Sari la conținut
Forum Roportal
kataramas

Vals Elvis Presley

Postări Recomandate

Melodia e un blues. Asta e clar. Si un pic de swing. Aici se poate confunda cu jazz-ul. In plus apare trompeta cu surdina care si ea mareste confuzia in sensul asta. Cinelurile bat in ritm de swing. Melodia e faina, ca orice melodie de-e lui Elvis. Dar te-ai inselat. E blues. Nu jazz.Atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La asa ceva e greu de raspuns prietene. Pot doar sa te ajut si sa-ti spun ca blues-ul e masura 3/4,ia si numara,poti? Daca nu ai de gand sa inveti cate ceva din cand in in cand cel putin nu striga in gura mare ca nu sti.Lasa cineii, te rog eu,chiar n-are rost,esti aproape amuzant.Alt raspuns n-am.Daca nu esti in stare sa recunosti un gen muzical,cel putin nu comenta asa subiecte.Ai descoperit tu blues in 4/4! :) .Momente aproape vesele.

 

Si apropos de Elvis Presley, pe 19 August e Memorial Elvis in club Big Mamou, canta Daniel Iordachioaie, Stefan Banica jr si The Teachers Orchestra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa te pierd. Tu vorbesti de melodia City by night a lui elvis? E in 3/4? Asta?! Oh boy. E 4/4 memphis. Si blues-ul se canta in 3/4 si in 4/4 si daca vrei si-n 2/4. Oh yeh. Oh boy.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu esti deloc atent, tocmai ca nu e blues,e 4/4. daca tu canti blues in 4/4 si 2/4 :good: ...nu ma mir ca p-aici prind toate tampeniile si se numesc apoi r&b....tu ai spus ca e blues city by night :flowers: chiar am impresia ca ma contrazic cu vreun agent imobiliar, nu mai spune prostii legate de muzica,masuri etc.eu cred ca am fost destul de clar,nu inventa confuzii doar ca sa scuzi aberatiile spuse.cred ca deja am vb prea mult de asta,cred ca esti departe de casa...ca sa zic asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E usor ciudat sa vezi oameni care deschid subiecte de care habar n-au. Ca probabil niste pusti habar nu au ce a cantat Presley nu e de mirare,insa sa vad pe cineva care da impresia ca e fan (pt ca spune lucruri usor documentate) si care sa spuna o prostie, parca e pacat. Exista piese cantate de Presley care au la baza armonii de jazz. Sa spui atat de raspicat insa ca nu agreea jazz-ul doar pt ca ai citit pe undeva (cine stie pe unde) una sau alta si sa ignori in fapt realitatea,e mare lucru. Ca cei dinainte habar n-au parca nici nu conteaza,dar ca "un fan" Presley comenteaza atat de prost,e deja penibil.Exista "fani" care au impresia ca numarul mare de materiale ii face si mai cunoscatori in domeniu si exista fani care chiar cauta informatiile corecte.Nu stiu exact in ce categorie se afla "elvis77", insa in nici un caz in ultima. Departe de a face din Presley un subiect vital, insa daca tot se spune ceva,macar sa se stie despre ce se vorbeste. Parca ne-am saturat de "fani Elvis" cu suvite pe frunte si cu mers schilodit si incordati la maxim,mai mai sa semene cu Presley. Simt din mesajul lui "elvis77" un iz de provincie (mai ales la figurat).

Bre lasa nu mai da cu bata'n balta.Lumea are voie sa zica ce vrea si ce crede.Iaca si mie imi place Elvis, da' nu zic ca toti is 'fani Elvis' ,numa' eu is buna. Elvis a fost cool la vremea lui,si ptr unii inca mai e cool.Unii stiu mai putin decat altii despre viata lui,si ce ? Nu te mai ridica tu ca stii si altii nu ! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atunci nu va mai dati ca stiti...e foarte simplu,nu crezi?exact despre asta vb. tu ce ai vrea sa se bata campii la greu ca vb romanului "ce vine asta dom'le sa ne invete...", nu? mai exact tu asta ai vrea. iti doresti discutii in care se spune ca se canta blues in 4/4 :good: si .."las' ca merge si asa",nu? in plus,am sa fac asta atata timp cat altii spun prostii,pricepi? pt ca asa e normal. eu zic sa te rezumi la ce sti,e f simplu.pricepi "bre"? ca io unu sunt satul de pusti care epateaza la greu si de fapt e bezna-n mintea lor! si uite nu-s nici genu care sa zica "ce ma bag,treaba lui ce crede...",neah,nu-s asa! io vin si spun "amice esti idiot", sa stie omu ce cred,n-o sa stie niciodata de ce ,da' macar ii spun parerea mea despre el. uite asa cred ca-i mai bine, asa ca nu te mai da asa blazata si urmeaza tu un spirit d-ala de turma in care nu conteaza ce-i corect numa sa fie toti fericiti :flowers: ...bre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uf. Greu si cu Elvis asta. Lasati omul sa se odihneasca in pace. Unii is mai cunoscatori ca altii, cum Memphis a demonstrat-o din plin; chiar, matale facusi Conservatorul sau urmasi alta institutie de profil? Vad ca te stii. Un lucru te rog io mult, nu ne mai da in cap la astia nestiutorii. Zi cu blandete, explica, demonstreaza. Stii, ca pentru babe. Spre exemplu, pe mine m-ati pierdut la discutia cu masurile, 3/4 sau 4/4, bla bla... si eu am facut teorie muzicala, dar is cativa ani de atunci. Fii si tu mai explicit. Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai s-o lasam balta...n-am venit eu cu astea,eu doar am spus ca nu e blues si am spus de ce nu e,simplu. cred ca subiectul a durat prea mult. nu se poate demostra pe net. solfegiaza tu pe forum :good: .apoi, da ,am mai spus ca nu vb din auzite,citeste posturi anterioare,doar ca la noi fiecare se pricepe la orice. deja nu mai era vb de elvis ci de diferenta intre blues si jazz.am crezut ca scopul unui form e si ala de a invata unii de la altii,nu de a bate campii doar.abia acum as exagera daca as continua ,ce mai e de spus cand ca si contraargument se spune "exista blues in 4/4"?? cam atunci trebuia incheiata discutia de fapt. asa cum am mai si spus de fapt inainte de a intra in d-astea,muzica trebuie ascultata,apreciata sau nu,chestie de gusturi,genuri,artisti,etc. in rest de ex cand am spus ca pe 19 august e memorial elvis,n-am vazut pe cineva interesat desi ceva fani am inteles ca sunt. de 3,4 zile de cand se discuta subiectul asta am vazut exprimari de genul "maica","bre","matale", dar nimic concret. in plus daca "matale"(ca sa mai citez un clasic in viata) ai fi facut ceva teorie muzicala,n-aveai cum sa te pierzi asa repede cand e vb de 4/4 sau 3/4. ma rog,nici nu e important. eu daca nu stiu ceva intreb si aflu, n-o dau inainte bezmetic. apoi ,ca tot am de gand sa nu mai comentez subiectul, am sa spun doar ca spre surpriza interlocutorilor mei...ei ma cam stiu,unii sigur m-au recunoscut dupa exprimari...ca sa zic asa...chiar n-are rost sa spun si numele dar,cine stie poate ne intalnim pe undeva :flowers: si continuam p-acolo subiectul despre muzica,masuri si cat de nepotrivit sunt sa vb de asta....in rest,mare atentie la scari,poate ne vedem la memorial,eu sigur am sa fiu p-acolo... :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×