Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salvarea (sau mantuirea, cum vreti sa-i spuneti) este individuala? Ce parere aveti?

 

 

Buna intrebare :)

 

Cred ca in mare parte este individuala, dar stii cum e : pana la dumnezeu, te mananca sfintii. Un om poate face singur pasi mai mici sau mai mari spre mantuire dar pentru a finaliza are nevoie de ajutor (de obicei din partea mediului, dar cum nu e cazul la noi pe planeta) din partea uneia sau a mai multe fiinte evoluate ( sau cum vrea oricine sa le spuna : daimoni, ingeri,sfinti, extraterestrii, etc. ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salvarea (sau mantuirea, cum vreti sa-i spuneti) este individuala? Ce parere aveti?

Iar mi-aduc aminte de spusele cuiva: oamenii sunt trepte pe care calcam in drumul spre implinirea noastra. Urat suna! Nu-mi place mantuirea individuala. Prefer mantuirea alaturi de alte persoane, chiar daca asta inseamna sa raman in urma, chiar daca inseamna piedici in drum, chiar daca risc sa raman doar cu aspiratia la mantuire.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar mi-aduc aminte de spusele cuiva: oamenii sunt trepte pe care calcam in drumul spre implinirea noastra. Urat suna!

 

Probabil ca nu intamplator suna urat. De ce sa-i privim pe ceilalti oameni ca pe niste trepte peste care calcam? E ca si cum imediat ce mai trec de unul, imi mai pun o stea in piept sau pe umar.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca nu intamplator suna urat. De ce sa-i privim pe ceilalti oameni ca pe niste trepte peste care calcam? E ca si cum imediat ce mai trec de unul, imi mai pun o stea in piept sau pe umar.

Ne folosim de ei, storcandu-i de ce au mai bun, apoi ii aruncam la cos. Asta e egoism mai degraba, iar egoismul nu duce la mantuire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e individuala si nu presupune sa calci pe altii in picioare ca sa o ajungi.

 

relatia cu dumnezeu (in cazul in care exista unul), e individuala, personala. Nu impreuna cu un grup.

 

Nu te poate mantui altcineva, daca tu nu vrei. De-aia e individuala. Ceilalti iti pot doar fi alaturi, nu o pot face in locul tau.

Editat de Amarena
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasand deoparte afirmatia mea din prima interventie, si care se baza mai mult pe dogma crestina si pe carnea egoista care sunt eu, consider ca un eventual dumnezeu, ne/a mantuit deja deoarece spatiotemporalitate provine din el si nu invers, amnistia e generala deoarece nu avea cum altfel, s/a mantuit pe sine in noi, noi urmam doar istoricul natural sub temporalitate si materialitae, dar la El, totul s/a desfasurat instant nu temporal.

Nu e decat o alta posibilitate, nimic mai mult.

 

Buna intrebare :)

 

Cred ca in mare parte este individuala, dar stii cum e : pana la dumnezeu, te mananca sfintii. Un om poate face singur pasi mai mici sau mai mari spre mantuire dar pentru a finaliza are nevoie de ajutor (de obicei din partea mediului, dar cum nu e cazul la noi pe planeta) din partea uneia sau a mai multe fiinte evoluate ( sau cum vrea oricine sa le spuna : daimoni, ingeri,sfinti, extraterestrii, etc. ).

Stiu ca ma risc, si ca poate te/am indus ne voit in eroare, dar ce intelegi tu prin denumirile de entitati din paranteza?

Ce parere ai de ajutorul de la, sa zicem, maestrii spirituali oameni (inclusiv preoti)?

 

e individuala si nu presupune sa calci pe altii in picioare ca sa o ajungi.

 

relatia cu dumnezeu (in cazul in care exista unul), e individuala, personala. Nu impreuna cu un grup.

 

Nu te poate mantui altcineva, daca tu nu vrei. De-aia e individuala. Ceilalti iti pot doar fi alaturi, nu o pot face in locul tau.

Dar ce zici de afirmatia crestin ortodoxa(imi pare rau ca nu retin in ce carte religioasa e scrisa): "barbatul se poate mantui prin sotia sa credincioasa", oare ce au vrut sa spuna?

Editat de libertatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce zici de afirmatia crestin ortodoxa(imi pare rau ca nu retin in ce carte religioasa e scrisa): "barbatul se poate mantui prin sotia sa credincioasa", oare ce au vrut sa spuna?

Suntem legati unii de altii cu fire invizibile (ca tot sunt eu invizibilicoasa acum :o: ), nimeni nu e singur, efectele actiunilor noastre se rasfrang asupra celor din jur, asa cum efectele actiunilor celor din jur se rasfrang asupra noastra. Mantuirea unei om poate atrage dupa sine mantuirea celor apropiati lui. De noi toti depinde ce facem pentru asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×