Sari la conținut
Forum Roportal
Monsieur Louis

Nu pot sa cred ca exista sectiunea aceasta

Postări Recomandate

Exista un premiu pentru cei care poseda capacitati paranormale si le pot dovedi in conditii de laborator. Pana acum nu l-a revendicat nimeni.
Exista premii pentru perpetuum mobile, pentru capacitati paranormale, pana acum, evident ca nu le-a revendicat nimeni.

 

deci se stie ca omul isi foloseste doar o mica parte a ceierului..,nu?poate ca acei oameni au si o alta parte a creierului..,zic poate...nu situ...,dar mie nu mi se pare chiar asa de incredibil,ce ti se pare asa de imposibil...ca acei poate 1% din cei care se dau vrajotori,medii...sau..oameni cu capacitati paranormale...sa fie "for real"?
Da, omul isi foloseste doar o mica parte a creierului CONSTIENT, (restul e pentru activitati inconstiente) insa creierul e un organ in principal de rationament si management. Ca procesorul la PC

 

Chiar daca folosesti procesorul 100%, tot nu vei putea scoate foi la imprimanta din el :yes:

 

cat este stiinta si cat este intuitie in "citirea" unei ecografii?!? cam in aceeasi masura ca in citirea unui horoscop!
Faptul ca undele sonore sunt folosite pentru a crea o imagine in interiorul organismului, e "stiinta". Faptul ca doctorul se uita pe ecran si intuieste ce se afla acolo, e arta, nu intuitie.

 

Medicina e intre arta si stiinta, asta ca sa stiti si voi. Medicina care se face in facultate, nu reiki, ceaiuri miraculoase si alte baliverne.

 

Cum inveti sa citesti text, asa inveti sa citesti ecografii. Experienta face diferenta!

 

Daca doctorul nu nimerit cu ocazia AIA, poate sugera o serie de chestii

- proasta pregatire in facultate (totusi, doctor de la sate, wtf?)

- echipament prost (ca de la sate, sau orase care de care depind sate)

 

Daca vrajitoarea a nimerit cu ocazia aia, sunt mai multe explicatii

- coincidenta

 

atat

 

Faptul ca doctorii cu echipamente specializate (nu numai ecografie, ci si EKG, rezonanta magnetica, etc) descopera tulburari ale fetilor inca din primele saptamani, descopera boli de inima, cancere, scleroza in placi, neuroni morti, vertebre miscate... astea sunt fapte verificabile si re-testabile, care in peste 90% din cazuri dau rezultate.

 

Cate din previziunile vrajitoarelor sunt verificabile, cate din capacitatile lor sunt re-testabile ? Mai putin de 10%

 

Medicina adevarata descopera boli, gaseste tratamente, descifreaza genomul uman. Intre timp, medicina de balta bate pasul pe loc, principalii clienti fiind gospodinele din cartier (no offense celor care nu intra in categoria asta).

 

 

Comparatia cu astrologia e cel putin hilara.

 

In N horoscoape vei gasi N interpretari diferite.

Pe langa asta, actiunea gravitationala a planetelor e insignifianta, comparativa cu actiunea unei masini parcate pe strada. Cati dintre voi isi fac astrograma in functie de masinile care trec pe afara ?

http://www.skepticreport.com/astrology/gravity.htm

 

Despre insuccesele astrologiei

http://www.skepticreport.com/astrology/astrotime.htm

http://www.skepticreport.com/astrology/soccer2004.htm

 

de fapt, laboratorul este instrumentul celor care nu au capacitati paranormale...

cam cum am putea "masura" in laborator talentul lui Eminescu, sau al lui Enescu....

Da, evident, aceeasi scuza. Cei cu laboratorul sunt "limitati".

Pai daca sunt limitati, de ce au infinit mai mult succes decat cei nelimitati ?8)

 

Cat despre geniul lui eminescu sau enescu, este ceva PUR subiectiv.

Daca esti singur pe o insula pustie Mona-Lisa va valora mai putin decat un sul de hartie igienica.

 

Pe langa asta, analogia eminescu/enescu cu paranormalul este una ilogica (oricum toate analogiile sunt ilogice). Eminescu si enescu nu zis niciodata ca vindeca boli.

Editat de SFdixit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, bineinteles, dar scopul nu era discreditarea unor persoane ci cercetarea pentru a afla mai multe despre noi. Si nu era despre interpretarea astrala ci telekineza, levitatie, telepatie sau 'proprietati' asemanatoare care pot fi 'palpate'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa standardele stiintifice, mama omida si aia se fac de ras.

E un lucru stabilit ca majoritatea magicienilor/vrajitorilor/vindecatorilor sunt dovediti a fi niste sarlatani.

Cat despre faza cu Putin ... te sfatuiesc sa nu mai citesti cartile lui Pavel Corutz, sau alte baliverne :yes:

Rezultatele stiintei se vad zi de zi. Rezultatele pseudostiintei apar doar la OTV, cu vadim, jiji si cazul Iovan.

Daca erau atat de adevarate toate acele practici, nu crezi ca erau folosite pana acum la scara mare? Daca acele "stiinte" erau intr-adevar valide, nu crezi ca se ocupau de ele si oamenii de stiinta seriosi, de la universitati respectabile ?

Draga SFdixit, inca odata, nu trebuie sa confundam personajele de mai sus, sau pedofilul bivolaru cu ceea ce inseamna intr-adevar practicile, hai sa le spunem, paranormale... iar, pentru aceste studii ai nevoie de un buget, buget care nu se aloca (intentionat) sau care se aloca si nu trebuie ca lumea de rand sa afle de el...
Sau crezi ca exista o conspiratie de a indeparta acele "discipline" din societate pentru ca sunt prea avansate, si fiecare individ care patrunde intr-o universitate serioasa este brainwashed instantaneu si se opune impotriva vointei lui acelor colectii de mituri new-age ?

(daca ele ar fi bazate pe adevar, ar trebui ca orice om normal sa le accepte, nu ?)

Mai putin faza cu "brainwash-ul instantaneu" si "miturile new-age(?!)" , este exact cum zici !!! Sunt destul de avansate si exista pericolul prabusirii domino-ului creat de stiinta clasica... ce s-ar intampla daca lumea descopera (sa zicem!) ca unele practici, cum ar fi cea a folosirii bioenergiei, rezolva unele probleme medicale fara durere, fara medicamente si, poate, avand eficienta mai mare ? Crezi ca medicina clasica nu va avea de suferit ? Eu cred ca da.

In ceea ce ma priveste, am fost o persoana foarte suspicioasa in ceea ce privesc aceste practici, pana cand am avut cazuri rezolvate in fata mea ! Ma repet: mama mea a avut dubla fractura la glezna, dupa ce pe film s-au vazut rupturile oaselor departate si i s-a prescris operatie, a avut parte de 2 sedinte de bioterapie, a doua zi pe film, erau LIPITE !!! Tatal meu a avut dureri cumplite din cauza unei pietre la rinichi, 1 sedinta de bioterapie i-a eliminat-o ! Un coleg de-al meu a avut copilul cu probleme majore de constipatie, era programat la operatie la Cluj, dupa o luna de sedinte cu bioterapie, a fost vindecat !

Mai mult nu mi-a trebuit sa cred in aceste practici... asta nu inseamna ca ma astept sa ma crezi, nici vorba de asa ceva ! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In N horoscoape vei gasi N interpretari diferite.
o aceeasi ecografie va avea N interpretari diferite, nu doar de la un medic la altul, ci si de la acelasi medic, dupa o perioada de timp! (verificat!)

 

Daca esti singur pe o insula pustie Mona-Lisa va valora mai putin decat un sul de hartie igienica.
ratacitul mai usor se va folosi de mersul planetelor pentru a se intoarce la civilizatie decat de laptop-ul la care nu mai are baterie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

>>SFdixit>>

Prietene esti o colectie de necunoastere. A sti - stiinta nu inseamna adevar, ci o realitate - relativa. In toate stiintele mentionate de tine nimic nu e la fel de la o zi la alta. Zilnic vin unii si spun ca ce se stie e gresit, si toarna formule noi si iau premii, iar a doua zi vine altul si ii baga in ceata cu formule noi. Iata stiintele tale. Internetul e primitivism prietene. Ce stii tu te telepatie, de retelele intrerconstiente etc. Pai normal ca esti bata la acest capitol. Calatoriile in astral au fost dovedite stiintific, spionajul telepatic, energetic, astral etc sunt folosite de toate serviciile de informatii. Guvernele lumii moderne dau mai multi bani pentru studiul stiintelor de margine - parastiinte - decat pentru cele clasice, iar de studiul lor se ocupa cei mai mari savanti ai lumii.

Nu sunt de partea sarlatanilor - acestia exista in orice domeniu. Cat despre faza cu Putin, prietene, am furnizat date facute publice din dosarul sau de la KGB, cu ocazia candidaturii sale, date care au fost confirmate chiar de Putin in diverse interviuri. Eu nu am citit nici o carte de-a lui Corut, tu? Tu ai nevoie sa citesti ca sa cunosti?

Am stat de vorba cu oameni fara sa deschid gura, pentru ca erau telepati. Am stat de vorba cu oameni care imi citeau trecutul, chiar mai bine decat mi-l aminteam eu. Am vazut oameni care vorbesc cu plantele si animalele. Am intalnit oameni care vindeca boli cu propria energie. Am intalnit oameni care atrag obiecte ca niste magneti. Oameni care au levitat nu am intalnit inca, dar am levitat eu. Am intalnit entitati energetice care nu sunt oameni. Am intalnit clarvazatori care mi-au spus ce se va intampla si s-a intamplat. Am intalnit divinitatea si, crede-ma, prea putin e interesata de stiintele tale. Adevarul e pentru cine il poate trai. Adevarul nu se invata la universitate copile! Adevarul se descopera acolo unde in tine e gol!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

thunami : ia-ti (o) vacanta.

Cea mai tare a fost faza asta : "Am vazut oameni care vorbesc cu plantele si animalele."

Si daca i-ai vazut vorbind cu animale si plante, asta nu ti-a ridicat semne de intrebare ? Eu daca as fi vazut asa ceva, as fi gandit ca respectivii sunt nebuni.

Am citit cateva post-uri de-a lui Dixit si e chiar cool, facand abstractie de unele greseli de ortografie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
thunami : ia-ti (o) vacanta.

Cea mai tare a fost faza asta : "Am vazut oameni care vorbesc cu plantele si animalele."

Si daca i-ai vazut vorbind cu animale si plante, asta nu ti-a ridicat semne de intrebare ? Eu daca as fi vazut asa ceva, as fi gandit ca respectivii sunt nebuni.

Am citit cateva post-uri de-a lui Dixit si e chiar cool, facand abstractie de unele greseli de ortografie.

 

Au fost unii candva care ziceau ca pamantul e plat, si ca dupa Atlantic urmeaza o prapastie infinita. Altii ziceau ca pamantul e centrul universului si ca soarele se invarte in jurul lui. Altii ca pamantul sta pe o broasca testoasa. Etc...

 

Cam acesta e nivelul vostru de perceptie.

 

Ce sa mai zic de cele mai puternice institute de cercetare stiintifica din lume care au dovedit ca plantele au inteligenta si sentimente. Se pare ca nu stii despre plantele care sunt conectate la computere si joaca la bursa londoneza. E un experiment interesant realizat de oameni de stiinta. Dar voi credeti ca melcii in oamenii de stiinta si stiinta fara sa stiti cu ce se ocupa stiinta asta. Ati ramas la manualele de clasa a V-a.

 

O femeie, pe care am intalnit-o o singura data in viata mea la sute de km de casa, mi-a povestit toata viata mea - chiar si lucruri pe care le uitasem, chiar si lucruri pe care numai eu le stiam. A fost un caz foarte interesant pe care l-am analizat. Si nici nu era initiata. Iti dai seama ce putea face daca isi cultiva aceasta capacitate? Am intalnit si sarlatani, sunt destui! Dar cate dintre melodiile mp3 pe care le ai sunt cumparate? Asta nu inseamna ca nu exista si cumparatori. In timp vor fi tot mai multi.

 

Daca stiinta nu accepta aceste fenomene de ce le studiaza? Dar tocmai ca le accepta. Doar voi sunteti ignoranti la patrat - negati si ceea ce pretindeti ca acceptati! :D

 

Eu ma gandeam ca adevarul e undeva dincolo...(Beyond The Dark) :yes:

Adevarul e unde trebuie. Noi suntem dincolo...! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×