Sari la conținut
Forum Roportal
F.O.C.A.

Poti deveni cetatean magiar?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am auzit ca poti deveni cetatean magiar daca ai rude nascute in zona Ardealului. Tot ceea ce trebuie, este sa inveti putina maghiara si Ungaria iti da pasaport. E adevarat?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:yahoo: :yahoo: :cheer:

daaaaa !

 

nu ajunge doar sa ai rude !!!

trebuie sa dovedesti ca rudele acelea au fost candva cetateni maghiari

intre 1940 si 1945 in ardeal era ungaria

daca ai pe cineva care a trait acolo sau sa nascut acolo in perioada aia !?

poti incepe sa inveti ungureste !!!

:)

si europa e deschisa !!!!!! :yahoo: :cheer:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sper ca nu o tineti in directia de a avea o discutie din aia ca prin ani 90 - 9.... ?

ca cetacean Maghiar nu mai esti supus obligativitati de viza de lucru

si statul Maghiar vede ca nu are cetateni destui si ...

nu se bucura westul de asta ! dar nu are incotro !

:)

 

eu zic :

ca nu trebuie judecat omul care se gandeste sa plece undeva unde traieste mai bine

e un articol in drepturile umane

mie imi pare rau ca parinti mei nu au luat lumea in cap imediat dupa revolutie

dar acuma ma uit la copii mei si stiu ca fac bine !!!

e greu , e nou , e infricosator !

dar ma gandesc la copii mei !!!

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu intentionez o discutie pe criterii etnice .Ceea ce m-a deranjat nu a fost decat o anumita fraza legata de natiunea romana.Cum respectiva fraza a fost editata de catre emitent,nici postarea mea nu mai era oportuna ,drept pentru care am invizibilizat-o .

In ce priveste modalitatea de a obtine cetatenia maghiara nu cunosc amanunte,stiu ca exista aceasta posibilitate si statul maghiar incurajeaza acest lucru pentru etnicii maghiari din afara granitelor Ungariei.Cred ca solutia cea mai buna de informare este Consulatul Maghiar.

Intrebarea mea ar fi insa alta.

Statul maghiar incurajeaza proaspetii posesori ai cetateniei maghiare ,din afara granitelor Ungariei, sa se stabileasca in tara pentru care au optat? Asigura ceva facilitati statul maghiar? Locuinta,incadrare in serviciu, oportunitati de studiu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca poti deveni cetatean magiar daca ai rude nascute in zona Ardealului. Tot ceea ce trebuie, este sa inveti putina maghiara si Ungaria iti da pasaport. E adevarat?

 

Ce faci, F.O.C.Ă.?

 

Ce satan, tu

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cel putin in domeniul medical au mult mai multe avantaje. Nu vorbesc de infrastructuri sau de alte lucruri grele. Vorbesc doar de ceea ce simte cetateanul obisnuit. Iar fiind cetateam maghiar automat ti se ofera. De ex ei nu platesc la spitale, nu platesc la gradinite sau scoli, au pensii ok, cele mai multe lucruri sunt bine puse la punct. Aici, pe langa faptul ca platim de ex. la stat si la CASS, nu beneficiem de nimic (doar de patul gratuitin caz de internare "inca"). Nu vreau sa discut pe tonul, aici e mai rau si in alta parte mai bine, din motivul asta am si editat primul post. Pot sa spun ca am petrecut mai mult timp in strainatate si cam stiu cum e. Nu vreau sa ridic pe nimeni in cap si asa as vrea, sa fie totul obiectiv si sa privim la rece situatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti deveni, insa la predarea dosarului cunostiinte tanti/nenea de la Consulat iti va verifica cunostiintele de limba maghiara, ahhhhh, mai trebe si un cv redactat de manutza ta in maghiara din care rezulteaza radacinile tale unguresti. Si normal act doveditor ca astia, radacinile erau unguresti....adica hartie de la biserica. Vezi sa fie reformata/catolica.....ok, is cam putini unguri ortodocsi.

 

Da un search pe goagal cu magyar allampolgarsag igenylesehez szukeseges iratok...........sigur de lamuresti.

 

Nu inca nu am facut-o, dar o voi face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×