Sari la conținut
Forum Roportal
Mallina

Am fost inselata... cum sa fac sa iert

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

 

Este prima data cand scriu aici pe site... singurul loc poate unde ma pot descarca.. Sunt impreuna cu sotul meu de 11 ani. Am aflat insa de aproximativ o luna ca m-a inselat. Povestea e cam asa : a fost plecat un timp in alta tara cu serviciul... acolo, se pare ca si datorita influentei colegilor, si-a facut un cont pe un site de matrimoniale. Asta se intampla acum 2 ani. Discutiile pe care le-a purtat acolo nu le stiu dar le-am vazut insa pe cele din ultimele luni. Asa am aflat ca purta tot felul de discutii despre sex cu unele persoane, altor persoane li se adresa deja cu aceleasi cuvinte de alint pe care mi le spunea mie, am aflat ca una dintre ele i-a fost amanta la un moment dat (spune el ca doar o data s-a intamplat), alteia ii spunea ca a iubit-o... alteia ca-i e dor sa mai stea la taclale toata noaptea...ca e draguta... etc etc

Am discutat cu el in momentul in care am aflat dar m-a asigurat ca totul a fost doar un joc.. doar cuvinte aruncate pe net..si ca ceea ce regreta enorm este faptul ca s-a culcat cu alta, ca nu stie de ce a facut-o..

Am plans impreuna, a regretat, a sters contul, a jurat ca nu ma mai dezamageste, ca ma iubeste doar pe mine...dar eu..m-am blocat. Fiecare zi e o noua zi cand ma trezesc in cosmarul asta. Am crezut ca totul e perfect, ca nu are ochi decat pentru mine...iar acum... nu mai stiu cine e. Ce sa fac? Cuma sa fac? Cum sa iert? Poate ma puteti ajuta voi... pentru ca nu am cu cine vorbi.

Editat de Mallina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am scris la "cazuri si necazuri "in dragoste considerand ca este un caz...si un necaz. Nu am cerut sa fiu stimulata...desi recunosc ca sunt putin apatica... Mi-as fi dorit o opinie sincera a unui om ceva mai trecut prin viata decat mine... si ma gandeam ca suntem in stare sa ne respectam unii pe altii desi nu ne cunoastem...

Editat de mița
scos citat sters

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l ierta. Da-l afara. Ai grija sa fie un partaj cat mai echitabil pentru tine. :o:

 

 

 

:beach:

Editat de Sheeva
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa fac? Cuma sa fac? Cum sa iert? Poate ma puteti ajuta voi... pentru ca nu am cu cine vorbi.

 

niste lacrimi de crocodil si promisiuni nu sunt de ajuns. Nimic nu iti garanteaza ca el nu te va mai insela. Discutia pe care ati avut-o nu e clarificatoare. Trebuie o altfel de discutie, in care sa fiti detasati emotional (tu detasata emotional de nevoia de confirmare a feminitatii tale, de nevoia de afectiune din partea lui, el detasat emotional de vina, de nevoia de stabilitate ce i-o oferi) si sa va raspundeti la intrebarile: "ce va tine impreuna?", "care sunt fisurile care au permis aceste derapaje?", "ce v-a adus impreuna, ce s-a schimbat pe parcurs si daca au mai ramas lucruri pt care sa merite sa continue relatia?", "care sunt nemultumirile fiecaruia vizavi de celalalt?", "cum se percepe fiecare pe sine si daca felul in care se percepe fiecare pe sine e superpozabil felului in care e perceput de celalalt?" etc.

 

Daca in conversatie poti trece peste nevoia ta de afectiune si confirmare din partea lui iar el nu poate trece peste smiorcaieli, atunci pune limite. Nu il lasa sa te sarute, atinga, nu il lasa sa faca niciun fel de circ pana cand nu discutati serios chestiile de mai sus, dar cat mai obiectiv.

 

Daca nu poti trece peste nevoia ta de afectiune si vezi ca discutia deraiaza in scuze si sensibilitati patetice (gen "de fapt pe tine te iubesc", "cum ai putut sa imi faci una ca asta?", "Tu esti cea pe care am iubit-o tot timpul, restul a fost doar o joaca"), atunci un psiholog de cuplu e cel care poate privi cat mai obiectiv si neimplicat emotional situatia voastra si va poate ajuta sa va percepeti in mod corect dinamica relatiei voastre.

Editat de Hypathia
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Am plans impreuna, a regretat, a sters contul, a jurat ca nu ma mai dezamageste, ca ma iubeste doar pe mine...dar eu..m-am blocat. Fiecare zi e o noua zi cand ma trezesc in cosmarul asta. Am crezut ca totul e perfect, ca nu are ochi decat pentru mine...iar acum... nu mai stiu cine e. Ce sa fac? Cuma sa fac? Cum sa iert? Poate ma puteti ajuta voi... pentru ca nu am cu cine vorbi.

 

Iti scriu un punct de vedere al unui barbat sexagenar. Nu am pretentia ca detin adevarul absolut ci doar imi exprim un punct de vedere .

Barbatii sunt fiinte labile , in majoritatea cazurilor mai labile decit femeile. Natura lor biologioca ii face sa fie mai libertini , mai predispusi la "jocuri" sexuale , puse sau nu in practica, decit femeile . Intotdeauna , indiferent cit de ancorati sunt intro relatie amoroasa , barbatii vor cocheta mai mult decit femeile cu sexul opus. Suntem organisme care acumulam "nevoi" fiziologice mai pregnante decit femeile si , practic toti, vrem sa ne descarcam de excesul de hormoni acumulati in organism . Problema noastra este mult mai stresanta decit cea care apare in cazul femeilor.Noi suntem un fel de donatori universali , din punct de vedere barbatesc nu conteaza receptaculul....

Un barbat poate sa procreeze fara sa iubeasca , la o femeie aceasta abordare este mult mai dificila .

Toti putem ierta dar cred ca nimeni nu poate uita . Nu-mi permit sa dau un sfat dar eu in situatia ta as astepta verdictul timpului . A gresi este omeneste , a persevera in greseala ...este diavolesc.

Nimeni nu se poate pune in situatia ta , esti singura care poti lua o hotarire.

Nu uita ca in cazul unei legaturi extraconjugale vinovati sunt , binenteles in masura diferita, ambii parteneri.

Editat de VEMANS
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e cazul unui psiholog de cuplu, ci de un psihiatru pt el. Din informatiile date in postarea initiala se intelege clar ca cel cu sete de afectiune pana la obsesie (nevoie de joaca cu sexul frumos, indiferent cine si cate ar fi sa-i raspunda avansurilor) este el. In schimb la ea nu vad nicio defectiune psihica. Mi se pare normal ca-si doreste respect si atentie maxima, vezi D-ne, dragoste din partea sotului. Ce e atat de ciudat la ea sa necesite o reparatie capitala la o terapie de cuplu?

 

Mallina, ce te leaga de acest barbat in afara de certificatul de casatorie... ce iubesti la el? Ca aici ai scris de greselile lui si cat rau ti-a mai facut cu flirturile lui "nevinovate" si cu "singurul" lui pacat. Ceva pozitiv ar fi necesar ca explicatie la motivul pt care incerci sa-ti salvezi casnicia. Si asta pt prezent. Banuiesc ca a fost special pana acum pt tine... dar ce reprezinta el ACUM pt tine?

 

Intotdeauna , indiferent cit de ancorati sunt intro relatie amoroasa , barbatii vor cocheta mai mult decit femeile cu sexul opus. Suntem organisme care acumulam "nevoi" fiziologice mai pregnante decit femeile si , practic toti, vrem sa ne descarcam de excesul de hormoni acumulati in organism

Unde a fost facuta statistica asta... nu cumva la o berarie, bazandu-se pe povestiri "absolut reale" despre pescuit si femei?

Mai ramane sa acceptam ca TOTi barbatii sunt infideli. Si se descarca repetat in... femei care TOATE sunt frigide.

Editat de carly
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Unde a fost facuta statistica asta... nu cumva la o berarie, bazanduse pe povestiri "absolut reale" despre pescuit si femei?

Mai ramane sa acceptam ca TOTi barbatii sunt infideli. Si se descarca repetat in... femei care TOATE sunt frigide.

 

Este o parere personala nu rezultatul unor statistici. Nu am sustinut niciodata ca toti barbatii sunt infideli dar sunt de parere ca sunt extrem de putin barbati care sa reziste unor tentatii feminine ( ma includ in aceasta idee desi nu am fost niciodata infidel) . Nu am sustinut niciodata ca toate femeile sunt frigide dar raman la parerea ca pentru o femeie sexul ca sport/defulare este mult mai putin probabil ca pentru un barbat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o parere personala nu rezultatul unor statistici. Nu am sustinut niciodata ca toti barbatii sunt infideli dar sunt de parere ca sunt extrem de putin barbati care sa reziste unor tentatii feminine ( ma includ in aceasta idee desi nu am fost niciodata infidel) . Nu am sustinut niciodata ca toate femeile sunt frigide dar raman la parerea ca pentru o femeie sexul ca sport/defulare este mult mai putin probabil ca pentru un barbat .

Ca noi am fost mai franate (nu din fire, ca tot oameni suntem, ci de societate) si s-a aruncat cu pietre in femeile din aceste regiuni mai putin libertine, nu inseamna ca nu ne gandim la sexul opus exact cum fac barbatii. Daca nu vorbim despre asta, nu inseamna ca ni s-au secat hormonii si vegetam doar pt a fi mame si sotii cu instinct de sclave.

Parerea mea este ca nu exista diferente in atractie biologica intre femei si barbati catre sexul opus. Manifestarile sentimentelor sunt diferite dar conteaza ce simti...

Astfel cred ca n-are scuze sotul Mallinei pt comportamentul respectiv. dar ea stie ce alege pt viitor, continua nesiguranta sau despartirea si o viata noua, diferita. Pt ca nu toti barbatii sunt la fel ca sotul ei.

Editat de carly
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca noi am fost mai franate (nu din fire, ca tot oameni suntem, ci de societate) si s-a aruncat cu pietre in femeile din aceste regiuni mai putin libertine, nu inseamna ca nu ne gandim la sexul opus exact cum fac barbatii. Daca nu vorbim despre asta, nu inseamna ca ni s-au secat hormonii si vegetam doar pt a fi mame si sotii cu instinct de sclave.

Parerea mea este ca nu exista diferente in atractie biologica intre femei si barbati catre sexul opus. ....................

 

Sa inteleg ca ai putea proceda ca sotul Mallinei ? Si in acest caz ai avea sau nu scuze? Pentru ca se pare ca nu toate femeile sunt la fel ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×