Sari la conținut
Forum Roportal
za-

Admitere magistratura

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara!

In curand voi termina facultatea de drept si doresc sa stiu daca pot candida la concursul de admitere in magistratura, fara a indeplini criteriul vechimii sau conditiile privind calitatea de notar, avocat, grefier, etc.

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

tocmai de aceea am intrebat daca se poate fara a indeplini respectivele conditii mentionate atat pe site-ul INM, cat si al CSM,

mai ales ca la un moment dat se punea problema unui deficit al magistratilor, fapt pentru care nu s-au mai luat in calcul respectivele criterii, insa nu stiu daca decizia lor mai este in vigoare.....

merci oricum :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am auzit ca de curand si-au pus telefon.... :tease:

 

 

ce draguta esti!

din fericire au chiar si e-mail..si e chiar mai util decat tel :tease:

 

pentru toti cei interesati, DA, se poate!

examenul in magistratura este destinat persoanelor licentiate in drept, fara ca acestea sa fie conditionate de vechimea in specialitate...in mod exceptional, daca se indeplineste aceasta conditie, persoana in cauza poate da admiterea conform art. 33 al 1 din Legea nr 303/2004

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce draguta esti!

din fericire au chiar si e-mail..si e chiar mai util decat tel :tease:

 

pentru toti cei interesati, DA, se poate!

examenul in magistratura este destinat persoanelor licentiate in drept, fara ca acestea sa fie conditionate de vechimea in specialitate...in mod exceptional, daca se indeplineste aceasta conditie, persoana in cauza poate da admiterea conform art. 33 al 1 din Legea nr 303/2004

Da, ce ? :blink:

Vrei sa spui ca cineva proaspat licentiat in drept, va candida direct la postul de magistrat ?

Te inseli, nu se poate!

De altfel, cred ca incurci si cativa termeni.

Ca proaspat licentiat in drept NU poti participa direct la concursul de admitere in magistratura. Poti participa la examenul de admitere la I.N.M., aia da, dar este cu totul altceva, fata de ceea ce scrii tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ce ? :blink:

Vrei sa spui ca cineva proaspat licentiat in drept, va candida direct la postul de magistrat ?

Te inseli, nu se poate!

De altfel, cred ca incurci si cativa termeni.

Ca proaspat licentiat in drept NU poti participa direct la concursul de admitere in magistratura. Poti participa la examenul de admitere la I.N.M., aia da, dar este cu totul altceva, fata de ceea ce scrii tu.

 

 

nu am spus ca se candideaza direct pe postul de magistrat!daca erai atent,observai ca intrebarea initiala era "daca se poate candida la concursul de admitere in magistratura fara indeplinirea conditiilor respective"...si raspunsul este ca da, pentru ca, imi permit sa citez:" Admiterea in magistratura are loc, in principal, prin concursul de admitere la INM, destinat licentiatilor in drept, neconditionat de vechimea in specialitate. In mod exceptional, persoanele care au minim 5 ani vechime in functiile prevazute expres de Legea 303/2004, pot intra in magistratura prin concursul de admitere reglementat de art. 33 alin. 1 din lege."

 

nevermind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×