Sari la conținut
Forum Roportal
ShadowSk8er

Imi suporta memoria RAM o placa video

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut roportal.M-am gandit si eu ca as putea sa imi cumpar o placa video.Dar nu prea gasesc compatibila cu memoria ram.La ce ma refer? Memoria ram are DDR 400 si eu m-am cam orientat pe o placa cu DDR 3,ar putea fi vreo problema? Nu vreau sa dau banii degeaba.

Merci anticipat :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut roportal.M-am gandit si eu ca as putea sa imi cumpar o placa video.Dar nu prea gasesc compatibila cu memoria ram.La ce ma refer? Memoria ram are DDR 400 si eu m-am cam orientat pe o placa cu DDR 3,ar putea fi vreo problema? Nu vreau sa dau banii degeaba.

Merci anticipat :good:

Nu ai de ce sa te temi. Memoria placii video este independenta de memoria ram este dependenta doar de GPU asa cum procesorul este dependent de memoria ram. Daca va fi nevoie de mai multa memorie se apeleaza la memoria din calculator dar are o viteza destul de mica in comparatie cu ddr3. Asa ca cumpara linistit fi atent la slotul placii video AGP sau PCI Express

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija la slot si la consum, daca planuiesti o placa mai puternica cu radiator/cooler bun, sa fii sigur ca sursa o poate alimenta bine.

Dar cum zicea si Cristi mai sus memoria RAM cu GDDR-ul placii video sunt cu totul alte chestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×