Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Despre MLM si Amway

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Conceptul de Multilevel Marketing pune oamenii sa munceasca pentru tine. In teorie este foarte bun, iti vin bani fara sa faci (aproape) nimic. Accentul se pune nu pe cate produse vinzi, ci pe cati oameni cooptezi sa se inscrie si sa vanda la recomandarea ta.

Problema pe care o au toate sistemele de Multilevel Marketing este faptul ca la un moment dat piata ajunge la saturatie, nu de produse, ci de reprezentati. Castigurile generate de vanzarea produselor se impart la tot mai multi reprezentanti, pana se ajunge la situatia in care unui reprezentant nou nu i se mai renteaza sa se inscrie.

Nu am in acest moment statistici exacte, dar daca cineva este interesat pot cauta.

MLM-ul este o afacere extrem de lucrativa pe termen limitat, atata vreme cat exista inca potentiali colaboratori pe care ii poti atrage in sistem.

Editat de CristinaFilip

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cariera MLM / reduceri permanente / oportunitati afaceri ? Intrati pe www.scnetromania.com/carstea2007 . Inregistrarea gratuita . Pers juridice cu scop patrimonial pot deveni parteneri ai Shopping Center Network ( SC NET ) numai pe baza de contract . 4 nivele de comisionare . Vedeti toti partenerii SC NET pe pagina principala pentru toate cele 11 tari europene in care activam . Exceptii de la parteneriat cu SC NET : masaje / filme xxx , banci , notariate , birouri avocatura , loterii / jocuri de noroc , ocultism / vrajitorie . Partenerii comerciali SC NET beneficiaza de consultanta gratuita in afaceri . Partenerii SC NET platesc un mic comision de publicitate numai in momentul in care vand un produs / serviciu catre un membru SC NET . Contact la carstea2007@gmail.com , 0749 / 50.33.11. . Succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"sa-i spui si upline-ului tau(sau care te-a pacalit) ca minte cu nesimtire, da?"

 

Amway, Avon, Oriflame si altele, multi-level marketing. Ati fost in asa ceva ? Cum a fost ? Ati castigat ceva ? Mult, putin ?

In MLM esti de fapt pe cont propriu. Tu centrezi, tu dau cu capu'. La fel si in PFA-asigurari sau altele. In teorie arata foarte bine, in realitate se castiga de majoritatea mai putin decat in sistemele conventionale. In realitate TOATE sistemele sunt piramidale. Inca n-am vazut sisteme care de exemplu sa fie stiu eu...hexagonale sau...dreptunghiulare...10 directori, 10 contabili, 10 maistri, 10 muncitori, 10 portari, 10 soferi :)) pana si sistemele vii functioneaza pe sisteme piramidale. (piramida trofica de exemplu). Pana si in antichitate, egiptenii (sau vizitatorii...) au construit niste...piramide. Doar sistemul de repartizare a veniturilor s-a modificat in structura, precum si posibilitatea de a urca in schema. Tendinta este in ultima vreme ca sistemele conventionale sa preia cate ceva din MLM (salar fix + COMISION) iar sistemele MLM sa preia ceva din sistemele clasice (sediu, echipe corporate platite, quick cash (venit din prima luna de activitate, unde muuulti se lasa pagubasi), etc. Am fost in mai multe sisteme, am castigat dar nu m-am imbogatit...am castigat mai bine vanzandu-mi propriile picturi...adevarul e ca pana ajungi la primii bani iti cam ies ochii, intr-o firma ca sa ajung sa castig echivalentul a 1500 ron trebuia de ex. sa fac 41 de comenzi minime ceea ce inseamna cca. 410 contacte telefonice, 101 intrevederi, 41 vanzari efective. Lucrezi de-ti sar capacele, demn de-o cauza mai nobila :))) Ce-ti vine de pe retea ( efectiv MLM) e putin, mereu mai putin pentru ca zilnic se lasa cativa din schema, nu toti se califica, trebuie sa te ocupi de toti...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marele avantaj al acestui sistem e ca ofera sanse egale oricarui om (probabil sanatos fizic, cat si psihic, neaparat) si ca nu tine cont de studii, pentru a putea avansa pe plan ierarhic. Si nu in ultimul rand, multi bani, daca te tii de treaba vreo 10-12 in primele doua luni.

Avand o experienta scurta in MLM, cam asta a fost impresia finala despre asa ceva.

 

L.E.: Poate si sansa de a face unii oameni fericiti, dar asta depinde si de starea economica a tarilor unde e masiv raspandit MLM-ul.

Editat de Dzidzean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×