Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce-ati face daca ati fi pusi in situatia de a fi cu cineva,cu care va intelegeti de minune si pe care-l considerati suflet pereche,dar ar trebui sa stati intr-un loc unde nu va puteti obisnui nicidecum,loc ,care presupune o schimbare majora a ceea ce sunteti?

Ati alege omul si inclusiv si locul sau ati renunta la loc,dar implicit si la persoana draga?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred asa: in viata nu trebuie sa ne fortam mana si sa cedam in fata situatiilor dihotomice, de multe ori nici o alegere in astfel de imprejurari nu este cea potrivita, si trebuie sa te retragi din jocuri din astea. In cazul in care persoana e jumatatea ta, va trebui sa te indrume pe drumul pe care voi il alegeti, pas cu pas, sa aiba rabdare cu tine, si nu sa te oblige la alegeri. Rabdarea implica sa te schimbi in bine alaturi de persoana iubita, si astfel nu mai implica alegeri sfasietoare.

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti obligata sa stai cu el la tara, sperasem ca ai rezolvat ceva pana acum. Si intotdeauna sunt mai multe optiuni decat ori/ori. Stiu ca e greu, dar incearca sa gandesti obiectiv si poate o sa vezi mai multe cai de rezolvare.

 

 

daca intr-adevar cineva iti este suflet pereche, vei simti intotdeauna ca ACASA este locul in care esti cu el/ea,indiferent care ar fi acel loc..... poate avem definitii diferite pentru expresia "suflet-pereche" , as vrea sa aud si varianta ta

Editat de Apodonos
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca intr-adevar cineva iti este suflet pereche, vei simti intotdeauna ca ACASA este locul in care esti cu el/ea,indiferent care ar fi acel loc.....

 

Foarte frumos ! Am scris şi eu un proverb care zice aşa: "acasă nu e locul unde stăm cu picioarele, ci locul unde stăm cu inima".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti obligata sa stai cu el la tara, sperasem ca ai rezolvat ceva pana acum. Si intotdeauna sunt mai multe optiuni decat ori/ori. Stiu ca e greu, dar incearca sa gandesti obiectiv si poate o sa vezi mai multe cai de rezolvare.

 

 

daca intr-adevar cineva iti este suflet pereche, vei simti intotdeauna ca ACASA este locul in care esti cu el/ea,indiferent care ar fi acel loc..... poate avem definitii diferite pentru expresia "suflet-pereche" , as vrea sa aud si varianta ta

Nu neaparat, sa stii.Si sufletul meu pereche e la departare si am cautat sa fug de orasul in care e el, pentru ca nu-mi place, nu mi se potriveste stilul acela de viata si am si amintiri urate legate de acel oras(tatal meu a murit acolo). :yes:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ati face daca ati fi pusi in situatia de a fi cu cineva,cu care va intelegeti de minune si pe care-l considerati suflet pereche,dar ar trebui sa stati intr-un loc unde nu va puteti obisnui nicidecum,loc ,care presupune o schimbare majora a ceea ce sunteti?

Ati alege omul si inclusiv si locul sau ati renunta la loc,dar implicit si la persoana draga?

Ce loc te-ar putea schimba atat de mult? Cred ca m-as simti sufocata mai degraba de ceilalti decat de un loc... Impreuna cu persoana draga m-as simti bine oriunde cu conditia sa fim doar noi.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ati face daca ati fi pusi in situatia de a fi cu cineva,cu care va intelegeti de minune si pe care-l considerati suflet pereche,dar ar trebui sa stati intr-un loc unde nu va puteti obisnui nicidecum,loc ,care presupune o schimbare majora a ceea ce sunteti?

Ati alege omul si inclusiv si locul sau ati renunta la loc,dar implicit si la persoana draga?

aici e vorba de capacitatea omului de a se adapta ?

si facotri de influenta supra cestuia

 

daca sunt cu cineva undeva cine imi este foarte drag !

nici nu se pune problema !

dragostea fata de ea nu ma lasa sa imi iasa la iveala egoismul

sa tin tristetea si mine ca nu imi place locul !??

ii acresc doar lui /ei viata !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce loc te-ar putea schimba atat de mult? Cred ca m-as simti sufocata mai degraba de ceilalti decat de un loc... Impreuna cu persoana draga m-as simti bine oriunde cu conditia sa fim doar noi.

Uite ca pe mine ma afecteaza, din moment ce nimeni nu a reusit sa ma ajute in adevaratul sens al cuvantului.In orice alt loc mi-ar fi bine, clar cu el ar fi cel mai cald loc, dar nu ma pot adapta.Sper sa reusesc in viitor. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca pe mine ma afecteaza, din moment ce nimeni nu a reusit sa ma ajute in adevaratul sens al cuvantului.In orice alt loc mi-ar fi bine, clar cu el ar fi cel mai cald loc, dar nu ma pot adapta.Sper sa reusesc in viitor. :yes:

schimba partenerul

este clar aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×