Sari la conținut
Forum Roportal
alexeevyci

timer in php

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau ca la un memendat sa mi se execute doua instructiuni, una dupa alta, la un interval de 3 secunde.

Cum fac asta? Ar trebui sa folosesc ceva de genu time()+3; intre instructiuni ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda conform comenzii pe care mi-ai dato toata pagina se incarca dupa 3 secunde. E o tampenie de comanda. Eu vroiam (precum am mai zis de 2 ori) ca dupa prima instructiune sa treaca 3 secunde si apoi sa se execute si a doua instructiune. (De Exemplu sa se afiseze doua chestii la un interval de 3 secunde una fata de alta).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum vezi rostul intrebarii mele cu clientul si serverul?

Tu ai cerut ca intre cele doua INSTRUCTIUNI sa fie un ecart de 3 secunde. Asta ai cerut, asta face.

Nu ai cerut ca sa ai doua AFISARI la interval de 3 secunde.

Logica e cam asa: serverul web raspunde unei cereri. La o cerere primesti un raspuns, nu primesti doua raspunsuri.

Ca sa iti apara doua mesaje la un interval de 3 secunde ai mai multe variante:

- pui ambele informatii in raspuns iar la client le afisezi la interval de 3 secunde

- pe raspunsul la prima cerere declansezi un timer de 3 sec si lansezi a doua cerere (asta nu ti-o recomand decat daca rulezi pe un intranet)

Ambele variante expuse de mine se executa insa la client.

 

... E o tampenie de comanda. ...

Tie ti se pare normal sa aduci ofense celor care incearca sa TE AJUTE?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, abia acum realizez diferenta intre timer la client si timer la server. Deci imi dau seama ca, comanda pe care mi-ai scriso are rostul ei si e corecta. Deci iti sunt dator cu o scuza si cu o intrebare:

Cum afisez doua cestii la un interval de 3 secunde conform primei variante pe care mi-ai indicato ?

Editat de alexeevyci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La client poti genera un timer in jscript. Ai un exemplu la adresa asta

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa239571(v=vs.60).aspx

undeva, mai spre sfarsitul paginii.

Modul cum pui timerul in practica depinde de ce anume afisezi.

Sa zicem ca intr-un INPUT vrei sa pui initial textul A si dupa 3 secunde textul B. Daca ele iti sunt cunoscute la momentul cand il afisezi pe A atunci poti sa il pui pe B intr-un element hidden si la instanta timerului, (dupa cele 3 secunde,) continutul A il schimbi cu continutul B. Asta se face cu ceva de genul

 

document.getElementByID("myInput").value=document.getElementByID("hiddenB").value

 

Poti pe de alta parte sa ai cazul in care continutul B il vrei actualizat de pe server (dintr-o baza de date, sau cu o prelucrare superioara, ce nu o poti face pe client). In cazul asta la instanta timerului lansezi o noua cere catre server. Asta insa nu iti garanteaza ca afisarea se va face fix dupa 3 secunde, pentru ca depinzi de delay-ul introdus de comunicarea browser-server.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×