Sari la conținut
Forum Roportal
element22

Anne Rice - cronicile vampirilor

Postări Recomandate

deci cronicile astea sunt defapt un sir de romane despre viata unor vampiri, corect? care sunt scrise pentru cititori pana in 18 ani, daca nu ma insel.

cartile cu un asemenea subiect sunt atat de superficiale, nu stiu cum isi poate pierde cineva vremea sa le citeasca. eu am vazut doar filmul interviu cu un vampir, care a fost...nicicum...

se pare ca am sa raman cu nedumerirea asta multa vreme, si anume cum ajung aceste carti sa fie asa cumparate. care in mare parte parca suna a telenovele cu vampiri.

Te inseli. Anne Rice are un stil care in opinia mea depaseste mintea si interesele pustilor de 18. Scrie mult prea complex. Daca nu ai citit vreo nuvela de a ei, nu neaparat din Cronicile Vampirilor, nu cred ca esti in masura sa te pronunti despre superficialitate si chestii din astea. Totodata nu compara productii de Hollywood dupa nuvele, cu nuvelele in sine. Un film nu va face niciodata justitie cartii. Filmele dupa nuvele sunt adaptari ale nuvelelor, cu scenariu intocmit in asa fel incat sa distreze audienta timp de 130 de minute in medie. Multe omiteri, schimbari, modificari, pierdere de substanta si farmec se intampla cand o carte este scenarizata pentru marele ecran. Nu intotdeauna dar de obicei. Este simplificata si ieftin dramatizata pentru efect si succes financiar, atat. Nu sta nimeni sa faca filozofie de viata pe pelicula, despre asemenea subiecte precum fictiunea vampiristica.

 

 

Spui ca ai vazut filmul Interviw cu un vampir. Ai dreptate, ai vazut filmul adica ai urmarit imaginile cu ochii, nimic mai mult. De inteles substraturile dincolo de fictiune, nici vorba. Nici de mirare ca nu ti-a placut, daca tot ce ai inteles tu din filmul ala a fost ceva de genul " erau doi cu parul lung care sugeau sange si tarau un copil dupa ei ". doh.gif

 

Daca nu-ti poti da seama de ce milioane de oameni de toate varstele cumpara si citesc numite carti, de anumiti autori, ai sa ramai vesnic cu aceasta nedumerire.

 

Twilight intradevar e telenovela cu vampiri. Tanar si Nelinistit versiunea cu canini.

Sa se spuna asta despre lucrarile de Anne Rice este nu numai o prostie dar si o ofensa. Nu poti compara o friptura angus cu gradul de calitate triple A (daca stii ce-i aia) cu un hamburger de la Mc'Donalds. Adevarat, unora chiar nu le place friptura. Prefera hamburger, dar asta nu schimba faptul ca friptura tot friptura ramane si nu carne tocata congelata si dezghetata la cuptorul cu microunde. Pricepi analogia alimentara ? :o:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ador filmele cu vampiri inca de la Bela Lugosi incoace dar nu toate sunt si bune,insa apreciez si pe cele vechi caci au un sarm al lor specific care te amuza cu toate ca se vor serioase,mai ales jocul teatral al actorilor :)

 

Twilight e in adevar un soap opera pt. teenagers si de aceea e si f. popular,dar Interview with a vampire ramane o carte perfecta dar si un film f. bun pe care l-am revazut de vreo 5-6 ori deja,dar oare te saturi de el? E deja un clasic cu toate ca Mrs Rice nu si-a dorit sub nici un motiv sa-l aiba ca actor pe Tom Cruise in rolul lui Lestat!A protestat vehement impotriva alegerii lui,dar ..studiourile au avut ultimul cuvant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca a jucat bine rolul. Apropo, ce impresie ti-a lasat Stuart Townsend in rolul lui Lestat in Queen of the Damned ?

 

 

Imi place Stuart si vazut cateva alte filme cu el.N-am nimic cu Tom Cruise.Si mie imi place in unele filme dar nu in toate insa in IWV a fost f. bun.Aia mica mi-a placut enorm :) Kirsten Dunst.Ma amuza cat se oftica ca va ramane mica toata viata ei de vampir :) :)

 

Ti-a placut Chaos Theory? Cu Stuart ? Dar si Ryan Reynolds .F misto film.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare lumea chiar nu se satura de febra asta a vampirilor?!

E ca si cum ai manca continuu, timp de ani de zile, numai paine uscata.

Acelasi lucru si cu cititul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fel cum lumea nu se satura sa vada filme romantice, ca daca s-ar fi saturat nu ar mai produce Hollywood atatea porcarii siropoase cu happy endings de fiecare data. La fel e valabil si pentru romanele de dragoste. Acelasi bullshit numai ca in proza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×