Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Nevoia de autovalidare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stii, io nu prea le am cu forumurile, de fapt nu le am deloc, insa mi-am facut cont din anumite motive, mai concret, vroiam sa contrazic pe cineva intr-un topic insa nu-l gasesc.De fapt si de drept, ce urmaresc eu? Validarea propriilor mele idei sau dorinta accerba de-al contrazice pe respectivul doar crezand ca voi rezolva ceva?

 

despre ce era topicul?

vreau sa te ajut :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci?

ne autovalidam pe forum?

 

cu siguranta DA. acuma na, fiecare avem procentaj propriu si personal, precum si...drectii personale.

 

eu una caut sa asimilez ce e pozitiv, ca sa evoluez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta DA. acuma na, fiecare avem procentaj propriu si personal, precum si...drectii personale.

da.

cred ca nu simplul fapt ca postezi e autovalidare. Ci rescrierea experientei, ideilor etc. altora din propria ta viziune. Certitudinea ca ceilalti au un punct de vedere gresit, ca se inseala si aratarea acestor greseli, rescrierea variantei corecte, exact cum a facut tribul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da.

cred ca nu simplul fapt ca postezi e autovalidare. Ci rescrierea experientei, ideilor etc. altora din propria ta viziune. Certitudinea ca ceilalti au un punct de vedere gresit, ca se inseala si aratarea acestor greseli, rescrierea variantei corecte, exact cum a facut tribul.

 

Atunci care este? Ba eu cred ca asta este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Certitudinea ca ceilalti au un punct de vedere gresit, ca se inseala si aratarea acestor greseli, rescrierea variantei corecte, exact cum a facut tribul.

 

eu de obicei o iau invers: daca ceea ce se afirma intr-un anumit context si subiect e corect si, insusindu-mi informatia, imi pot aerisi si imbunatati gandirea?

 

dar unde e loc de argumentari, argumentez.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii, io nu prea le am cu forumurile, de fapt nu le am deloc, insa mi-am facut cont din anumite motive, mai concret, vroiam sa contrazic pe cineva intr-un topic insa nu-l gasesc.De fapt si de drept, ce urmaresc eu? Validarea propriilor mele idei sau dorinta accerba de-al contrazice pe respectivul doar crezand ca voi rezolva ceva?

cred ca vrei sa o contrazici pe Sheeva pentru a te valida, pentru a-ti valida ideile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nevoie de validare apare din nevoia de a fi acceptat sau poate din nevoia de a-ti imbunatati sitma de sine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×