Sari la conținut
Forum Roportal
Eveningstar

Cum sa devii pozitiv?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca pare ciudata intrebarea,pentru ca depinde de la individ la individ.Dar totusi, ce faceti voi ca sa vedeti lumea mai 'roz' sa zic asa? Ca poate ma inspirati si pe mine si ajung sa ma schimb si sa vad si eu lucrurile de la bine in sus.

 

Mai concret, am fost recent catalogata de sot drept pesimista si directionata sa vad totul prin prisma negativului.Bine,din punctul meu de vedere,eu as zice ca-s mai degraba realista,judecand lucrurile prin virsta care mi-a dat ceva experienta de viata.Dar,parerile difera si il deranjeaza pe el,un mega-optimist,pentru care totul e bine si frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma ajuta sa ma duc si sa ma plimb in natura cat de des!

Sa ma joc cu animalele si sa stau in preajma copiilor.

 

Sa citesc o carte buna.

 

Sa ma inconjor de lucruri usoare, frumoase, inocente cat pot de des.

 

Sa ma feresc de filme violente, de stirile gen cele de la ora 5, de povesti cu si despre vedetute, de viata politica.

 

Sa fac miscare si sa vad, din cand in cand, un spectacol cu muzica life, teatru, opera..etc.

 

Sa calatoresc periodic si sa imi fac planuri putin cate putin, premeditat.

 

Sa merg cat mai rar la cumparaturi si in locuri cu agitatie exagerata.

 

Acuma, cred ca ai de unde te inspira. Important e sa iti faci timp, musai!, pentru a te relaxa si a te feri de stirile si imaginile negative din viata de zi cu zi.

Altfel am ajunge cu toti la nebuni, fara pasiuni.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai asculta parerile negative ale altora, chiar si a celor apropiati. :roll:

Editat de Apodonos
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ambilor pentru sfaturi,sunt bune,doar ca mai si trebuie sa le aplic.Recunosc,fac doar unele din ele,uneori.

 

Dar cred ca ar trebui sa vin cu unele detalii ,ca sa-ntelegeti mai bine in ce sens se-asteapta schimbarea la mine.

 

Ideea e ca trec printr-o perioada de acomodare.M-am mutat de citeva luni de la oras la tara,pentru ca aici ii place sotului mai mult.Deci,e totul nou pentru mine si recunosc,nu imi place.Eu sunt obisnuita cu aglomeratia,cu lume la tot pasul,ceea ce aici n-ai sa vezi.In oras am lasat apartamentul meu,cat de cat adaptat dupa vremurile noastre.Aici, e o casa veche,dar deh,asa-i place lui mai mult,pentru ca el aici a crescut si aici isi are activitatea.

Desi in case diferite,dar aproape,stau si parintii lui ,care sunt zilnic pe la noi.Deci clar,mereu comentarii de la mama sa,ba ca-i laie,ba ca-i balaie.

Toate astea,plus alti factori ma preseaza si desi am incercat sa nu dau pe fata ca nu-mi place deloc ce ma inconjoara,nu am reusit,pentru ca el vrea sa fim deschisi fata de altul si sa ne spunem ce avem pe suflet.Fapt care il face pe el sa creada ca eu sunt inderpata negativist spre viata,ca mie nimic nu-mi place si ca le bag prea mult in seama,fara a incerca sa ma acomodez pur si simplu cu situatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta numai tu stii cat esti dispusa sa sacrifici pentru ..sotul tau si pentru viata in doi.

 

Daca m-ai intreba pe mine, eu nu cred ca m-as fi mutat..dar asta numai tu stii cat se merita.

 

Acuma, in legatura cu gura soacrei..fa ceva sa evadezi zilnic din casa, caci daca nu are la cine, nu va mai veni atat de des. Banuiesc ca sotul tau lucreaza, tu lucrezi ceva?..unde? - acasa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic,decat ca a fost un compromis din partea mea.Ma gandeam ca n-o sa mor.De murit,n-am murit,dar imi lipseste atmosfera.Si nu neaparat distractia,pentru ca nu prea le aveam eu cu ele,dar imi lipseste pulsul orasului.

 

Mai ies din cand in cand intr-un orasel care e la vreo jumatate de ora distanta,dar de revenit,tot aici ma intorc.

Ea vine,pentru ca-si gaseste mereu de lucru prin jurul casei,mai tine niste lucruri pe la noi si se pare ca asta ii convine.

El lucreaza,eu nu deocamdata,pentru ca satul, cum nu dai, mari posibilitati nu da de angajare.

Eu insa sper sa gasesc ceva in oraselul apropiat,care in comparatie cu zona de aici,mai da totusi senzatia de civilizatie.Dar asta cere timp,pentru ca nu isi lasa nimeni locul de munca ,pentru a-l da altcuiva.

Editat de Eveningstar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, nu esti adaptata vietii la tara. Cel putin nu in satele romanesti. Stai linistita, nici eu.

Tocmai am citit ce ma interesa.

 

E greu sa iti ofer o viziune pozitiva asupra vietii. Daca te intelegi bine cu sotul tau, spune-i ce te deranjeaza si spune-i ca asta e o problema serioasa, nu o "criza feminina". Daca nu intelege, inseamna ca aveti o problema in relatia de cuplu.

Sa inteleaga nu inseamna automat sa va carati de-acolo inapoi "la oras", ci inseamna sa faca ceva :)

Editat de Scorpionul_Rosu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×