Sari la conținut
Forum Roportal
Taranus

Mititeii nostri cei de toate zilele...

Postări Recomandate

Am decis ca sa deschid un nou topic ca sa nu stric altele cu intrebarile mele pe tema asta.

Are cineva o reteta de mici, incercata si calificata, de altii, drept buna de pasat mai departe...

Am incercat cu retetele din cartile de bucate, Radu si altele, dar nu ies cum trebuie. Am respectat ce se scrie, am mai incercat si alternative dar nu ies zemosi deloc. Prea seci pt gustul meu...

Ma ajuta cineva ca mai am putin si avortez de pofta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei mai buni mici se prepara asa:

 

Se intreaba prietenii,se cauta pe net sau oricare alta metoda si se afla faptul ca in fiecare localitate, exista un loc unde se prepara cei mai meseriasi mici.De exemplu la Bucuresti sunt aia de la Cocosatu' sau un magazin undeva prin Salajan. La primul search,am aflat ca toata lumea lauda micii de undeva din zona Dealul Negru sau din nu stiu ce parcare de tiruri in Pitesti.

Dupa ce se identifica locul cel mai apropiat,se pleaca la cumparaturi si gata ,asta-i.

Niciodata ,dar niciodata,sau in veci daca vreti,nu o sa reuseasca cineva sa faca mici mai buni acasa ,decat la "consacrati".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

frumosa reteta,ai reusit sa o probezi?

Pai am reusit si au iesti destul de buni.

 

Cei mai buni mici se prepara asa:

 

Se intreaba prietenii,se cauta pe net sau oricare alta metoda si se afla faptul ca in fiecare localitate, exista un loc unde se prepara cei mai meseriasi mici.De exemplu la Bucuresti sunt aia de la Cocosatu' sau un magazin undeva prin Salajan. La primul search,am aflat ca toata lumea lauda micii de undeva din zona Dealul Negru sau din nu stiu ce parcare de tiruri in Pitesti.

Dupa ce se identifica locul cel mai apropiat,se pleaca la cumparaturi si gata ,asta-i.

Niciodata ,dar niciodata,sau in veci daca vreti,nu o sa reuseasca cineva sa faca mici mai buni acasa ,decat la "consacrati".

Da, merci de sfat... pai prieteni am si pot sa-i intreb unde se pot gasi mici in Bucuresti si alte localitati... din Romania. Dar ei nu stiu nici un loc unde ii pot gasi in Virginia, din pacate.

Asa ca sfatul si reteta ta sunt binevenite pt cineva local... pe mine insa nu ma ajuta cu nimic...

Locuri si localuri din Romania unde se manaca mici buni pot si eu sa iti insir dar topicul era despre RETETE, daca citeai mai atent.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Virginia zici?

In cazul acesta intradevar ai nevoie de o reteta buna :doh:

In rest sa sti ca raspunsul meu ramane valabil.Tot micii aceia de care spuneam eu sunt cei mai buni, iar raspunsul meu era pentru oricare user interesat nu doar pentru tine personal,desi tu ai descchis topicul.Sa nu confundam forumul cu un birou de informatii.Mai glumim ,ne destindem,aflam si ce ne intereseaza ,dar si ce cred ceilalti.

Dupa usoara iritare din "tonul"pe care il folosesti,imi dau seama ca intradevar poftesti groaznic la micii aceia.O sa caut si eu o reteta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa faci glume si sa te destinzi pe seama altora e cel mai simplu... mai greu e sa o suporti de la altii...

Dupa cum am scris acum o saptamana, deja am gasit reteta ce mi-a placut si cu aia raman. Am si postat link-ul cu ea daca mai intereseaza si pe altii.

Merci oricum de intentie dar problema poftei am rezolvat-o inca de spatamana trecuta.

Topicul poate fi si inchis, din partea mea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi pregatiti aluat pentru mici acasa? :blink:

 

Da' aia refrigerati, din Kaufland, ce are? E buni tare si ei. :jester:

 

 

Aaa, si inca ceva. Am vazut ca "in oras" micii se servesc numai cu mustar. Undeva insa, pe Valea Oltului, am mancat cu mujdei de usturoi. O nebunie, din toate punctele de vedere. :jester:

Editat de Sheeva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei mai buni mici se prepara asa:

 

sau un magazin undeva prin Salajan.

 

" La Stefania " ;)

 

me-se-riasi :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi pregatiti aluat pentru mici acasa? :blink:

 

Da' aia refrigerati, din Kaufland, ce are? E buni tare si ei. :jester:

 

 

Aaa, si inca ceva. Am vazut ca "in oras" micii se servesc numai cu mustar. Undeva insa, pe Valea Oltului, am mancat cu mujdei de usturoi. O nebunie, din toate punctele de vedere. :jester:

Kaufland-ul nu are magazine deschise in Virginia. Sau eu cel putin nu stiu vre-unul. Asa ca ramane variata de a-l face acasa. Mai e si varianta cu calatoria la NY dar e prea multa trambalare pt catva mici. Acolo se gaseste aluat-ul, cum spui tu, sau pasta de mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×