Sari la conținut
Forum Roportal
AdiGTO

Amenda

Postări Recomandate

Buna tuturor . Aseara am fost oprit de un domn nene militian . dupa ce i-am prezentat doc. m-a intrebat daca stiu pt ce am fost oprit. Am spus ca nu , numai daca imi spune dansu. Nu mi-a spus nimik a plecat in masina unde a intocmit un proces verbal contraventional cu amenda si puncte de pen de 6. M-a chemat la masina politie spunandu-mi sa semnez procesul .Eu am spus ca nu il semnez daca nu imi spune pt ce anume am fost sanctionat si daca totusi codul rutier nu prevede avertisment pt aceasta abatere. Acesta mi-a raspuns sec ca nu merit avertisment si m-a intrebat daca semnez sau nu.Am raspuns ca nu semnez pana nu imi spune pt ce si daca are dovezi pt motivul sancionarii.Acesta mi-a intins actele si mi-a spus ca in 15 zile am dreptu de contestatie. Probabil ca va veni acasa prin posta.

 

Intrebarile mele sunt: 1 Daca nu are dovezi pt sanctiune se poate castiga in instanta?

2 Dupa ce mi-a inmanat actele f nervos fiind nu a mai oprit pe cineva sa semneze PV ca martor , agentul care il insotea are dreptul de a sta ca si martor?

3 Desi nu cred ca am calcat marcajul long continuu daca eu am 2 martori care vor depune marturie in favoarea mea voi avea castig de cauza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

3 Desi nu cred ca am calcat marcajul long continuu daca eu am 2 martori care vor depune marturie in favoarea mea voi avea castig de cauza?

:blink: nu crezi ?

am asa o banuiala ca nu te-a oprit el de nebun ...

Uneori ma intreb cand o sa fim si noi ca popor responsabili si sa acceptam ca daca am gresit trebuie sa platim .Si neni politisti sa nu accepte spaga si sa fie corecti si procesele sa nu se judece asa ...in dorul leli si ....etc , etc

Probabil mai trece apa pe Jii sau pe Dambovita .

Acum tu sa nu te superi pe mine :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor . Aseara am fost oprit de un domn nene militian . dupa ce i-am prezentat doc. m-a intrebat daca stiu pt ce am fost oprit. Am spus ca nu , numai daca imi spune dansu. Nu mi-a spus nimik a plecat in masina unde a intocmit un proces verbal contraventional cu amenda si puncte de pen de 6. M-a chemat la masina politie spunandu-mi sa semnez procesul .Eu am spus ca nu il semnez daca nu imi spune pt ce anume am fost sanctionat si daca totusi codul rutier nu prevede avertisment pt aceasta abatere. Acesta mi-a raspuns sec ca nu merit avertisment si m-a intrebat daca semnez sau nu.Am raspuns ca nu semnez pana nu imi spune pt ce si daca are dovezi pt motivul sancionarii.Acesta mi-a intins actele si mi-a spus ca in 15 zile am dreptu de contestatie. Probabil ca va veni acasa prin posta.

 

Intrebarile mele sunt: 1 Daca nu are dovezi pt sanctiune se poate castiga in instanta?

2 Dupa ce mi-a inmanat actele f nervos fiind nu a mai oprit pe cineva sa semneze PV ca martor , agentul care il insotea are dreptul de a sta ca si martor?

3 Desi nu cred ca am calcat marcajul long continuu daca eu am 2 martori care vor depune marturie in favoarea mea voi avea castig de cauza?

 

1. Se poate castiga in instanta si daca are dovezi si daca n-are. Depinde de judecator si de participarea brigazii la proces.

2. In mod normal nu. Trebuie sa opreasca pe cineva care sa nu poata fi considerat complice. Asta e din start viciu de procedura daca n-are martori si poti spune asta la proces.

3. Daca ai doi martori pe care ii inventezi, ar fi mai bine sa nu-i chemi. Daca au fost intr-adevar cu tine in masina, e ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×