Sari la conținut
Forum Roportal
Lighty

Muzica populara

Postări Recomandate

Ce muzica populara va trebuie ? A avut loc o revolutie muzicala si a iesit castigatoare maneaua.

Mie-mi place folk : Ansamblul Folcloric Orizont 77. I-am vazut si ascultat in vara intr-un concert. Se pricep se faca atmosfera si sa antreneze multimea.

 

Ce revolutie muzicala? :shout:

Ce manea? ... Poate a iesit castigatoare dar ... la o anumita categorie de persoane, care nu reprezinta majoritatea oricum!

Unde se mai asculta manea? :shout: ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi place atat populara "buna" cat si "roacul", din cate am vazut pe forum, asa este muzica populara nu mai este cea care a fost, ascultati din curiozitate petrica moise, nicu novac mie imi pac chiar daca cele doua stiluri se cam bat cap in cap

 

Ascult si Petrica Moise si NIcu Novac.Imi plac amandoi! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
100% din tinerii care "nu stie" sa scrie corect asculta muzica populara !

 

Si citi din tinerii care asculta...altceva "stie" sa scrie corect?

Muzica populara este cartea de vizita a fiecarui popor...iar Romania,are un folclor minunat si bogat...cum putine alte tari au... :friends:

Ar trebui sa fim mindri de folclorul nostru!

Nu cu folclorul trebuie sa ne rusinam ci cu atitudinea romanilor care,nu-i fac cinste!

Eu,ascult muzica populara;si am pretentia ca stiu sa si scriu! Si nu am studii superioare...

Dar sunt persoane cu studii superioare-si nu putine- care,sunt agramate...semianalfabete... :blink:

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu ascult muzica populara...chiar imi place....de obicei ascult la petreceri...dar nu lipseste din lista mea Liviu Vasilica pe care il ascult zilnic..:D

Si eu ascult muzica populara..m-au invatat ai mei de mica..dar nu pot sa-i suport pe toti "artistii" astia de azi care canta etno...porcarii .. Imi pare rau ca s-a dus Liviu Vasilica, avea melodii super misto :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt fata de orash :D ! Nu am avut prea mari contacte cu muzica traditionala romaneasca (nu imi place acest termen muzica populara, e o reminiscenta sovietica), pana ce nu am ajuns, studenta fiind, intr-un ansamblu de dansuri de la casa studentilor. asta se intampla prin anul 1, acum am absolvit dar nu as mai putea trai fara dans, chiar nu inteleg cum am facut-o, 20 de ani din viata! Scoala, familia, toate si-au lasat amprenta asupra mea, dar contactul cu cantecul si dansul national as putea spune ca au insemnat chiar mai mult, pentru ca au constituit revelatia identitatii mele. Altfel spus, cand am invatat dansurile noastre traditionale si am inceput sa fiu impatimita de muzica noastra nationala, abia atunci am intrat in posesia "mostenirii" romanesti. Ca si dansatoare intr-un ansamblu studentesc, in ultimii 6 ani am sustinut spectacole si am participat la festivaluri de folclor de pe 4 continente. Vreau sa va spun ca oamenii sunt realmente vrajiti de muzica noastra, de dansuri si de costume. Acest lucru l-ati putut constata si pe alta cale: in cadrul emisiunii "Dansez pentru tine" de la ProTV, simpaticul Wilmark si-a exprimat de cateva ori admiratia pentru dansul nostru popular si pentru civilizatia acestui popor (cand spun civilizatie ma gandesc la cultura ancestrala, nu la ascultatorii de manele). Pacat ca noi, romanii insisi, nu suntem constienti de aceasta bogatie si in loc sa ne mandrim cu ea avem tendinta de a o ascunde ca pe o boala rusinoasa!

 

 

Avem artisti complecsi, care abordeaza cu succes orice gen muzical. spre exemplu Andra, care are atata succes in muzica pop, dar abordeaza cu placere si cu nostalgie melosul popular din zona ardealului, si chiar canta bine si cu stil folclorul! Sau Cornelia Rednic (sotia "Lupului"), care a lansat un album cu melodii de muzica usoara veche romaneasca, de pe vremea cand melodia inca mai insemna ceva...

As vrea sa va propun sa o ascultati pe Laura Laurentiu: banateanca, glas curat, melodii originale, videoclipuri superbe, si o prezenta activa nu doar ca interpreta, ci ca o persoana implicata in promovarea culturii traditionale: http://www.lauralaurentiu.ro/. (Si canta, de asemenea, cu stil, alaturi de folclorul banatean, covers - hit-uri ale muzicii internationale).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intra-adevar Laura Laurentiu este una dintre cele mai bune voci din Banat si chiar incearca sa faca ceva pentru pastrarea traditiilor din acea zona.Va recomand calduros sa ascultati melodiile cantate de ea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urasc muzica popolara ( e mai rea decat maneaua :stars:)!!!! In schimb iubesc folclorul. Stie cineva ce e ala? Singurii interpreti care exista pentru mine sunt Grigore Lese, Maria Tanase si inca cativa, unii foarte putin promovati. Nu consider ca Tamas, sau Izbasa canta asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi place muzica din maramures....fratii petreus, tatiana mihali ,florentina si petre giurgi , cornelia si lupu rednic.... maria luiza mich ..etc... nu ascult prea des ...dar la un chef merge cate una

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×