Sari la conținut
Forum Roportal
Purple_rain

Relaţii cu bărbaţi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este pt prima data cand apelez la un forum, pt a lamuri o situatie in care ma aflu, pt a primi sfaturi si pareri, cat mai multe sper eu.

Incep prin a va spune cate ceva despre mine, pt a cunoaste situatia cat mai in detaliu: am 28 de ani, am o relatie ok care dureaza de 4 ani si am propria mea afacere, care imi aduce satisfactii atat pe plan financiar cat si profesional. Deci toate bune si frumoase, DAR, pt ca intotdeauna trebuie sa existe un dar, am inceput sa simt ceva pt un barbat casatorit.

Sa incep cu inceputul. Ne-am cunoscut la firma in urma cu aproape un an si de atunci ne vedem cam o data la 2 saptamani in scop de afaceri. Ne-am simpatizat din prima clipa in care ne-am vazut, dar stiam ca e casatorit si ca are 2 fete la care tine ca si la ochii din cap. Mereu imi arata poze cu fetitele lui, imi spunea ca le duce in parc, la joaca si unde vor ele. Sotia sa este o femeie frumoasa, arata de parca nici nu a purtat doua sarcini, este o mamica model, devotata cresterii copiilor sai si o sotie cuminte care isi vede de treaba ei. Familia ideala in aparenta. Doar ca in urma cu cateva luni, intr-o seara in oras cu prietenele, ne-am intalnit intamplator la acelasi bar si se purta de puteai sa juri ca e burlac. Recunosc ca dupa 2 pahare de vin am trecut si eu peste principii si mi-am permis sa uit ca e insurat daca se pare ca si el uitase. Am baut cateva pahare impreuna, am ras, ne-am simtit ca la 20 de ani, iar apoi a plecat fiecare la casa lui. A doua zi au inceput telefoanele, mesajele si asa mai departe. Am vorbit foarte mult si a inceput sa imi spuna incet, incet tot mai multe despre el. Am aflat ca a mai avut cate o aventura desi isi iubeste familia enorm de mult si nu ar putea renunta nciodata la fetele lui (toate trei), dar asa este el si asa a fost de cand se stie. Se pare ca si sotia isi banuiese sotul, caci e mai mult plecat decat pe acasa, dar nu investigheaza, prefera sa nu stie. Ea e o femeie simpla, dintr-o familie modesta (ii cunosc familia) care se complace in casnicia cu un barbat pe care il iubeste enorm si care ii asigura si un confort material bun. Nu zic ca este materialista, nu o cunosc si nu ma arunc in afirmatii, dar e genul de femeie care ii place sa stea acasa sa creasa copii, nu prea iese, nu merge la shopping la coafor... iar pe el tocmai genul acesta de femei il atrag. Ii plac femeile independente, care isi castiga singure banul, care merg regulat la coafor, manichiura etc.

Ne-am mai intalnit de cateva ori de atunci si simt ca intre noi se leaga ceva, vorbim cu orele pe tel cand nu ne vedem, acum are ochi doar pt mine si sunt convinsa de lucrul acesta. Desi nu s-a intamplat nimic, nici macar un sarut pe varful buzelor, simt ca sunt pe un teren alunecos si nu neg ca imi place de el tot mai mult si mai mult si nu stiu cat o sa rezistam in situatia asta. Sunt foarte confuza, ceea ce imi confirma ca sunt implicata, si vreau si nu vreau. Stiu ca nu e bine, ca nu e moral, ca nu are nici o finalitate, dar tind sa uit de astea cand sunt cu el. Intrebarea e: de ce ar trebui sa tin eu cont de familia lui, daca el nu tine? De ce ar trebui sa ma simt eu vinovata, atata timp cat el insista si daca nu as fi eu cu siguranta ar fi alta? Daca sotia lui inchide ochii?

E delicata situatia, cu atat mai mult cu cat am si eu un iubit care isi doreste foarte mult sa ne casatorim, dar eu fug de casatorie tocmai pt ca nu am incredere ca niste acte te pot lega de o persoana pe viata. Nu ca nu am incredere in el, nu am incredere in mine in primul rand, mi-e greu sa cred ca omul e facut sa fie monogam, cu atat mai mult cu cat vad zilnic atatea in jurul meu, de am ajuns sa nu mai condamn pe nimeni.

E lunga povestirea, sper ca nu v-am plictisit la disperare, dar am incercat sa redau cat mai mult din ceea ce simt si se intampla in jurul meu si astept parerile voastre, si pro si contra.

Editat de Purple_rain
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... isi iubeste familia enorm de mult si nu ar putea renunta nciodata la fetele lui (toate trei), dar asa este el si asa a fost de cand se stie... Ea e o femeie simpla, dintr-o familie modesta (ii cunosc familia) care se complace in casnicia cu un barbat pe care il iubeste enorm si care ii asigura si un confortmaterial bun. ... dar e genul de femeie care ii place sa stea acasa sa creasa copii, nu prea iese, nu merge la shopping la coafor...

.... Ii plac femeile independente, care isi castiga singure banul, care merg regulat la coafor, manichiura etc.

 

Nu se leaga. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vaai, o sa te arzi. Daca cel insurat are aventuri, nu te vad bine. O sa fii o alta aventura, si nu stiu cat te va atrage perspectiva, cand va trece la alta si la alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit, dar ce vrei de la noi ? Sa spunem ca e bine sau ca e rau ?

Vrei sa-ti spun ca esti o alta aventura pentru el ? Si ca si el pentru tine ar trebui sa fie la fel ? Si ca ar trebui sa fiti discreti ca sa nu ii raniti pe cei apropiati ? Sau vrei sa-ti spun altceva ?

Vrei sa-ti spun ca nu e bine, moral, cinstit s.a.m.d. ? Asta stii si tu, ce nevoie ai sa-ti repet eu ?

Daca zic de rau sau de bine, nu ti-e egal ?

Nemultumirea ta provine din mustrari de contiinta sau din frustrarea ca barbatul respectiv este deja ocupat ?

Vrei sa-ti spun ca barbatul asta nu este interesat sa aiba o femeie "independenta"(= tare-n gura) cu el in casa, ci doar isi demonstreaza barbatia tragandu-le-o acestui gen de femei ?

Spune-mi tu ce vrei sa-ti spun si eu iti voi spune :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit, dar ce vrei de la noi ? Sa spunem ca e bine sau ca e rau ?

Vrei sa-ti spun ca esti o alta aventura pentru el ? Si ca si el pentru tine ar trebui sa fie la fel ? Si ca ar trebui sa fiti discreti ca sa nu ii raniti pe cei apropiati ? Sau vrei sa-ti spun altceva ?

Vrei sa-ti spun ca nu e bine, moral, cinstit s.a.m.d. ? Asta stii si tu, ce nevoie ai sa-ti repet eu ?

Daca zic de rau sau de bine, nu ti-e egal ?

Nemultumirea ta provine din mustrari de contiinta sau din frustrarea ca barbatul respectiv este deja ocupat ?

Vrei sa-ti spun ca barbatul asta nu este interesat sa aiba o femeie "independenta"(= tare-n gura) cu el in casa, ci doar isi demonstreaza barbatia tragandu-le-o acestui gen de femei ?

Spune-mi tu ce vrei sa-ti spun si eu iti voi spune :)

Foarte bun raspunsul!!

Ai mare dreptate. Nici nu stiu ce vreau de fapt. Cred ca vroiam sa spun cuiva, sa nu mai tin in mine.

E o situatie ciudata si noua pt mine.

Mi-a parut rau imediat ce am scris mesajul. Parca imi e rusine si nu stiu de ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca constientizezi e un pas important, esti ca vindecata, numai sa nu te iei cu altele :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sotia sa este o femeie frumoasa, arata de parca nici nu a purtat doua sarcini

- desi nu merge la coafor si manichiura.

 

Am aflat ca a mai avut cate o aventura desi isi iubeste familia enorm de mult si nu ar putea renunta nciodata la fetele lui (toate trei)

Tu o sa fii o alta aventura, sa tii tot timpul minte asta, cand o sa fii cu el. Si mai ales, cand n-o sa fii cu el, cand o sa fii singura si o sa-ti faci vise.. si el o sa fie langa fetele lui.

 

Intrebarea e: de ce ar trebui sa tin eu cont de familia lui, daca el nu tine?

Ba el tine cont, mai sus spui ca nu ar renunta niciodata la fetele lui si le iubeste enorm de mult. Nu ai invatat pana la varsta asta ca unii barbati insala doar fizic, dar cu inima, mintea si sufletul sunt tot la familie? Tu fa bine si tine cont de tine, pentru ca, nu peste mult timp, o sa-ti plangi in pumni. Daca ti-a zis ca isi iubeste enorm familia si nu ar renunta niciodata la ele, asta inseamna "Esti doar o aventura, nu am ganduri serioase cu tine".

 

E delicata situatia, cu atat mai mult cu cat am si eu un iubit care isi doreste foarte mult sa ne casatorim,

 

Saracu'. Tu iti bati joc de el inca inainte de a te fi casatorit. Zic sa nu il mai iluzionezi.

 

Si zic ca tot tu o sa suferi. Probabil..stai sa-mi iau globul...probabil atat din partea lui, cat si din partea iubitului tau, care o sa afle ca ai un spirit ... liber si o sa decida ca nu vrea un spirit liber, sa-i fie sotie.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se leaga. :)

 

ba sigur ca se leaga .... la ora noua , astazi - s-a inregistrat ... si in prima ora, la prima ei postare - in fatza unor complet necunoscuti (dar multi)... a si gasit fix locul potrivit unde a si stiut cum sa deschida un topic "de mare angajament" in care sa isi puna "tot sufletul pe tava" - despre o situatie intima si controversiala- cu o descriere din care reiese cat de "lipsita de experienta" este ea in "domeniu" ..., desigur imediat i-a parut rau ca a scris ...si apoi zice ca nu stie de ce ii pare rau ca ii pare rau :rot:

 

p.s. si ratza impunge :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun raspunsul!!

Ai mare dreptate. Nici nu stiu ce vreau de fapt. Cred ca vroiam sa spun cuiva, sa nu mai tin in mine.

E o situatie ciudata si noua pt mine.

Mi-a parut rau imediat ce am scris mesajul. Parca imi e rusine si nu stiu de ce.

Pot sa iti fac o recomandare... Si anume sa nu mai vorbesti cu acel barbat si sa il uiti. Poate candva veti deveni amici si atat.

Stiu ce vrei sa spui cu rusinea, dar... Uneori trebuie sa ne infrangem natura animalica si sa fim rationali... sa nu gandim cu madularele sau cu vintrele.

Dar este doar o recomandare.

Cealalta este ca, daca vreodata te vei pune pe inselat, dar nu vrei sa te desparti de partenerul tau - nu fii cruda, fa in asa fel incat el sa nu afle niciodata. Repet, daca nu se poate altfel. Altfel inseamna sa fii fidela.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

constatare:membru nou,telenovela noua...barbatplus femeie= contradictie....scor scontat...astept un membru nou cu o povestire cum ca ar fi dat cu flit unui casatorit sau macar cum s-a imprietenit cu sotia/sotul....ar fi ceva nou.... :doh:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×