Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Lumina in fotografie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lumina este partea cea mai importantă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca analizam cuvantul fotografie, dam de echivalentul grecesc al "luminii" si "picturii". Deci fotografia inseamna practic, a picta cu lumina. Sau cum spunea Ambrose Bierce in faimosul lui Dictionar al Diavolului, o fotografie e un tablou pictat de soare fara educatie artistica. De partea artistica se ocupa creatorul.

Lumina in fotografie e mai complexa decat lumina in orice alt mediu artistic (exceptand cinematografia si desigur teatrul)

Spre exemplu, fotografia comerciala, de studio, glamour, etc. cere un sistem de iluminare foarte complex. (Lumini principala, lumini secundare, lumini pentru fundal, lumina de contur, lumina cu filtre colorate pentru efect, panouri de difuzie, panouri de reflexie, panouri de estompare, etc)

Fotografia stil life, cere un sistem mai simplu... una sau doua surse de lumina, depinde de artist.

Alegerea mea, pentru stilul meu de fotografie si film - lumina naturala. Folosesc doar lumina naturala moale si eventual blende pentru reflectia luminii intr-o anumita zona prea umbrita, sau lumina ambientala daca sunt pe teren sau intr-un loc strain, rareori folosesc lumina artificiala.

Lumina in fotografie controleaza totul... de la cromatica (temperatura culorilor in functie de tipul fascicolului luminos) la intensitate, unghiul din care bate, reflexii, siluete, umbre, adancimea de camp, atmsofera precum si conturarea mesajului transmis de fotografie.

Editat de Radu_CDZ
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt fotograf dar am descoperit in casa mea natala niste decoruri tare dragute . alaturate unor femei ar putea iesi cateva fotografii . am intrebat de lumina pentru ca va trebui sa le duc afara ca nu am instrumente. imi place sa ma joc

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumina naturala atunci, dar nu cea directa de la soare... poate intr-o zi cu nori, sau la umbra unui perete...

Asteptam poze in care-ai folosit decorurile :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa deci . Sa nu fie direct de la soare . Multumesc frumos . O sa postez cand vor fi gata :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumina directa de la soare creeaza efectul unei imagini plate, fara volum, si dure.

Astept imagini. Spor la lucrat iti doresc. :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×