Sari la conținut
Forum Roportal
element22

Anne Rice - cronicile vampirilor

Postări Recomandate

Anne Rice si fenonenul vampiric :DD

y6r5pzo6ois4ufnsov7.jpg

 

Pentru a intelege pe deplin romanele Annei Rice ,trebuie intelese subtilitaltile din cartile acesteia...Copilul lui Anne Rice, Lestat de Lincourt este eroul superm in dark fantasy,un subgen al fanstasy-ului Cum sa nu il indracesti ? .. Defapt anti-eroul in genul fantasy Prin complexitatea personajului, prin atributiile si insusirile acestuia, Anne Rice a reusit sa intruchipeze un rau impletit cu bine , o atractie suprema pentru noi cititorii si cred ca si pentru Anne a fost .. Dar mai este vorba si de unele taboouri cum ar fi incestul, ma refer aici la raletia dintre mama Gabrielle si Lestat fiul, mai e vb de tendinta de bisexualitate cand e vorba de relatiile dintre Armand,Lestat,Marius chiar si diavol,care au o tenta de a deveni iubitori patimasi al aceluiasi sex...pedofilismul infatisat de Louis de Pointe du Lac si Claudia deci idei controversate apar iar si iar pe parcursul romanelor....

wlmn8vy7qsvh0csv8cyh.jpg

 

Dihotomia bine -rau isi pierde valoarea si ajungem sa credem ca raul este o parte a binelui,inglobata in viata de zi cu zi,la fiecare pas, ajungem sa credeam ca a sta in iad ,scopul este acela de a invata sa iubesti mai bine aproapele,dantu-ti seama de greseli si caindu-te,meditand... Apropo , stiti legat de orasul de unde vine Anne , New Orleans , care a fost devastat d tornada, de acolo vin cele mai multe secte,religii si clanuri de vampiri din toata lumea , si in New York, dar in Orleans sunt date cartile pe fata nimeni nu se ascunde ,mai ales noaptea cand sunt zeci de ceremonii vampirice si demonice desfasurate chiar prin centrele orasului. Unii cred ca din cauza desfraului mare a fost devastat orasul de tornada, but i say : what;a fuck , that;s faith,or mabey that;s just you guys being stupid...

Am citit toate romanele din seria Cronicile Vampirilor,cine stie cunoaste, au fost publicate 7 scrise in romana,incep in ordine cronologica,Interviu cu un vampir, Vampirul Lestat,Regina Damnatilor,Povestea Hotului de Trupuri,Diavolul Memnoh,Vampirul Armand si Vampirul Vittorio.... trebuie sa le iau pe cele in engleza si i;m done. Acum toate aceste carti au un rafinament aparte, ce da impresia reintoarcerii cu secole in urma , are un dar fata asta (Anne) de a te face sa vizualizezi toate detaliile pe parcurs ce ii citesti cartile,plus noua conceptie despre vampiri care se credeau a fi fiinte mitologice/fantastice care au doar 1 singur scop sa suga sangele bietilor oameni dak nu pot altceva :P E impresionant cum a putut sa schimbe acest lucru , aruncand parca o pata de omenire in fiecare personaj supranatural,dandu-le emotii cat se poate de puternice si omenesti,dezvaluind si alte fete a existentei lor. Ceea ce m-a fascinat inafara de complexitatea personajelor si de actiunea romanelor au fost delatliile minutioase pe care incepe sa le prezinte atunci cand vorbeste de o decoratie in casa, sau de arhitectura unui loc, de infatisarea unuia sau altuia dintre personaje, astfel iti poti da seama cu usurinta si iti formezi o imagine ,integrandu-te in povestire ....

rxqjn2pzy04w93eekx1u.jpg

 

 

Cat despre fenomenul "vampiric" sunt foarte multe de zis si nushu dak am chefu necesar sa va povestesc deocamdata...o sa fac un blog aparte pentru acest subect,am vrut aici sa vorbesc numai de operele Annei Rice.....dar va zic 2 informatii generale,luate din analele de istorie... primul ar fi Vlad Tepes, don;t need an introduction ,cred...si pt cei care cred ca pe Vlad Tepes il chema Vlad Dracul va zic voua wrong , wrong .... intrebati pe profii vostri de historie ... pe ala negru de respira greu, ce crezi era tasu' si il chema Vlad Dracul de unde si porecla lui Vlad, pe care il chema Dragulea ,bizantinii ii spuneau Vladislav al nushu catelea , dar s-a confundat numele din familie , el facea parte din o liga Liga Dragonului/Dragonilor si strainii astia au inteles ca la noi dragon inseamna drac ) asa ca s-a format this little misunderstending ;dupaia ar veni contesa Elizabeth Bathory si povestea adevarata in care ea isi facea baie in sangele tarancilor virgine din domeniul ei...crezand ca asta e un secret sprea a o face vesnic frumoasa,nemuritoare..

 

mai multe detalii vizitati entitati/creaturi pe forum - Tratat despre Vampirism !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit in clasa a X-a Interviu cu un vampir, Vampirul Lestat, Regina Damnatilor, Povestea Hotului de Trupuri, Diavolul Memnoh, si Vampirul Armand. Ultima, Vampirul Vittorio, n-am mai citit-o, nu stiu de ce. Cred ca incepusem sa ma plictisesc de vampiri.

 

Primele 3 (mai ales Interviu cu un vampir si Vampirul Lestat) mi-au placut in mod deosebit. Diavolul Memnoh m-a uimit prin rasturnarea binelui si raului. In acea vreme chiar am fost impresionata. Regina damnatilor pare prea... apocaliptica.

 

Preferatul meu era Armand, desi romanul care ii poarta numele nu m-a impresionat prea tare. Louis era prea bland si molatic, Lestat prea malefic si indraznet (desi m-a atras si el), dar Armand era chiar genul meu, enigmatic, inaccesibil, elegant. Marius era prea patern... David, daca imi amintesc bine (cel racolat de Lestat), era prea putin creionat.

 

In fine, toti aveau farmecul lor. Stiu ca mi-au placut mult cartile. Aveam in agenda pagini intregi scrise cu replicile lor sau cu descrieri. Emotionante carti.

Parca s-au facut si filme dupa carti? Stiu ca am vazut cateva secvente dintr-un film. Armand era jucat de Antonio Banderas si nu se potrivea deloc! Ca doar Armand pe care il descrie Anne Rice avea bucle si trasaturi foarte fine. Am fost scarbita. Nici n-am vrut sa ma uit. :)

 

in acea perioada i-am si scris un mail lui anne rice si stiu ca mi-a raspuns (dar nu mi-am facut iluzii ca mi-a raspuns chiar ea :) ).

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna , dupa avatar cred ca te stiu dp un forum cu vampiri 3x ...

si in carte Armand este un baiat :) Cel mai rafinat si misterios mi se pare Marius .dar fiecare cu gusturile lui,

vampirul Lestat si vampirul Armand sunt cartile mai rafinate , delatii superbe si caracterizari interesnte ,aici ar intra si Vittorio Vampirul desi jongleaza cu crestinismul este destul de rafinata cartea.

Interviu cu un vampir ,regina damnatilor si povestea hotului de trupuri sunt mai mult de actiune .

Diavolul Memnoh - este o carte ezoterica si spirituala cu foarte multe lucruri interesante ,intra in categoria misterului. (bine ca toate sunt misterioase)

 

* si ce tare ar fi daca ar traduce Blood and Gold - o carte despre trecutul lui Marius, incepand din republica romana si capturarea lui de catre druizi.Cred ca este foarte elegant infatisata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e rafinat si misterios Marius, dar prea batran. In definitiv, a fost mentorul lui Armand.

 

si nu, in niciun caz nu ma cunosti de pe forumuri cu vampiri. :rot:

Nu ma pasioneaza atat de tare vampirii. :)

 

La avatar e un personaj dintr-un anime sf, nu o vampirita.

 

cum adica vampiri 3x?

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

era o tipa care avea avatarul tau din ergo proxy (app eu sunt ft pasionat de anime :D poti ghici din ce anime e avatarul meu? :P )pe forumulvampiri3x acum intlegi ?:)

Editat de element22

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

era o tipa care avea avatarul tau din ergo proxy (app eu sunt ft pasionat de anime :D )pe forumulvampiri3x acum intlegi ?:)

hm...

atunci trebuie sa-mi schimb avatarul. Credeam ca e ceva nou si nimeni nu stie de Ergo Proxy.

Eu stiu doar cateva animeuri, care imi si plac f mult:

- Kaiba (primele episoade nu le-am inteles deloc. Abia la final s-a facut lumina. Desenele par copilaresti, dar e f. inteligent si complex si ridica niste probleme importante, cum ar fi corpurile ce se vaneaza pentru a fi depozitate amintirile altora).

- Haibane Renmei e superb... pare o utopie, dar pana si acolo, in lumea aceea perfecta se strecoara boala, problemele existentiale, uratul...

- Ergo Proxy

- Twelve Kingdoms - era sa nu ma mai uit deloc dupa primul episod, care e naspa. Dar apoi devine kafkian. E f misto, ma uitam si la 5 episoade pe zi (chestie pe care nu o fac cu celelalte). Pare stilul Tolkien.

- Lain (f straniu si experimental)

- o fata care calatoreste in toata lumea cu motocicleta ei, am uitat cum se numeste. Dar e fain, psihologic.

- Samurai Champloo (am vazut doar cateva episoade. Destul de misto, ma uit mai mult pt muzica - Nujabes)

 

Nu stiu din ce anime e avatarul tau... nu mai stiu altele in afara de astea de mai sus. Si Sailor Moon, din copilarie. Preferata mea era Sailor Pluto (in cazul in care esti familiar).

 

am facut destul offtopic. :)

 

sa revenim la Cronici.

Lestat e preferatul tau?

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lain dap e foarte interesnt din categoria dementia e si Gantz iti recomand . Favoritul meu este Berserk :)

Lestat da , pentru ca e sfidator

Editat de element22

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lestat da , pentru ca e sfidator

multumesc pt recomandari. O sa caut.

Acum spune cum crezi ca m-am prins ca e Lestat preferatul tau.

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E simplu: lumea il place sau pe Lestat, sau pe Armand. Daca iti placea Armand, ai fi spus asta cand mi-am aratat eu preferintele.

 

si mai e ceva, dar pastrez pentru mine.

 

p.s. nu semeni deloc cu Lestat. Si asta e un indiciu.

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×