Sari la conținut
Forum Roportal
Karissa

Pielea urechii se descuameaza

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna , am o problema de aprox 1 an , imi merge pielea din ureche si de pe lobul urechii ,ca si cand mi se usca foarte tare ,se ia sub forma de cojite foarte mici albe. am folosit crema cu vit A, CLOTRIMAZOL ,nidoflor unguent si nu mi-a trecut .ce pot face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi merge pielea din ureche si de pe lobul urechii ,ca si cand mi se usca foarte tare

Stai ca nu inteleg? Ori iti "merge", ori se usuca si se descuameaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca nu inteleg? Ori iti "merge", ori se usuca si se descuameaza?

 

Intradevar cred ca m-am exprimat gresit , se descuameaza ( se cojeste).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nu sunt medic, dar te intreb de curiozitate.

Ti se mai descuameaza pielea si in alte locuri? Acolo unde se descuameaza, tegumentul are culoarea modificata (si daca da, cum?). Prurit local ai?

Editat de Egeria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nu sunt medic, dar te intreb de curiozitate.

Ti se mai descuameaza pielea si in alte locuri? Acolo unde se descuameaza, tegumentul are culoarea modificata (si daca da, cum?). Prurit local ai?

Nu , doar la nivelul pavilionului si lobului urechii ,iar acea membrana care se cojeste are o culoare alba, iar prurit local nu am

Editat de Karissa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ce culoare are membrana care se cojeste, ci culoarea tegumentului ramas in urma. In mod normal ar trebui sa fie mai rosiatic. :crazy:

Umblu mult pe afara cu parul prins? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ce culoare are membrana care se cojeste, ci culoarea tegumentului ramas in urma. In mod normal ar trebui sa fie mai rosiatic. :crazy:

Umblu mult pe afara cu parul prins? :crazy:

Are o culoare normala, nu umblu cu paru prins , pentru ca se vede la urechi daca il prind.Stii tu vreun unguent pentru asa ceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are o culoare normala, nu umblu cu paru prins , pentru ca se vede la urechi daca il prind.Stii tu vreun unguent pentru asa ceva ?

Mergi la un dermatolog , sora mea a avut ceva asemanator , cica o ciuperca :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu o data asa ceva , in cot. :crazy: Poti incerca cu alifie de galbenele, de la farmacie. Aia n-are ce sa-ti faca rau. Si stiu ca astea mai trec si cu Flocinolon N ( vezi ca e si fluocinolon simplu, fara N), daca s-o mai gasi pe piata. Sa nu incerci ambele unguente de-o data. Dupa cum zicem, cel putin prima e inofensiva, si nici a doua nu prea are ce sa-ti faca rau.

Ma gandesc ca poate ai vreo micoza, ceva, in zona aia.

Oricum, iti repet, nu sunt medic, nu lua sfaturile mele ca mana cereasca. Daca vezi ca nu-ti cedeaza, du-te sa te vada un dermatolog bun ( is greu al naibii de gasit aia buni), ca sa nu te trezesti ca se intinde si in alte parti.

Editat de Egeria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu o data asa ceva , in cot. :crazy: Poti incerca cu alifie de galbenele, de la farmacie. Aia n-are ce sa-ti faca rau. Si stiu ca astea mai trec si cu Flocinolon N ( vezi ca e si fluocinolon simplu, fara N), daca s-o mai gasi pe piata. Sa nu incerci ambele unguente de-o data. Dupa cum zicem, cel putin prima e inofensiva, si nici a doua nu prea are ce sa-ti faca rau.

Ma gandesc ca poate ai vreo micoza, ceva, in zona aia.

Oricum, iti repet, nu sunt medic, nu lua sfaturile mele ca mana cereasca. Daca vezi ca nu-ti cedeaza, du-te sa te vada un dermatolog bun ( is greu al naibii de gasit aia buni), ca sa nu te trezesti ca se intinde si in alte parti.

Am incercat crema de galbenele , dar nu a avut nici un rezultat ,probabil voi fi nevoia sa consult un medic dermatolog .Multumesc mult pentru atentia acordata postarii mele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×