Sari la conținut
Forum Roportal
Lighty

Muzica populara

Postări Recomandate

o tampenie....
nuuuuuu... de ce tampenie? :flowers: nu stii ce e aia!

orchestra lui N. Botgros - canta de pici.. si nu mai insir aici, nu are rost. Cu alte cuvinte nu orice imi ajunge la urechi, dar in general o ascult cu drag (muz populara)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma uitai si eu prin acest forum si am ramas uimit. Am crezut ca sunt printre extraterestri. Nu contesta nimeni gusturile nimanui , dar chiar ati uitat de muzica populara? Chiar nu stiti ca folclorul si muzica populare sunt parte a ceea ce ne reprezinta ca natie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici gasesti topicul despre muzica populara.

 

Va rog cititi cu atentie titlurile topicurilor dintr-o sectiune, inainte de a deschide unul nou pe o aceeasi tema. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nu prea ascultati muzica populara, dar poate va dati cu parerea despre interpretii de azi. Uite am sa fac un tur printre interpretii actuali din toate mai multe zone si va invit sa va dati cu parerea despre fiecare:

Ionut Dolanescu, Mariana Ioneacu, Nineta Popa, Petrica Matu Stoian, Leontin Ciucur, Cornelia si Lupu Rednic, Florica Zaha, Cornel Borza, Dinu Iancu Salajanu, Mariana Anghel, Nicolae Furdui Iancu, Ioan Bocsa,

Radu Ciordas, Aurel Tamas, Gabriela Tuta, Nicolae Murean, Leontina Dorca, Ion Dordoi si cam atat deocamdata. Daca mai aveti alti preferati adaugati si voi

 

Va doresc numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa stiu cat la suta sunt tineri care asculta muzica populara ?

Si daca va place ...

 

EDIT : Inainte de a posta te rog verifica-ti mesajul. E plin de greseli gramaticale !

Editat de Catalin_Pop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa stiu cat la suta sunt tineri care asculta muzica populara ?

Si daca va place ...

 

EDIT : Inainte de a posta te rog verifica-ti mesajul. E plin de greseli gramaticale !

 

 

100% din tinerii care "nu stie" sa scrie corect asculta muzica populara !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
EDIT : Inainte de a posta te rog verifica-ti mesajul. E plin de greseli gramaticale !

 

... Si in afara de asta... mai sunt topicuri despre muzica populara pe aci prin sectiune :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cornel Borza e cel mai bun solist de muzica populara din zona Bihorului la ora actuala, e cel mai celebru si cel mai iubit solist de muzica populara din Bihor la ora actuala.....si se numara printre ce-i 30 de solisti ai muzicii populare din tara, in cei mai iubiti solisti se numara si Cornel Borza. Are un repertoriu foarte variat si destul de bogat.... In curand va scoate al 3 sau al 4 album al sau....

El ramane si va fi mereu cel mai iubit solist de muzica popualara bihoreana.

Cat despre ceilalti unii deja au atins punctul de celebritate iar unii mai au de muncit pentru ca piesele lor sa devina slagare si pentru a fi iubiti......Binenteles fiecare zona are un solist iubit si indragit si cerut de publc sa apara pe scena cat mai des. :blink: Ma bucur ca undeva se mai vorbeste despre muzica populara. Muzica populara dupa parerea mea e pe maini bune... Bihorul are o multime de tineri interpreti, ba chiar mai multi tineri decat au fost mai demult, nu stiu cum stau alte zone cu numarul de tinerii interpreti dar din cate am observat si eu ca tineri interpreti are fiecare zona mai multi sau mai putini astea-i partea a doua.....Un lucru regret si asa cum spun si altii pe forum.... traditiile s-au pierdut in mare parte... sa gasesti un costum popular AUTENTIC si daca se poate si vechi e greu..... aproape nimeni nu mai face asa ceva...A aparut si amatorismul si in muzica popualara, batranii s-au dus cu tot cu cantece, cei care mai stiu un cantec nepoluat de tot felu de influente, mai rar gasesti unu la 1000, culegerile de muzica populara cu texte in proportie de 70% s-au cam epuizat.....au aparut tot felu de amestecaturii intre populara si manele, gen pe care nu-l voi accepta niciodata, ori una ori alta, la fel au aparut tot felu de formatii de amatori si de hoti care fura piese populare cat se pot de autentice si le schimba textul le modifica cum vor ei, de aceea interpretii de muzica au ajuns sa se judece prin tribunale. Asta-i adevarul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ascult in mod special. dar cand mai vad pe la tv sau intr-un spectacol in aer liber artisti precum veta biris, nicolae furdui iancu, sofia vicoveanca..ii ascult cu deosebita placere. si mai sunt si altii pe care-i ascult cu placere, chiar daca nu-mi amintesc acum numele lor. cat despre maria tanase... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tata e innebunit dupa muzica mariei dragomiroiu, mie imi place mai mult sofia vicoveanca... dar cred ca interpretii de muzica populara sa-au prostit mai ales de la aparitia emisiunii aleia tampite "folclorul contraataca"... inteleg ca aveau si ei nevoie de putina publicitate dar nici chiar in halul asta sa ajunga...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×