Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am mai scris un post acum juma de an cand ma aflam intr-o situatie asemanatoare.Pe scurt sunt cu un baiat de 2 ani jumate si de un an ne-am mutat impreuna intr-un oras mai mare sa ne vedem de studii.Eu am 19 ani,imediat fac 20,iar el sapt trecuta a facut 25.La inceput ,nu am luat relatia foarte in serios,si l-am cam mintit.Ma purtam ca o copila cretina.Il minteam ca voiam sa-l fac gelos,ca nu voiam sa afle ca sunt cu x, y, sa nu cumva sa se supere, stergeam apeluri, conversatii pe net etc.Cel mai urat lucru pe care l-am facut este ca am continuat sa vb pe ascuns cu un fost prieten,cu care ma rugase sa nu vb si ca odata,intalnindu-ma din greseala cu respectivul,la despartire m-a pupat pebuze si eu nu l-am refuzat .Acestea s-au intamplat in primele 6 luni de relatie.In urmatoarele 6 luni am continuat sa mint pe seama celor dinainte.

Cum minciuna are picioare scurte, si cum ma inecam in minciuni, el a aflat in final intreg adevarul , cu greu deoarece abia recunosteam, de frica sa nu se desparta de mine.Nici macar atunci nu am recunoscut,a trebuit el sa traga de minesi sa deduca.

Timpul a trecut,el a continuat sa fie cu mine,dar increderea nu a reaparut.Are dubii in aproape orice fac si spun.Dupa cum am spus ,ne-am mutat intr-un oras mai mare pt studii.Eu am inceput facultatea,una destulde grea si solicitanta(medicina),el masterul.Pe langa problema cu increderea,au aparut si altele...legate de timp.Il stresez destul de mult cand sun stresata.El ma intelege,dar uneori i se umple paharul si ma critica ca nu sunt in stare sa imi gestionez timpul.Ne certam mult si des.Vorbeste urat cu mine,eu plang mult,el nu crede ca sunt lacrimi reale,cand ne impacam totul devine ok,isi cere iertare,imi cer si eu...in fine.Ne despartim, ne impacam.In ultima vreme despartirile sunt mai dese, si eu ma rog de el si abia il conving sa nu o faca.

Il iubesc f mult,si eu inca mai sper ca poate fi bine.Sapt trecuta a fost fratele lui la noi de ziua lui,fratele lui e mai mare cu 4 ani decat el.Nu inteleg ce s-a intamplat.El s-a suparat pe fratele lui,ca a vb urat cu el si de atunci nici cu mine numai vb deloc,probabil ca am mai fost de acord cu fratele sau si ca am stat de povesti cu el,sau nu inteleg.Asa mi se parea normal,mai ales ca el nu vine non stop la noi.Ideea e ca nu mai vb cu mine de atunci,doar imi trimite mesaje sa-i iau tigari cand vin de la sc.Mi-a zis sa nu ma mai ating de lururile lui,iar cand am incercat sa vb cu el despre relatie,mi-a zis sa-l mai scutesc cu prostiile astea.Ma evita,se inchide in camera,noaptea se pune cu mine in pat doar ca tv-ul e la mine in camera,dar sta cu spatele la mine si oricum vine f tarziu cand eu deja dorm.Cu o zi inainte sa se schimbe,mi-a zis ca ma iubeste.Nu-l mai inteleg.Eu am inceput si cu examenele,abia pot sa-mi fac treaba.Vrau sa fie totul ok,vreau sa stiu ce are...si vreau sa nu ne mai certam niciodata....il iubesc!Sper ca ma puteti ajuta cu un sfat,din sfulet.Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca s-a schimbat radical din momentul cand s-a certat cu fratele lui. In locul tau l-as intreba direct ce s-a intamplat, pt ce s-au certat, acolo o fi raspunsul care cauti. S-ar putea ca esti banuita iar cu o minciuna, s-ar putea ca aflase ceva de la fratele lui, ceva ce era bine sa auda de la tine. Si daca iar refuza sa comunice, ii poti spune ca-l intrebi pe fratele lui... s-ar putea sa provoci o discutie astfel.

In rest, nu vreau sa te necajesc mai tare decat esti... dar, intr-o relatie noua, cu un nou inceput si total sincera cu urmatorul s-ar putea sa-ti gasesti fericirea, cu actualul... nu prea mai cred. Prea mult te-ai jucat cu increderea, care e baza intr-o relatie. Il inteleg. Si pe tine. Dar trebuie sa incetezi cu autodistrugerea asta, nu esti nici pe departe fericita, si nici el nu e. Poti sa recunosti ca ai gresit mult, sa inveti din aceste greseli si sa treci mai departe, fara el.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca s-a schimbat radical din momentul cand s-a certat cu fratele lui. In locul tau l-as intreba direct ce s-a intamplat, pt ce s-au certat, acolo o fi raspunsul care cauti. S-ar putea ca esti banuita iar cu o minciuna, s-ar putea ca aflase ceva de la fratele lui, ceva ce era bine sa auda de la tine. Si daca iar refuza sa comunice, ii poti spune ca-l intrebi pe fratele lui... s-ar putea sa provoci o discutie astfel.

In rest, nu vreau sa te necajesc mai tare decat esti... dar, intr-o relatie noua, cu un nou inceput si total sincera cu urmatorul s-ar putea sa-ti gasesti fericirea, cu actualul... nu prea mai cred. Prea mult te-ai jucat cu increderea, care e baza intr-o relatie. Il inteleg. Si pe tine. Dar trebuie sa incetezi cu autodistrugerea asta, nu esti nici pe departe fericita, si nici el nu e. Poti sa recunosti ca ai gresit mult, sa inveti din aceste greseli si sa treci mai departe, fara el.

Nu a fost o cearta propriu-zisa.A fost o suparare,am auzit din greseala zilele trecute cand vb cu mama lui la telefon,ca a vb urat cu el,de aia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost o cearta propriu-zisa.A fost o suparare,am auzit din greseala zilele trecute cand vb cu mama lui la telefon,ca a vb urat cu el,de aia.

Atunci sincronizarea nu e buna. Motivul pt care se racise brusc de tine, o fi altul si n-are legatura cu fratele...

Nu vreau sa mai speculez, ar fi doar banuieli care n-au nici un sens. Cert este ca trebuie sa provoci o discutie in care sa nu uiti sa fii sincera, nu-i mai ascunde nimic. Asta ca sa intelegi ce se intampla.

Sunteti tineri... nu crezi ca e prea devreme sa suferiti amandoi intr-o relatie unde INCA mari obligatii nu exista? Deocamdata te poti focaliza la studii, apoi sa dezvolti o noua relatie in care vei fi deschisa si sincera.

Nu te poate iubi cum iti doresti tu din motive evidente... nici n-are habar cand minti si cand nu. Degeaba iubesti doar tu, pt o relatie echilibrata este nevoie de doi.

Parerea mea este ca va pierdeti timpul amandoi. Separat v-ar fi mult mai bine... chiar daca acum nu-ti imaginezi asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si data trecuta,la ce ti-a folosit ajutorul? -zici ca acum ai facut exact la fel ca atunci!

Nimeni nu-ti va schimba in mod magic caracterul pe un forum...nimeni nu o sa iti rezolve problemele pe care singura ti le creezi!

Inceteaza sa-ti faci probleme,asta e solutia magica.Si nu depinde de nimeni de pe vreun forum,doar de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si data trecuta,la ce ti-a folosit ajutorul? -zici ca acum ai facut exact la fel ca atunci!

Nimeni nu-ti va schimba in mod magic caracterul pe un forum...nimeni nu o sa iti rezolve problemele pe care singura ti le creezi!

Inceteaza sa-ti faci probleme,asta e solutia magica.Si nu depinde de nimeni de pe vreun forum,doar de tine.

nu am mai mintit ,si nu am mai facut nimic.Suport repercursiunile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va chiuniti cu relatia asta de atata timp... Nu stiu cand va treziti ca nu merita, cred ca mai mult tu visezi la ceva nereparabil.

Pt viitorul tau iti recomand sa te gandesti bine inainte de minciuni... creezi confuzii, lumea nu te va cunoaste in realitate daca te arati alta decat esti. El s-a indragostit de tine in ceea ce te-ai aratat si de fapt ai fost alta intr-un ambalaj ales de tine. Acum nici nu mai stie cu cine are de-a face, cu cea care juca teatru atata timp sau una care ar mai merita sanse.

Minciunile ti se intorc ca un bumerang. O fi fost ele nevinovate dar vezi ce rezultate au. Acele "nevinovatii" devin atat de importante incat pierzi omul pe care-l iubesti.

Ai nevoie de curaj. Daca ai gresit, in loc sa ascunzi adevarul, sa-ti asumi responsabilitatea, oricum fiecare gresim, e ceva normal.

Sincer, cred ca cu el nu mai ai sanse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

off....

Vreau sa spun, nu aveti sanse impreuna pt o relatie armonioasa. Dar o puteti lalai tot asa, in certuri si cu aceleasi probleme cu lipsa de incredere, la astea aveti sanse.

Pacat pt ca aveti ce oferi si va irositi energia si tineretea intr-o relatie esuata de mult timp.

Imi pare rau.

Cand vei gasi barbatul potrivit pt tine, vei intelege despre ce vorbesc acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De ce ai vrea sa recuperezi un.. fost? :crazy:

Daca l-ai lasat sau te-a lasat, clar, ceva NU a fost bine, sau unul NU a fost bun pentru celalalt. Ce sa recuperezi? Un trai in minciuna si suferinta? :doh:

Editat de Cristinick
scos citat sters
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×