Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Noua harta a Romaniei - 8 Judete in loc de 41

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca sunt de acord. As fi de acord ca Romania sa devina republica federala, deci, chiar mai mult decat ce idei are Basescu. Motivele date de el nu ma intereseaza. Motivul pentru care eu sunt de acord cu asta - se comaseaza autoritatile, plus ca fiecare regiune va putea evolua fara a mai depinde de Bucuresti. Iar daca ar fi state, ar fi si mai bine: RF Romania, capitala Bucuresti, cu cateva legi generale care se aplica tuturor, cu Politia federala (actuala Politie de la ordine publica), and so on - vezi sistemul SUA. Asta ar aduce crestere (se observa impartirea regiunilor - fiecare regiune are cel putin unul dintre judetele clasice care este potent economic si va trage dupa el si judetele mai slabe) si competitivitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca orice modificare care afecteaza viata comunitatii situatie in care intra si reorganizarea administrativa a Romaniei nu se poate face decit dupa o dezbatere larga a argumentelor pro si contra si doar prin votul cetatenilor( in cazul de fata referendum).

Nu guvernul si nici Traian Basescu hotarasc ceea ce este bine si ce este rau pentru cetateni .Existenta lor efemera in pozitiile actuale nu-i imputerniceste sa ia hotarari de o asemenea anvergura.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti?

Deocamdată nu s-a spus nimic despre celelalte nivele administrative. Dacă nu se reduce şi birocraţia substanţial, această construcţie nu poate sta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdată nu s-a spus nimic despre celelalte nivele administrative. Dacă nu se reduce şi birocraţia substanţial, această construcţie nu poate sta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Masura este corecta si sunt de acord 100%.Nu exista nici un motiv pentru care sa pastram o faramitare a organizarii administrativ teritoriale in 41 de judete.Avem consiliile locale si primariile pentru gestionarea curenta a administratiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

presedintele se va alege prin vot direct?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca orice modificare care afecteaza viata comunitatii situatie in care intra si reorganizarea administrativa a Romaniei nu se poate face decit dupa o dezbatere larga a argumentelor pro si contra si doar prin votul cetatenilor( in cazul de fata referendum).

 

Eu cred că mai bine de 10 ani de dezbateri sunt arhisuficienți (de exemplu: http://www.provincia.ro/index.html).

Referendumul este inutil (vezi soarta celui cu reducerea numărului de parlamentari).

Din simț practic eu cred că trebuie acceptată doleanța UDMR cu „Țara Secuilor”, un județ de recuperare a înapoierii ar fi și Moldova de Jos.

Cama așa ceva:

post-157725-0-21672600-1307604460_thumb.jpg

Editat de Isailă Brătfălean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sunt de acord. As fi de acord ca Romania sa devina republica federala, deci, chiar mai mult decat ce idei are Basescu. Motivele date de el nu ma intereseaza. Motivul pentru care eu sunt de acord cu asta - se comaseaza autoritatile, plus ca fiecare regiune va putea evolua fara a mai depinde de Bucuresti. Iar daca ar fi state, ar fi si mai bine: RF Romania, capitala Bucuresti, cu cateva legi generale care se aplica tuturor, cu Politia federala (actuala Politie de la ordine publica), and so on - vezi sistemul SUA. Asta ar aduce crestere (se observa impartirea regiunilor - fiecare regiune are cel putin unul dintre judetele clasice care este potent economic si va trage dupa el si judetele mai slabe) si competitivitate.

 

Sa nu exageram.Romania nu este nici SUA nici Germania.Organizarea federala este eficienta in cazul unor tari cu suprafata mare,nr mare de locuitori si economie puternica ,dezvoltata echilibrat.Nu este cazul Romaniei.Modelul federal nu se potriveste Romaniei din punct de vedere administrativ teritorial ,economic ,dar nici traditional.Romanii sunt atasati ideii de stat national si vad un pericol in federalizare.

Modelul propus este perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din simț practic eu cred că trebuie acceptată doleanța UDMR cu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×