Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

"Vreau si eu parintii mei"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vrem o lege corecta si eficienta a adoptiilor in Romania!

Vrem ca un copil, odata ce este evident parasit de parinti, sa poate fi adoptat urgent de catre cei care si-l doresc si il pot creste, indiferent ca sunt romani sau straini.

 

Vrem ca un Tribunal dedicat problemelor copilului sa existe in fiecare judet al tarii.

 

Vrem ca institutiile care se ocupa de problemele copiilor parasiti de parinti, indiferent ca sunt de stat sau private, sa puna in prim plan copilul, dezvoltarea sa armonioasa, echilibrul sau emotional si psihologic.

 

Vrem transparenta in procesul de adoptie si simplificarea sa la maxim, in beneficiul copilului de adoptat si al parintilor adoptatori.

 

Vrem ca niciun copil ce poate sta intr-o familie adevarata sa nu mai stea in centrele de plasament!

 

sursa: http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/index.php?res=upload_ok

 

Semneaza si tu petitia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ani sora mea din Ro a adoptat un bebe la numai 2 zile de cand s-a nascut(atunci s-au semnat actele).In ziua de azi,noi incercam sa adoptam un bebe din Ro dar ne lovim de o birocratie tampita.Ne lovim de faptul ca locuim in alta tara.Povestea mea se stie pe forum,nu are rost sa o repet.Incercam sa adoptam un copil din Ro pentru ca aici nu sunt prea multi copii dati spre adoptie(cu toate prejudecatile cu care este privita tara asta).

Deci vreau si eu sa stiu,de ce statul roman nu lasa copiii abandonati sa aiba si ei parinti?

scuze ! dar eu am vazut o emisiune in tv germania

ca ce usor e !

poate nu ai cunostintele care trebuie sa ti se deschida usile !?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este deloc usor.

Vrei sa spui ca ar trebui sa dau o anumita spaga,la anumite persoane,ca sa-mi deschida usile?Asta nu se va intampla niciodata.Eu uramresc strict interesele copilului,nicidecum sa fac curul mare birocratilor romani.

Ma rog,luna viitoare voi ajunge in Ro pentru decizia finala.Pana atunci...

o poti lua asa :

dai spaga in binele copiilului !

de un functionar roman aude ca esti din west !?? ochii i fac ca la Dagobert Duck !!!! :))))))))))))

si eu eram inpotriva !

si deseori asta imi era piedica in multe cai ale mele !

Editat de Miticamicutul2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scuze ! dar eu am vazut o emisiune in tv germania

ca ce usor e !

poate nu ai cunostintele care trebuie sa ti se deschida usile !?

 

N-are nici o legatura. Copiii abandonati nu sunt adoptabili, adica parintii nici nu ii vor, nici nu ii dau, iar legislatia actuala nu permite decaderea acestora din drepturile parintesti. Nu ai cum sa infiezi un copil care are parinti, chiar daca sunt numai pe hartie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-are nici o legatura. Copiii abandonati nu sunt adoptabili, adica parintii nici nu ii vor, nici nu ii dau, iar legislatia actuala nu permite decaderea acestora din drepturile parintesti. Nu ai cum sa infiezi un copil care are parinti, chiar daca sunt numai pe hartie.

trist :(

 

nu stiu care e situatia in ziua de astazi a copiiilor din orfelinate, dar stiu cum era imediat dupa 90. Nu era bine.Pentru ei nu a existat o schimbare. Existau aceleasi violuri la dusuri, existau aceiasi copii mai mari care le faceau zile amare celor mici. Exista teroarea.

Ba da, s-a schimbat ceva.

acum orfelinatele nu mai sunt camerele cu 8-10-15 paturi. Acum exista ''FAMILII''in orfelinate. Apartament propriu pentru cativa copii cu cateva ''mame'' care se schimba la opt ore, dar care au ramas cu aceeasi mentalitate de pedagog de dinaintea creerii asa numitelor 'familii'' Pacat de bietii copii, ca sunt multi cu potential care se pierde intre un dus, un bec stins, un coridor intunecat si niste ''mame'' care n-au ce cauta acolo.

 

 

Pe vremuri, acu cativa ani, o familie, care a incercat diverse metode de a avea un copil, timp de cativa ani, s<-a hotarat sa adopte unul. Au facut cererea, au asteptat. A venit raspunsul, au fost la tot felul de intalniri, au completat tot felul de acte, au mai primit si teme pentru acasa ( erau pe putin 1000 de intrebari, pe cel putin 100 de coli)au avut dreptul sa aleaga copilul, sa-l viziteze luni de zile...pana ''comisia aproba'', cadouri, jucarii, alea alea. Ca sa le vina raspunsul dupa ce ''comisia a aprobat'' ca din pacate copilul pentru care se lupta '' nu e de dat'' si ca ei de fapt, nu indeplinesc anumite conditii :( Nu se stie nici azi care au fost conditiile pe care nu le indeplineau.

Banii au reusit sa sustina toate conditiile necesare si azi micuta Nicoleta are in jur de 9 ani si e super fericita intr-o familie care o iubeste neconditionat.

 

Si atunci mi-am pus intrebarea asa cum o pun si acum: de ce nu au dreptul copiii parasiti sa-si gaseasca o familie? de ce birocratia si mita trebuie sa predomine? nu sunt batuti destul de soarta?

 

E trist!

 

Am cunoscut si cazuri cand copiii spuneau '' eu sunt aici pe perioada scolii, in vacanta ma duc acasa la mama'' si noi intrebam :'' ce faci acolo?'' ''ma duc sa ajut la recolta, la taiat lemne, la reparat casa, au animale in ograda'' Nu-si iubeau parintii, dar directiunea (careia nu-i pasa de copii) le dadea drumul acasa la ''parinti'' treaba lor ce fac cu el. Era vorba de bani ''economisiti''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-are nici o legatura. Copiii abandonati nu sunt adoptabili, adica parintii nici nu ii vor, nici nu ii dau, iar legislatia actuala nu permite decaderea acestora din drepturile parintesti. Nu ai cum sa infiezi un copil care are parinti, chiar daca sunt numai pe hartie.

cu tot respectul !

doamna admin

:flowers:

banuiesc ca e secret ... sa dai de parinti acelui copil abandonat in centru

si daca nu e secret !?

nu se poate face un aranjament la nivelul asta ?

 

Un lucru este sigur.Noi vrem sa adoptam un copil,nu sa il cumparam...Noi ne lovim de faptul ca asistentii sociali din Ro nu ne pot vizita casa de aici ca sa se decida daca copilul va trai in conditii decente.Si ne mai lovim de salariul in franci elvetieni al sotului.Salariu pe care l-am calculat in euro si apoi in lei pentru asistenta sociala din Ro.

 

Am avut zeci de acte de completat,le-am completat.Am dat sute de telefoane si sute de explicatii.Pe 25 iulie suntem invitati in Ro pentru a afla deznodamantul....

 

dar de ce vorbesti de cunpararea unui copill !?

daca ai deja varsta sa poti adopta un copiil !?

sunt sigur ca ai putea lasa si din rigiditatea asta a ta

omul trebuie sa fie capabil de adaptare

cand sunt un west incerc sa gandesc ca ei

dar cand sunt in romania trebuie sa gandesc ca in romania !

altfel doar ma voi p**a contra vantului !

:)

si te si termini mental

numai sa nu ramai cu urme

ajungi sa fi parintele copiilului dar deja esti epuizata mintal

si peste asta mai si supui relatia ta la incercari majore

eu zic ca nu merita rigiditatea asta !?

Hmm?

Editat de mița
atentie la limbaj!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu tot respectul !

doamna admin

:flowers:

banuiesc ca e secret ... sa dai de parinti acelui copil abandonat in centru

si daca nu e secret !?

nu se poate face un aranjament la nivelul asta ?

 

Ca sa fiu sincera, eu nu stiu in ce limba sa comunic cu tine, ca sa ne intelegem.

Copiii aia, fie ca sunt in orfelinate, fie ca sunt la asistente maternale acasa, au niste parinti, la care, daca te duci si le zici "ba, vreau si eu sa va infiez copilul, ca pe voi oricum va doare la basca de el", ei zic "NU, noi nu ne dam copiii". Dar nici nu ii iau acasa! Capisci acum?

 

Iar presiunea asta pe care incearca sa o puna campania de care aminteam aici, vrea sa schimbe legislatia, in sensul ca parintelui cu copii in centru de plasament sau la asistente maternale, sa i se poata impune un termen in care decide daca isi ia copilul inapoi si are grija de el ori, daca nu, e decazut automat din drepturile parintesti, iar copilul devine adoptabil. Ca asta e principala problema momentan. Ca o sa mearga sau nu, ca o sa schimbe cu ceva petitia asta, habar n-am, dar nu ne costa nimic sa o pomenim.

 

Ca de altfel statul, prin protectia copilului, e zelos tare. Vedeam zilele trecute la stiri, cum un baiat de 16 ani era sa se inece, la scaldat, iar maica-sa ar putea fi decazuta din drepturile parintesti, ca nu l-a supravegheat. Dar ce ar fi putut sa ii faca la 16 ani, sa se scalde cu el de manuta?!

 

Si mai lasa-ma cu "respectul" si cu "doamna admin"... tu normal nu te poti exprima, fara mistocareala din asta inutila?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii aia, fie ca sunt in orfelinate, fie ca sunt la asistente maternale acasa, au niste parinti, la care, daca te duci si le zici "ba, vreau si eu sa va infiez copilul, ca pe voi oricum va doare la basca de el", ei zic "NU, noi nu ne dam copiii". Dar nici nu ii iau acasa! Capisci acum?

 

Şi măcar de ar fi numai părinţii cei cu drept de a spune da/nu, ar fi mai simplu - ar putea fi decăzuţi din drepturile părinteşti pt abandon şi gata.

 

Dar nu, situaţia e mult mai complicată: trebuie să-şi dea acceptul pt adopţie toate rudele copilului p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×