Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Amintiri de la scoala

Postări Recomandate

Banuiesc ca si astea erau tot dovada de afectiune, nu? Iar colegele au oftat invidioase il urma ta... :D

Nu, erau baieti pentru toate. Pentru carat pe umar, orice. :roll:

On: eram mai multe fete fascinate de proful de religie, doar terminase facultatea. :o: Acum sunt colega cu el, dar fara fascinatia din adolescenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi in liceu aveam un profesor tanar de religie, dar ce misto faceam de el saracuuu'... :bag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi aveam un fel de darts, cu sageti facute artizanal din patru bete de chibrit, un ac cu gamalie si un patrat de hartie, stranse bine cu ata de papiota. Cu astea aruncam in harta Romaniei care o aveam pe peretele din spatele clasei.

Bine, eu avand locul in ultima banca, m-am ales cu o sageata de-aia fix in frunte. Vorba lu' bunica-miu: "daca era ochiu' acolo ..."

 

acum mi-am adus aminte ca am facut si eu sageti dijn astea. luau o traiectorie foarte frumoasa ghidate de aripioarele alea ..

 

mai aveam si alta dracie - si anume pocnitorile din doua suruburi bagate intr-o piulita, cu fosfor de la chibrituri si o coada facuta din fasii de nailon lungi de vreo 25 - 30 centimetri. aruncam cu ele in sus si cadeau pe asfalt cu surubul in jos aprinzand prin soc fosforul ala. acolo unde cadeau bubuiau ca naiba, mai muscau si din asfalt iar alteori suruburile tasneau in sus ca impuscate. ma si mir ca, dupa toate jocurile astea, n-am ramas naibii chior sau ciung.

 

Nu, erau baieti pentru toate. Pentru carat pe umar, orice. :roll:

On: eram mai multe fete fascinate de proful de religie, doar terminase facultatea. :o: Acum sunt colega cu el, dar fara fascinatia din adolescenta.

 

noua ne placea o profa de chimie tanara care statea pe scaun picior peste picior. cand aveam laborator era bataie care sa stea in primele randuri :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi placea mult de tot istoria in 5-8 si eram favorita profului, care era foarte sever. Am mers sa il vizitez de cateva ori. S-a bucurat foarte mult. Iar eu m-am emotionat.

In liceu aveam un profesor de psihologie pe care lumea il poreclise "Aristotel", un tip caruia ii murise intreaga familie intr-un accident de masina. Oh, boy, era privit ca un fel de freak...lumea ii imita pe hol mersul...recunosc ca si eu l-am imitat, dar nu faceam glume proaste pe seama lui, spre deosebire de ceilalti. Si pe el l-am vizitat...i-am si spus ca e vede ca sistemul lui de valori este diferit de al celorlalti...am avut o discutie mai lunga despre asta si am observat cat de multe avem in comun.

Pe proful de mate nimeni nu il suporta, este un tip foarte scund si alcoolic; nu suporta baietii inalti si ii asculta mereu, le punea note mici, urla la ei si pe unii ii lasa. I-a fost prof lu' tata cand era in liceu. Eram eleva lui favorita. In liceu nici nu imi faceam temele la mate, rezolvam exercitiile pe loc in cazul in care ma asculta din tema. Imi placea in schimb sa ii ajut la teme pe ceilalti si sa le explic. L-am inteles perfect, avea o situatie proasta in familie, nu se intelegea cu sotia, complexat din cauza inaltimii...aveam un fel de compasiune pentru el. In clasa a unspea l-am vazut la biserica la bunica, cumpara carti bisericesti de la ea. Apoi ne-am intalnit 2 ani la rand la Inviere. Mi-a zis "Hristos a inviat!" si m-a imbratisat. :blink:

Tot proful de mate a fost singurul care m-a sustinut intr-un consiliu in care s-a discutat daca sa fiu exmatriculata sau nu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proful meu de mate din liceu era cel mai sever profesor ever. Cred ca daca nu ar fi murit in primul semestru din clasa a noua, nu as fi terminat nici acum liceul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa. O alta manifestare a afectiunii fata de fete era urmarirea lor pana acasa. Impreuna cu cei doi prieteni ai mei am urmarit pe rand fetele care ne placeau. Ne furisam in spatele lor la vreo treizeci de metri, ne dadeam pe dupa stalpi si copaci sau colturile caselor. Chicoteam intr-una si pana la urma am senzatia ca scopul nu era sa ne ascundem, ci sa atragem atentia fetelor ca le urmarim :doh: :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

noua ne placea o profa de chimie tanara care statea pe scaun picior peste picior. cand aveam laborator era bataie care sa stea in primele randuri :lol:

 

 

Profa de mate avea obiceiul de a-si sprijini genunchiul de marginea catedrei atunci cand sedea pe scaun, inevitabil fusta ii aluneca usor, moment in care noi uitam cu desavarsire toata materia. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveam 2 colege care copiau in clasa a sasea la toate lucrarile, isi faceau "servite" de acasa. Eu invatam pe rupte si ele copiau. Evident ca nu-mi convenea, si nimanui din clasa nu ii convenea situatia. Asa ca la o lucrare le-am parat. Mai tarziu mi-a parut rau, insa din cate s-a vazut ele nu se suparasera pe mine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Profa de mate avea obiceiul de a-si sprijini genunchiul de marginea catedrei atunci cand sedea pe scaun, inevitabil fusta ii aluneca usor, moment in care noi uitam cu desavarsire toata materia. :lol2:

 

eu n-aveam nevoie de astfel de momente magice ca sa uit toata algebra. eu intotdeauna am invatat greu si am uitat repede :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Profa de geografie s-a luat de decolteul meu in clasa a saptea. Doar nu era sa se ia un prof! Cica "Don'soara, stiu ca iti sta bine si ca esti minora, dar bluza aia nu e potrivita pentru scoala!".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×