Sari la conținut
Forum Roportal
Monsieur Louis

Nu pot sa cred ca exista sectiunea aceasta

Postări Recomandate

ba oameni buni daca va luati dupa stinta no sa aflati niciodata adevarul

 

 

"Ba" , neaga tu stiinta si afla adevarul prin alte mijloace, daca crezi ca el sta la dispozitia oricui .

 

Sau tu iti imaginezi ca neinitiatului i se dezvaluie taina lumii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca stiinta, paranormalul, religia, filozofia sunt moduri diferite ale unor oamnei diferiti (din fericire) de a percepe lumea si propria lor existentza in lume. Nu cred ca adevarul se afla de o parte sau alta, pentru ca cine va decide in final ce acceptam ca adevar? Si mie imi place ideea ca noi suntem dincolo...:o:)

Parerea mea este ca atata timp cat felul tau propriu de a vedea lumea, de a-ti trai viatza e armonios cu tine insutzi, atata timp cat esti consecvent cu propria ta personalitate, n-ar trebui sa te deranjeze (inversuneze?!) ca altii sunt fericiti daca percep viatza altfel...

Cred ca e vorba de tolerantza, de acceptarea faptului ca nu cunoastem adevarul, oricare ar fi el si poate ca eu am dreptate dar exista sanse la fel mari ca tu sa ai...

Forumul acesta demonstreaza tocmai complexitatea si diversitatea felurilor de a ne gasi propriul adevar, al nostru, care atata timp cat nu-l impunem altora cu fortza poate fi de partea stiintzei sau nu, dar avem dreptul la el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare este cu parerile si credintele lui. Eu cred si in stiinta (care nu este atat de exacta precum am vrea si cat am avea noi nevoie) si in paranormal. Stiinta o vede si o "simte" toata lumea (datorita mass-mediei) dar paranormalul este ceva mai greu de crezut deoarece multi nu au puterea de intelegere. Au existat dovezi in care paranormalul s-a dovedit a fi real. Acest lucru mi l-a confirmat si profesoara mea de psihologie(precizez ca psihologia este o stiinta bazata si ea pe formule si teorii spuse de savanti). In timp ce profa ne vorbea despre psihologie, ne-a pomenit si de parapsihologie, o alta ramura a psihologiei. Mai sus thunami a spus ca parapsihologia este o forma de paranormal dar si dupa spusele profesoarei (pe care desigur le stie de la facultate, nu din mintea ei) parapsihologia este o stiinta.

Este adevarat faptul ca savantii se folosesc de oamenii paranormali in diferite ipostaze. Spre exemplu C.I.A.: au angajati psihologi, parapsihologi, clarvazatori si medii. Se stie lucrul asta si nu este un fapt rupt din filme. Ci filmul este rupt din viata reala.

Vreau totusi sa stiu daca SFdixit crede CU ADEVARAT in DUMNEZEU. Daca da, inseamna ca a acceptat anumite teorii fara dovezi. Pentru un om orbit de stiinta cred ca este dificil sa crezi ca au inviat morti, a aparut pe cer semnul crucii, s-au pogorat ingeri etc doar citind o carte si ascultand persoane diferite despre miracole. Vreau sa mai precizez ca religia este in conflict cu stiinta si invers. Daca SFdixit zice ca nu poate crede in paranormal pt. ca nu are dovezi concrete si pt. ca este opus stiintei atunci cum de crede in Dumnezeu si in Iisus Hristos etc.

Eu am vazut cu ochii mei efectele bioterapiei. Si anume la tatal meu. De vreun an am aflat ca are diabet. Cum? Avea o rana la degetul mic de la picior care nu se vindeca. A avut rana aceea timp de vreo 2 luni, a tratat-o cu tot felul de unguente, prafuri etc. Dar nu se vindeca. Pana la urma s-a dus la doctor.(se stie ca bolnavilor de diabet nu li se vindeca ranile, sau cel putin nu cand trebuie). Doctorul i-a bagat o penseta in rana,a rotit-o si i-a scos o bucata de os. Era rupta sau ceva de genul. Apoi mama a hotarat sa-i faca analize si asa au avut dovada "stiintifica" ca tata e diabetic. In afara de prescriptia doctorului, ca o masura de precautie, tata a facut si sedinte de bioenergie. ce presupune o sedinta? Masaj la anumiti nervi si transfer de energie. Cu ochii mei am vazut cum tata se insanatosea, pur si simplu se vedea pe fata lui, avea mai multa energie etc. Si pe langa bioenergie, terapeuta i-a prescris tatei si anumite "medicamente" naturiste. Acestea sunt cumparate de la farmacie, nu din alta parte. Cine doreste poate sa si verifice produsele: SPIRULINA, CATINOFORT si multe ceaiuri de plante. Spirulina iau chiar si eu, care nu am probleme de sanatate, si este foarte buna. Este o alga verde-albastra, reprezinta un supliment nutritiv.

Nu inteleg de ce asociati niste hoti (mama omida, hancu etc) cu adevaratii parapsihologi. Hancu e nebun, Omida si celelalte vrajitoare sunt doar niste tiganci care fura bani pe socoteala altora. Sunt si persoane cinstite, mai rar ce-i drept, dar sunt.

In concluzie: nu zice ca un anume lucru este neadevarat doar pentru ca tu nu crezi in el sau pentru ca dovezile ce ti se aduc la cunostiinta in legatura cu acel lucru nu ti se par indeanjuns doar tie.

Atat am avut de spus. Va rog sa nu va suparati cu ceva dar aceasta a fost parerea mea proprie si personala.

O zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu v-au fost de ajuns 45 de ani de "stiinta, progres, si ateism" ? N-ati vazut ce s-a intamplat??

Nu sunt antistiinta, dar sunt total impotriva celor ca voi care desfiinteaza ceva fara sa aiba nici o

tangenta cu domeniul respectiv. Daca tu poti sa traiesti ca un robot este la alegerea ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu poate nega sau poate afirma ca exista paranormalul,dar dupa cum vedeti sunt fenomene care nu pot fi explicate cu ajutorul stintei.

Si in caz ca nu ati observat ce a facut tehnologia din oameni(poluare,defrisare,constructii inutile,etc),voi nu vedeti ca din cauza evolutiei,oamenii au involuat,tot ceea ce stie omul este cafeaua-servici-televizor(cred ca sunt offtopic,sa revin)

Unii dintre voi nu pot accepta paranormalul,pentru ca sunt prea prinsi in farmecul stiintei,credeti ca totul se rezuma numai la formule,si explicatii.....

Mai sunt si alte lucruri care omul poate sa le faca dar a uitat cum,sau poate ca vrea sa isi aminteasca cum.

Viata e plina de surprize,si nu ai cum sa le stii pe toate numai cu ajutorul stiintei.

Try to belive,world is full of surprises. :good: 8) :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni nu poate nega sau poate afirma ca exista paranormalul,dar dupa cum vedeti sunt fenomene care nu pot fi explicate cu ajutorul stintei.

Si in caz ca nu ati observat ce a facut tehnologia din oameni(poluare,defrisare,constructii inutile,etc),voi nu vedeti ca din cauza evolutiei,oamenii au involuat,tot ceea ce stie omul este cafeaua-servici-televizor(cred ca sunt offtopic,sa revin)

Unii dintre voi nu pot accepta paranormalul,pentru ca sunt prea prinsi in farmecul stiintei,credeti ca totul se rezuma numai la formule,si explicatii.....

Mai sunt si alte lucruri care omul poate sa le faca dar a uitat cum,sau poate ca vrea sa isi aminteasca cum.

Viata e plina de surprize,si nu ai cum sa le stii pe toate numai cu ajutorul stiintei.

Try to belive,world is full of surprises. :crazy: :) :nea:

Aproape toate fenomenele paranormale au fost confirmate de stiinta. In acest sens nu mai putem vorbi de existenta fenomenelor paranormale ci de domenii ale stiintei. De exemplu, de la fenomenul teleportarilor spontane s-a ajuns la realizarea in laborator a teleportarii unui foton. De la fenomenul telepatiei s-a ajuns la promovarea tehnologiilor telepatice (comunicarea cu aparatul prin intermediul undelor cerebrale). De la fenomenul levitatiei s-a ajuns la promovarea tehnologiilor de deplasare si antigravitationale bazate pe elecro-magnetism. De la fenomenul decorporalizarii si calatoriilor astrale s-a ajuns la dezvoltarea unor compartimente speciale in serviciile de spionaj si in combaterea criminalitatii. De la vizualizarea aurei si bioenergie s-a ajuns la dezvoltarea unor tehnologii performante de studiere a organismului uman si la promovarea unui sistem de sanatate mult mai performant. etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo...dar vrajitoarea calare pe matura?....in ce categorie intra? a?...deci paranormal, e tot ce e dupa cortina normalului...ne ce pas? .....hai ca atunci putem baga si OZN-urile aici....daca ar fi dupa Pavel Corut & CO. Bine ca l-ati bagat si pe Putin aici....ma intreb Bush cand va intra....:think:))))....mai lasati prostiile astea ca rade lumea normala de voi(vrajitori si vrajitoare doar in povesti de speriat copii)....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo...dar vrajitoarea calare pe matura?....in ce categorie intra? a?...deci paranormal, e tot ce e dupa cortina normalului...ne ce pas? .....hai ca atunci putem baga si OZN-urile aici....daca ar fi dupa Pavel Corut & CO. Bine ca l-ati bagat si pe Putin aici....ma intreb Bush cand va intra....:P))))....mai lasati prostiile astea ca rade lumea normala de voi(vrajitori si vrajitoare doar in povesti de speriat copii)....

 

 

 

 

Daca nu crezi in chestile aste de ce mai intrii???intra la sectiune pt oamni normali ca aici o sa te transformi in broasca sau cine stie ce o sa mai faci.(fara suparare dar aici ni intram sa ne certam,sau sa facem mishto).(scz dat t-em enervat) :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×