Sari la conținut
Forum Roportal
Miticamicutul2

Ce a adus si ce a schimbat emanciparea feminina ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Putem incepe prin faptul ca plasa un subiect precum emanciparea femeii la aria de bla-bla-bla are deja o tenta derogativa si discriminatorie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putem incepe prin faptul ca plasa un subiect precum emanciparea femeii la aria de bla-bla-bla are deja o tenta derogativa si discriminatorie?

ahaaaa ?

8)

vrei sa enumar discriminarile facute fata de barbati !??? in viata reala si cea virtuala !? nu asta e tema !

si ca e bagat la Blaa bla bla !? ce are ?

ori cum inca nu ma convins nimeni ca nu e o tema demna DE LUAT IN SERIOS !

dovedestemi !!!!

ca toata miscarile feministe pana acuma au avut vreu un folos pentru cineva si au ajuns ce si au propus initiatori acestor miscari !??

te citesc !

:)

 

va rog !!!

doveditimi ca ati dus la svarsit ideile initiatoarelor de miscari feministe

ca chiar era nevoie de asa ceva (ca singur de parca nu sar fi rezolvat )

si ca ideile si textele cu care ne chinuti pe noi barbati

sunt justificate si ceace e mai inportant

sa nu uitati spiritul celora care au initiat miscarea !

(pe scurt : sa nu sariti calul !!!!! )

 

lamuritima !!!!

ca eforturile femeilor de acuma 100 de ani ! nu erau in zadar si voi inca tot continuati miscarea si lupta lor !

Editat de Miticamicutul2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

eu incep cu cateva aspecte dupa cum le vad eu :

femeia nu avea voie sa lucre !?

eu nu cred !

erau joburi care numai femeile le faceau

in fabrici de textile ,

la fabricarea si asamblarea anumitor masinarii unde era nevoie de mana frageda feminina

ca femeia nu avea voie sa studieze !??

ca barbatii erau pe atuncea sceptici referitor la tot ce era nou !? just !

nu aveau nimic special cu femeile ! doar le era frica de schimbari

ca si cum nu dadeau mare viitor autovehiculului

ca si cum nu dadeau atentie aluia care explica ca pe nivel microscopic trebuie sa fie ceva ceace mai influenteaza ...

tot barbat era ala care zicea asta ! si nici pe el nu il credeau ! deci ...

majoritatea femeilor nici nu vroiau sa lucre !

si daca nu lucrau nu plateau impozit !

daca nu plateau impozit !? bancheri nu puteau da credite statului si sa si doarma linistit ca ...

deci !?

daca ai sa tragi impozit de la dublu atatia ca pana acuma ! esti mai credibil si ... !

ca femeile nu vroiau sa lucre si in prima instanta respingeau ideia asta !? am clarificat-o

trebuia o campanie "miscarea feminina" ca femeile sa creada ca trebuie sa dovedeasca ca si ele pot face ceea ce face un barbat

dar frate !!!!! e ok !

la mine e urmatoarea situatia :

eu lucrez si sotia asta acasa la .. si cu copii ! (deci nu s-a schimbat nimic fata de acu 100 de ani !!!! )

eu as vedea pe sotia mea cum lucra pe santier sau in padure si ...

ii dau o saptamana si ea mi-ar pupa mana de fiecare data de cate ori as veni de la servici !

iar ca noi barbati nu suntem in stare sa facem ce face o femeie in casa !?

asta e discitabil ! la mine cel putin !

drept de vot !? aveti !

puteti conduce tank ! frumos !

cateodata sunteti mai pricepute ca colegii vostri piloti de a zbura cu avioane de vanatoare ! fain de tot !

ca nu sunteti platiti ca barbatii !? hai ca aici aveti motiv sa va umflati in pene !

acu 100 de ani daca o femeie ramanea vaduva avea probleme mari !!!

si acuma e asa ! la mare majoritate a femeilor din lume

deci ce sa mai schimbat !???? :)

putem continua prin raspunsuri......- desigur am dat citare sa se stie cui raspund - si ca sa vad lunga insiruire de probleme:

1. Faptul ca barbatii discriminau barbati,deoarece ei se tem de nou , arata doar cat de limitati sunt. In niciun caz nu este scuza pentru a discrimina femeia, desi in mintea ta, daca discriminau si barbatii este ok.....

2. Femeile au inceput sa aiba acces pe piata muncii in perioade de conflicte,cand lipsea forta masculina si pentru mana de lucru de lucru necalificata. Nu echivaleaza cu aveau voie sa lucreze in orice domeniu.

3. Majoritatea femeilor nu vroiau/nu vreau sa lucreze in afara casei,deoarece societatea imparte rolurile pe baza apartinerii unui sex sau altul. In gender role-ul feminin intra a face curat/teme/mancare/cumparaturi/sex cu sotul..........in ala masculin a veni acasa de la munca, a ragai vreo 4 beri si a privi incontinuu la meci si seara a avea pretentie la una scurta (ca de sex din ala sa se rupa patul majoritatea nu au auzit). Deci ele considera ca lucreaza destul si asa.

5. Daca iti pare asa de usor sa fii femeie sugerez sa incerci.

6. Nevoia ta de apreciere aka sa imi pupe sotia mana de provider ce is, nu importa in economia discutiei.

7. Desigur ca locul tau de munca e la santier sau in padure. Gata stiu..........te irita reclama cu NU POTI MUNCI CA UN BARBAT......prin afirmatii insa cam discriminezi.

 

Pana nu faci un efort de a face cunostiinta cu doamna cratima, eu nu vad de ce sa imi bat capul. Eu dau dovada de respect fata de utilizatori folosind cat de cat corect gramatical limba.

 

 

vrei sa enumar discriminarile facute fata de barbati !??? in viata reala si cea virtuala !?

(pe scurt : sa nu sariti calul !!!!! )

 

 

 

Ohhhhhhhhhh da, vreau sa vad cum sunt discriminati barbatii pe virtual.....chiar vreau, aici pe roportal de ex.

 

Asta cu sa nu sariti calul sa o folosesti dumneata cu femeile care iti permit sa le vorbesti asa. Pana una alta e dovada de proasta crestere.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu unde anume ai observat ca ar fi vreo lupta? Trebuie luat in termeni de care pe care? Tocmai o sa sari sa spui ca voi sunteti fizic mai puternici si o sa ii urlati curvei sa isi tinea fleanca,ii trageti una peste bot si fuga marsh la cratitza.....nu?????????

 

Eu nu consider ca este o lupta.........poate bigotii care ar inchide femeile in casa,le-ar reduce drastic accesul la munca - ca sa nu plateasca impozit aceluiasi stat care apoi ar taia din programe sociale ce protejeaza femeia si copiii in nevoie (vb de un stat ideal, nu de Tziganica Besecului)- ar interzice avortul si contraceptia ca ea sa aiba vreo 10 urmasi dealungul vietii sexuale, poate bigotii considera ca este o lupta.

 

Exemplu de discriminare in virtual......daca pe topicul tipei care s-a culcat cu prietenul prietenului ,situatia era asemanatoare dar topicul era deschis deschis de un barbat , un user nu posta ploaia de injuraturi si invective gratuite, cu accent moralizator.

Este doar un exemplu de discriminare suferita in spatiul virtual.....ok ulterior amendata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ti a urlat tie sotul !?

ti a datpeste bot si tea trimis la cratita !???

te a inchis in pivnita !?

vorbesti de parca fiecare barbat asa face cu sotia lui ! excepti sunt multe ! si la barbati si si la femei !!!!

temai intreb inca odata :

ce a adus si ce a schimbat miscarea asta femenina !??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce a adus si ce a schimbat emanciparea femenina ?

 

 

emanciparea barbatului. :lol:

Poate vrei sa spui efeminarea. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×