olita si chilotii. La inceput o sa faca pe el de cateva ori. Nu disperati.Uitati-va la ceas si vedeti intervalul orar la care face.Unii fac la 30 min, altii la 40, altii la 60 min, depinde de copil. Cand ati reusit sa stabiliti o statistica,puneti copilul pe olita cand stiti ca e timpul sa faca ceva. Cand face prima oara la olita laudati-l , fiti bucurosi, recompensati-l. Daca merge dupa voi si vede ca aruncati continutul la toaleta, explicati-i ca si mami si tati fac ce face el/ea si acolo, la wc trebuie sa ajunga. Fetita mea, de exemplu, refuza sa faca kk la olita pentru ca zicea ca face mizerie si murdareste olita . Am incercat sa-i explic pe intelesul ei ca nu e mizerie dar nu a mers. Asa ca am pacalit-o sa stea pe olita in timp ce ii aratam pozele dintr-o carte si dupa ce a facut i-am aratat multa multa bucurie, am pupat-o si am laudat-o de parca facuse minunea lumii. S-a uitat la mine ca la o nebuna, mirata : "Ia uite la asta, eu murdaresc olita si ea se bucura" dar pana la urma mi-a cantat in struna. Daca mie imi convine, de ce nu? :lol: . Asa ca sentimentele fac mai mult ca o mie de cuvinte.Nu uitati sa recompensati copilul si sa-l felicitati.

 

Metoda pentru noapte :

 

De preferat e sa nu-i dati sa bea cu doua ore inainte de culcare si nu va face noaptea.

Pentru orice eventualitate,puneti material impermeabil pe saltea. Treziti-va daca este nevoie din 2 in 2 ore sau din 3 in 3 ore si puneti copilul pe olita. Daca este mai marisor si nu are somn adanc, puneti abtipilduri fosforescente in camera si pe olita si invatati-l sa se duca singur/a la olita. Unii se duc singurei.

 

Sfaturi:

- Nu va bateti copilul daca face pe el. Puteti schimba covorul, puteti schimba patul , puteti schimba apartamentul dar sanatatea fizica si psihica a copilului nu o puteti cumpara de la magazin daca se deterioreaza.

- Recompensati-l chiar daca nu merita. Vedeti ca face pe el, ii puneti repede olita la fund si il laudati ca si cum ar fi facut.

- Nu insistati daca vedeti ca refuza. Renuntati si reluati metodele dupa cateva luni, cand vedeti ca e linistit si deschis la lucruri noi.

- Nu fiti stresat/a. Copilul simte si crede ca facutul la olita este un stress si va amana cat mai mult acest lucru. Fiti cat mai calmi, spuneti-va in minte " copilul este cel mai important, va trece si asta"

- Sunt olite care canta cand copilul face pp in ea. Nu vi le recomand cu caldura, am vazut copii care cand auzeau o melodie care semana cu cantecul olitei faceau pe ei. Cel mai bine luati o olita simpla sau cu scaunel.

 

Gata. Sper ca am fost de folos. Astept si alte sfaturi, pareri sau povestiri din experientele proprii.

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta tot zicea Rodica de pampers :o:

Fetita mea la 9 luni facea deja pe olita , exact ca in metoda pentru zi .Asa a invatat-o soacra mea , cu ea statea ziua pentru ca eu am mers la munca la 4-5 luni ale ei .Stiu ca o aseza pe olita iar ea statea in fata ei si simula , la vremea aceea noi radeam cu lacrimi de soacra dar metoda ei a fost eficienta .Vad azi copii de peste doi ani care au inca pampers , vorbesc sunt inteligenti si parca nu-i in regula la varsta asta , vorbeste trei limbi straine dar are inca scutece .

Aaaa, la fel ca si fetita ta , a mea kk a facut numai pe wc , avea impresia ca se murdareste pe fundulet :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×