Sari la conținut
Forum Roportal
Miticamicutul2

Ce a adus si ce a schimbat emanciparea feminina ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu sunt foarte multumit de rabadare ta fata de mine ! :) ma bucura !

stiu ca am mult de prelucrat !!! foarte foarte mult :)

si e greu ca nu ma invatat nimeni cum so fac

si sa construiesti un por peste un rau in timp ce inamucul te era sub foc !?

o faci ! ca nu ... dar e greu !

:)

 

Mitica, eu am multa rabdare de felul meu. Dar imi dai dureri de cap , pt in orice topic tu te intorci si raportezi totul la nevasta ta. Si nu e ocrect sa faci asa. Sunt multe feluri de femei in lumea astea. Dar daca le bagi pe toate intr-o oala, s-ar putea sa nu-ti placa ghiveciul care iese la sfarsit :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mitica, eu am multa rabdare de felul meu. Dar imi dai dureri de cap , pt in orice topic tu te intorci si raportezi totul la nevasta ta. Si nu e ocrect sa faci asa. Sunt multe feluri de femei in lumea astea. Dar daca le bagi pe toate intr-o oala, s-ar putea sa nu-ti placa ghiveciul care iese la sfarsit :)

stiu asta !

si daca ma gandesc bine !? :blink:

nu vecina cu ochii ei frumosi ma facut sac de nervi ! :)

raportez la...?

pai mai inaite explicam ce colega am avut si ce bine ma intelegeam cu ea !

stiu ca nu toate femeile sunt ca sotia mea !

dar e libera mea alegere sa raportez la ce vreau eu !?

nu !?

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt foarte multumit de rabadare ta fata de mine ! :) ma bucura !

stiu ca am mult de prelucrat !!! foarte foarte mult :)

si e greu ca nu ma invatat nimeni cum so fac

si sa construiesti un por peste un rau in timp ce inamucul te era sub foc !?

o faci ! ca nu ... dar e greu !

:)

 

Nu pot sa zic ca inteleg sau ca te pot ajuta atata timp cat nu m-am confruntat cu situatii similare, dar pot sa-ti zic ca esti un tip inteligent si in timp singur-singurel vei gasi solutia, de asta sunt sigur. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicul muncea la camp zi lumina. Munca fizica, foarte grea. Prin munca lui asigura traiul bunicii si al celor 4 copii. In acest caz, mi se parea foarte foarte normal ca bunica sa se ocupe de gospodarie, de copii si de bunicul. A venit emanciparea. Si mama a facut o facultate, a ajuns contabila, a ajuns sa castige mai mult decat tata. Dar, cu toate ca era emancipata si egala cu barbatul NU SI-A REVENDICAT DREPTURILE datorita creierului spalat de maica-sa ( o femeie trebuie sa faca aia si aia si aia, ca asa a facut si mama mea si mama mamei mele si mama mamei mamei mele, etcetera). Si singura si-a asumat pe langa munca la birou + ore suplimentare grija copiilor si slugaritul tatei. Bineinteles ca a incercat si incearca in continuare sa ma faca sa duc aceeasi viata ca ea, pentru ca " asa se cade".Pai adica , ea si soacra-mea au fost slugi si m-am trezit eu acum sa-mi reeduc barbatul? Cine ma cred? Si ce drept am eu sa duc o viata mai frumoasa decat ele? Problema e ca daca si-ar tine parerile pentru ele ar fi bine, dar o fac si de fata cu barbatii din familie, facandu-i sa se creada indreptatiti sa nu faca nimic si sa desconsidere femeile.

Concluzie : cateva zeci, maxim sute de luptatoare chiar luptatori pentru emanciparea femeii nu pot invinge miliardele de femei neemancipate din trecut. Asta datorita faptului ca femeile sunt egale cu barbatii, dar barbatii sunt mai egali decat femeile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

dar e libera mea alegere sa raportez la ce vreau eu !?

nu !?

:)

 

Sigur ca e alegerea ta. Dar nu e drept sa te comporti de parca toate ar fi ca sotia ta. Stii tu respectul ala interuman de ziceam eu mai sus? Ei, ala tre' sa primeze aici. Sa acceptam macar ca sunt si altfel de oameni si sa intelegem experienta fiecaruia. Nu sa spunem: femeile fac si dreg.. numai pt ca asa e sotia ta. Sunt convinsa ca fiecare dintre noi avem cate o exeperienta care sa blameze sexul opus. Dar nici nu inseamna ca toti si toate sunt la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa zic ca inteleg sau ca te pot ajuta atata timp cat nu m-am confruntat cu situatii similare, dar pot sa-ti zic ca esti un tip inteligent si in timp singur-singurel vei gasi solutia, de asta sunt sigur. :yes:

merci !

ai infrumusetit dupamasa mea !

:)

 

Bunicul muncea la camp zi lumina. Munca fizica, foarte grea. Prin munca lui asigura traiul bunicii si al celor 4 copii. In acest caz, mi se parea foarte foarte normal ca bunica sa se ocupe de gospodarie, de copii si de bunicul. A venit emanciparea. Si mama a facut o facultate, a ajuns contabila, a ajuns sa castige mai mult decat tata. Dar, cu toate ca era emancipata si egala cu barbatul NU SI-A REVENDICAT DREPTURILE datorita creierului spalat de maica-sa ( o femeie trebuie sa faca aia si aia si aia, ca asa a facut si mama mea si mama mamei mele si mama mamei mamei mele, etcetera). Si singura si-a asumat pe langa munca la birou + ore suplimentare grija copiilor si slugaritul tatei. Bineinteles ca a incercat si incearca in continuare sa ma faca sa duc aceeasi viata ca ea, pentru ca " asa se cade".Pai adica , ea si soacra-mea au fost slugi si m-am trezit eu acum sa-mi reeduc barbatul? Cine ma cred? Si ce drept am eu sa duc o viata mai frumoasa decat ele? Problema e ca daca si-ar tine parerile pentru ele ar fi bine, dar o fac si de fata cu barbatii din familie, facandu-i sa se creada indreptatiti sa nu faca nimic si sa desconsidere femeile.

Concluzie : cateva zeci, maxim sute de luptatoare chiar luptatori pentru emanciparea femeii nu pot invinge miliardele de femei neemancipate din trecut. Asta datorita faptului ca femeile sunt egale cu barbatii, dar barbatii sunt mai egali decat femeile.

deci la urma urmei

tot femeile sunt de vina ! ca nu sa facut nimic de miscarea ....

asa am inteles !?

nu !?

 

Sigur ca e alegerea ta. Dar nu e drept sa te comporti de parca toate ar fi ca sotia ta. Stii tu respectul ala interuman de ziceam eu mai sus? Ei, ala tre' sa primeze aici. Sa acceptam macar ca sunt si altfel de oameni si sa intelegem experienta fiecaruia. Nu sa spunem: femeile fac si dreg.. numai pt ca asa e sotia ta. Sunt convinsa ca fiecare dintre noi avem cate o exeperienta care sa blameze sexul opus. Dar nici nu inseamna ca toti si toate sunt la fel.

aici ai dreptate draga mea !!!!! :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci la urma urmei

tot femeile sunt de vina ! ca nu sa facut nimic de miscarea ....

asa am inteles !?

nu !?

 

Si barbatii, pentru ca s-au complacut in situatia asta . Bineinteles, persoanele de fata se exclud. :roll:

Editat de Apodonos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ma intreb :

ce nu pot recunoaste unele ca era un dezastru miscare asta

si nu inteleg mandria unora si de ce se tin inca cu dinti de ceva ceace nu a functionat si nici nu da semne ca va functiona !???

o fi femeia asa de influentabila si ... ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×