Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Ateismul si credinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Religiosii sustin ca ateii au propria lor religie, ceea ce este gresit!

 

Ateii, in schimb, au propria lor credinta. Daca religiosii cred ca divinitatea exista, ateii cred ca divinitatea nu exista.

 

La baza credintei ateilor sta tot religia, deoarece fara religie nici ei nu ar fi fost credinciosi. In concluzie, ateismul nu este o religie ci un sistem de credinte generat de religie.

 

Nici in religie si nici in ateism nu exista spiritualitate. In religie spiritualitatea a fost inlocuita cu fabulatia supra-naturala, iar in ateism a fost negata in totalitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

La baza credintei ateilor sta tot religia, deoarece fara religie nici ei nu ar fi fost credinciosi.

 

Bulshit.

Io stiam ca ateii nu cred nici in Dzeu, nici in Satan, nici in Zeus, nici in Ra..etc.

Non-credinta nu e nici o credinta, nici o religie.

 

Or crezi, fara sa intelegi neaparat totul -dupa limbajul logic conventional, cu argumente si tot tacamul...ori nu crezi, exact pentru ca singura ta credinta e logica si capacitatea ta intelectuala. Mai mult de ce a dovedit stiinta pana in prezent, ateii nu accepta.

 

Deci ateismul nu este nici macar o credinta. Este un auto-accept individual, pana la proba contrarie.

 

Pana la urma mare diferenta intre ateism si agnosticism nici nu exista.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A crede ca ceva nu exista, se numeste tot credinta!

 

Daca nu ar fi existat religia crestina, nu ar fi existat nici termenul de Dumnezeu, deci nici ateii nu ar fi putut sa creada ca nu exista!

 

Tu crezi ca exista sau ca nu exista Hgtmnv?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A crede ca ceva nu exista, se numeste tot credinta!

.......

 

Nu , se numeste convingere ! Credinta nu implica rationalul ci emotivul . Totodata credinta inseamna subordonare intro anumita masura. Convingerea se bazeaza pe dovezi logice si/sau experimentale .

Nu te credeam un adept a lui hans :stars:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu , se numeste convingere ! Credinta nu implica rationalul ci emotivul . Totodata credinta inseamna subordonare intro anumita masura. Convingerea se bazeaza pe dovezi logice si/sau experimentale .

Cum poti fi convins ca nu exista un lucru... poti doar sa crezi ca nu exista!

Nu te credeam un adept a lui hans :stars:

Nici nu sunt! Incerc doar sa lamuresc unele lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti fi convins ca nu exista un lucru... poti doar sa crezi ca nu exista!

 

 

Sunt convins ca atractia gravitationala ma face sa nu pot zbura . Nu cred asta ....

 

Am gresit rationamentul , era vorba de inexistenta a "ceva ", reformulez :

Sunt convins ca pe soare nu exista viata. Nu cred asta....

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religiosii sustin ca ateii au propria lor religie, ceea ce este gresit!

 

Ateii, in schimb, au propria lor credinta. Daca religiosii cred ca divinitatea exista, ateii cred ca divinitatea nu exista.

 

 

In afara de faptul ca e gresit, mai e si gresit. Un ateu adevarat spune : "Eu stiu ca nu exista divinitate" fara sa lase loc de interpretare. In momentul in care zici " eu cred ca nu exista dumnezeu" sau " eu nu cred ca exista dumnezeu" deja inseamna ca nu mai esti sigur si frizezi agnosticismul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un ateu adevarat spune : "Eu stiu ca nu exista divinitate"

 

Pai tocmai aici este problema esentiala!

 

De unde stie ateul ca prin vreun colt al Universului nu exista pitita vreo divinitate? El poate doar sa creda ca nu exista!

 

Interesul meu este sa se lamureasca aceasta problema, deoarece a data lamurita in mod indubitabil, se rezolva si multe probleme legate de credinta in divinitate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde stie ateul ca prin vreun colt al Universului nu exista pitita vreo divinitate? El poate doar sa creda ca nu exista!

 

Aceasta afirmatie este agnostica. Ateii neaga in totalitate existenta divinitatii, pe cand agnosticii spun " s-ar putea sa existe, s-ar putea sa nu existe" . De obicei, afirmatile agnostice sunt folosite de catre credinciosi pentru a-i contracara pe atei. Agnosticilor pur si simplu nu le pasa, ok, exista, nu exista, eu imi vad de viata.

 

In concluzie :

- agnosticismul este o religie

- ateismul este orice altceva in afara de religie, credinta, etc.... poti sa-i spui sistem de gandire daca vrei neaparat sa-l incadrezi intr-o matrice.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×