Sari la conținut
Forum Roportal
Kadi

Maini crapate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi crapa mainile pe partea exterioara . Am incercat tot felul de creme insa fara nici un rezultat concret .Am luat si vit A ,creme cu vit A , de galbenele .... etc. Vin in contact cu apa cam de 20 de ori pe zi (deoarece ma spal destul de des). Am ajuns la capatul rabdari.Ma poate ajuta cineva?

 

 

aceiasi problema o am si eu. eu ma spal acum cu sapunul eucerin, este mai scump dar merita.

mai bine mergi la dermatolog pt a`ti lua un tratament ca nu-ti trece cu una cu doua :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kadi, mie iarna imi da sangele la maini, de la frig. Cum se incalzeste, imi trece. Am avut pielea zeci de seri ca pielita de pui uscata... Vedeam cum imi pulseaza sangele pe la incheietura degetelor...

E o iritatie a pielii de la frig/spalat des/detergent de vase. Deci, suntem frati de maini :-ppp. Ma asteptam sa dau de tine la Sanatate.

Da cu crema in fiecare seara si, daca tine mai mult de 3 luni, spala-te mai rar pa maini, sub 10 ori pe zi. Ar trebui si eu...

 

Poate crezi ca fac bascalie, nu, am avut problema asta 14 ani la rand...

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intre timp au aparut de vanzare si manusile cosmetice, foarte folositoare in astfel de cazuri. se gasesc pe la distribuitori de cosmetice sau la magazinele din mall-uri. idea este aceiasi: folosirea unei creme hidratante si apoi dormit cu manusile. dar, in nici un caz, nu recomand manusile din plastic sau sintetic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand este necesar sa obtii si parerea unui medic, el iti poate prescrie tratamentul adecvat. Pana atunci cred ca ar da rezultate foarte bune uleiul de masline.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a mai experimentat cineva asta, eu da! Am avut acum cativa ani aceeasi problema si m-am tratat in 2-3 zile cu pipi...yep! Faceam intrun lighean ceva, imbibam niste carpe/batiste in pipi dupa care imi infasuram mainile in carpele alea si le bagam in pungi ca sa nu se scurga prin casa si stateam asa aprox jumate de ora. In 2-3 aveam pielea nu doar normala, ci si chiar f catifelata;) Fireste, foloseam si o crema hidratanta dupa si am fost mai atenta la ce sapun folosesc si imi pun manusi de fiecare data cand spal sau curat cu solutii d'astea de gresie, parchet, wc etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a zis sa bea :spiteful:

 

Incearca o crema cu glicerina .

Kadi , apa pe care o folosesti este de fantana ( put forat ) ? :phiu:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca a mai experimentat cineva asta, eu da! Am avut acum cativa ani aceeasi problema si m-am tratat in 2-3 zile cu pipi...yep! Faceam intrun lighean ceva, imbibam niste carpe/batiste in pipi dupa care imi infasuram mainile in carpele alea si le bagam in pungi ca sa nu se scurga prin casa si stateam asa aprox jumate de ora. In 2-3 aveam pielea nu doar normala, ci si chiar f catifelata;) Fireste, foloseam si o crema hidratanta dupa si am fost mai atenta la ce sapun folosesc si imi pun manusi de fiecare data cand spal sau curat cu solutii d'astea de gresie, parchet, wc etc.

da, e bun si pt dureri in gat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va sugerez folosirea lotiuni de palme preparata de Farmacia Faltis din Braila. Am avut o problema asemanatoare celor descrise de voi mai sus (piele crapata cu sangerari) care a persistat cam 20 de ani, dar nu pe maini ci pe talpa dreapta a piciorului. Cu lotiunea lor de palme am scapat de afectiune. Niciun preparat nu m-a ajutat indiferent de reputatia fabricantului sau de frecventa utilizarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ulei de nuci de cocos este solutia ultima la orice afectiune al pielii, de la cap la degetul

 

mic de la picioare. Sa fie cat de pur, nu amestecat cu multe chimicale sau prea rafimat,

 

asta e unica conditie.

 

Orice aparitie de piele, vine din corp nu de afara, se mai tine cont si de asta.

 

Se topeste repede la temperatura camerei si devine lichid, se da si pe par, iar dupa baie

 

pe tot corpul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×