Sari la conținut
Forum Roportal
Miticamicutul2

Ce a adus si ce a schimbat emanciparea feminina ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt cazuri in care femeia munceste mai mult ca barbatul, ca unii barbati nu sunt sinceri asta e alta poveste.

Pai, de ce zic asa?! Ea vine de la munca apoi se apuca de spalat, calcat, gatit, etc. El ce face?! Se duce la supermarket, face cumparaturile necesare si cam atat.

Vorbesc de cazuri concrete, vazute cu ochii mei.

 

 

:hi:

pai si daca ea e casnica !?

si barbatule singurulcare ... ?

atunci ce este ?

 

ca asta era si acuma cca ! 100 de ani asa !

nu sa schimbat !!! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu Mitica, nu mai raporta tu tot la familia ta sau la mama ta sau la tatal tu. Ci trebuie sa intelegi ca sunt si alte familii in care ea il asteapta cu masa calda la gura sobei sa-i fie ca la zmei, nici prea calda nici prea rece. Ii pregateste covata sa se spele, il descalta ca el e prea beat s-o faca singur si el ii multumeste printr-un: '' fa f***-ti soarlii ma-ti..'' . Mdeci, sunt cazuri si cazuri. Femei ale draq de gura la fel ca si barbatii. Femei care indura , la fel ca si barbatii. Cazurile astea exista si tu trebuie sa intelegi asta si sa nu mai raportezi totul la nevasta ta, sau mama ta sau tatal tau. Fiecare are o alta experienta de viata si fiecare vb din ce a vazut. Scz de off topic, dar incearca sa intelegi ca mai exista si alta lume in afara de tine si ai tai, care au altfel de viata :)

Editat de Rose`s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai si daca ea e casnica !?

si barbatule singurulcare ... ?

atunci ce este ?

 

ca asta era si acuma cca ! 100 de ani asa !

nu sa schimbat !!! :)

 

Mitica, sa fiu al naibii, daca as fi femeie as prefera sa ma duc la servici decat sa spal, calc, gatesc, piata, si toate rahaturile astea.

Dar tine cont, in ziua de astazi multe dintre ele au servici si fac si cele enumerate de mine mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, respect castigat, insa exista contexte sociale sau familiale in care destul de multe femei n-au cum sa si-l castige. Mi s-a intamplat de prea multe ori sa vad ce fel de reactii au barbatii atunci cand intalnesc o femeie care face mai mult decat ei, indiferent daca aceasta ii este sotie, iubita , amica sau o simpla straina. O femeie care nu sta cu capul plecat si are un punct de vedere, gandeste pentru ea insasi si actioneaza, este facuta sau tratata in fel si chip. as putea spune multe pe tema asta, exemple concrete insa ma abtin, nu cred ca e cazul in contextul de aici. Si , mai presus de toate, sunt fermn convinsa ca e aproape imposibil sa se schimbe ceva.

 

3 ore ? :blink:

sigur nu ai povestit toata ...

nu te astepta sa te cred ca doar pentru 3 ore ... !

 

3 ore. :) Dupa cum spuneam, e o situatie pe care o cunosc de aproape. Sunt casatoriti de vreun an si ceva, insa el se comporta dupa cum a vazut la ma-sa si la tac-su in casa. Faza tare este ca toti apropiatii il lauda pentru demersul asta, cred ca se simte teribil de barbat acum, na, a putut si el sa bata cu pumnul in masa. :haha:

 

 

Problema nu e ca femeia munceste uneori mai mult decat barbatul, sunt sigura ca de cele mai multe ori este alegerea sau dorinta lor personala. Problema este ca ei sunt atat de slabi incat simt nevoia sa agreseze (nu musai fizic) femeia respectiva, sa-i persifleze parerile, sa-i minimizeze intreaga existenta. Probabil nu se pot simti sus decat daca coboara pe cineva mai jos. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mitica, sa fiu al naibii, daca as fi femeie as prefera sa ma duc la servici decat sa spal, calc, gatesc, piata, si toate rahaturile astea.

Dar tine cont, in ziua de astazi multe dintre ele au servici si fac si cele enumerate de mine mai sus.

aha !

si pana acuma ce rau este in asta ?

si dupa parerea ta !?cine trebuie sa faca ... ?

eu am gatit

si am calcat

am saplat vase si am spalat pe jos

imi asteptam sotia de la servici cu masa

si ulterior ii masam picioarele ca sa se relaxeze ! :) si mai si faceam sa se relaxeze si mai mult ... :spiteful:

si cand ea ma refuza dupa ce "sa relaxat" ( :P si sunt buun de tot ! ) :spiteful: cu pretextul ca e obosita de la ...

eu !? am acceptat asta cu un zambet :)

si tot nu era bine !!!

tot nu ...

si tot nu ...

acuma !? sunt un idiot si rahat la patrat !!! :)

si macar din cand in cand se uita in sus la mine !

:)

ia trage si tu o concluzie din asta !!!

Editat de Miticamicutul2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ia trage si tu o concluzie din asta !!!

 

 

Concluzia?

 

Meritai ceva mai bun, dar asta nu inseamna ca toate femeile sunt identice. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

ia trage si tu o concluzie din asta !!!

 

Concluzia e ca nu ti-ai ales nevasta potrivita pt tine si GATAAAAAA. Nu le mai baga pe toate in aceeasi oala. Inceteaza sa generalizezi. Sunt destule ca nevasta ta si sunt destule altfel. Fiecare in felul ei. Niciodata n-o sa poti fi obiectiv, atata timp cat raportezi totul la nevasta-ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu e ca femeia munceste uneori mai mult decat barbatul, sunt sigura ca de cele mai multe ori este alegerea sau dorinta lor personala. Problema este ca ei sunt atat de slabi incat simt nevoia sa agreseze (nu musai fizic) femeia respectiva, sa-i persifleze parerile, sa-i minimizeze intreaga existenta. Probabil nu se pot simti sus decat daca coboara pe cineva mai jos. :pardon:

 

 

Stii vorba romanului; "un bou si-o belea"?, nu suna tocmai mumos, dar asta-i adevarul. :pardon:

Pai, indiferent de sex, ca este barbat sau femeie, astia ar trebui sa moara singuri ca in final cam asta merita, dar vezi tu, de multe ori viata e nedreapta iar mai tarziu cand te trezesti si vrei sa aduci lucrurile pe fagasul lor deja e prea tarziu.

 

Concluzia e ca nu ti-ai ales nevasta potrivita pt tine si GATAAAAAA. Nu le mai baga pe toate in aceeasi oala. Inceteaza sa generalizezi. Sunt destule ca nevasta ta si sunt destule altfel. Fiecare in felul ei. Niciodata n-o sa poti fi obiectiv, atata timp cat raportezi totul la nevasta-ta.

 

 

Doamneeeee, da' ce furioasa esti! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia e ca nu ti-ai ales nevasta potrivita pt tine si GATAAAAAA. Nu le mai baga pe toate in aceeasi oala. Inceteaza sa generalizezi. Sunt destule ca nevasta ta si sunt destule altfel. Fiecare in felul ei. Niciodata n-o sa poti fi obiectiv, atata timp cat raportezi totul la nevasta-ta.

eu sunt foarte multumit de rabadare ta fata de mine ! :) ma bucura !

stiu ca am mult de prelucrat !!! foarte foarte mult :)

si e greu ca nu ma invatat nimeni cum so fac

si sa construiesti un por peste un rau in timp ce inamucul te era sub foc !?

o faci ! ca nu ... dar e greu !

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×