Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Funny, si eu la fel. Am o memorie vizuala. Nu sunt sigur ca-mi pot aminti o in detaliu o discutie sau un text auzit, dar, daca le-am citit, atunci imi raman intiparite.Cel putin pentru o vreme.

Hmmm, oameni de litere, e clar! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu pe acasa o carte despre asa ceva. Se numeste "Invata cum sa inveti repede" sau cam asa ceva, de la editura Teora. Printre tehnici de invatare vizuala prin scheme si desene era si aceasta de a citi un paragraf dintr-o privire. Erau niste exercitii pentru dezvoltarea privirii periferice. Privesti in fata si te concentrazi pe obiectele aflate la periferia imaginii pe care o poate cuprinde ochiul. Incerci sa le numeri, sa le clasifici, sa descifrezi scrisuri etc. E multa munca, dar daca a citi astfel inseamna a intelege macar 80%, merita, zic eu.

 

Da, şi eu am citit cartea asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai rău e când nici ultima pagină nu te lămureşte că cică e roman deschis :stars:

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, oameni de litere, e clar! :)

 

Da. Acum regret ca n-am facut un liceu de arta ... :pardon:

 

Desi erau sanse la fel de mici sa iasa ceva din mine :doh:

 

mai rău e c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu inca nu am participat la un curs de acest gen . cand eram mai mica citeam romanele cu o viteza uimitoare si retineam tot . mi-am cam pierdut talentul .

 

in legatura cu fotocitirea e nevoie si de o pregatire a absorbtiei nu numai a vitezei :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu as pierde timpul cu asa ceva, bani ... DELOC ... asta  e pentru copiii slabi la cap, metoda americana de luat bani pe orice de mormoni, ei scriu asa ceva si lamuresc lumea sa le imite.

 

Eu citesc bine in felul meu si nu sint usor de cumparat cu metode noi in nici un domeniu.  Consider si asta ca Biblia pocaitilor.  O carte trebuie savurat nu asimilat pentru suma de $400.

 

Cat de usor se imbogatesc unii pe spinarea altora cu minciuni!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×