Sari la conținut
Forum Roportal
Zina03

Maternitate de stat sau privata?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unde alegeti sa nasteti: intr-o maternitate de stat sau la una privata? Intreb asta deoarece trebuie sa ma hotarasc unde ar fi cel mai ok sa nasc.

 

Eu inclin sa aleg una privata deoarece la maternitatile de stat, gen Giulesti, am vazut cu totii ce se poate intampla si niciun parinte nu isi doreste asta. In plus, cu banii pe care ii bagi in buzunar la doctori si asistente ajungi la o nastere intr-o m. particulara fara probleme iar conditiile sunt altele.

Am auzit in ultima vreme din ce in ce mai multe despre maternitatea Regina Maria - a nascut cineva acolo? Ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde alegeti sa nasteti: intr-o maternitate de stat sau la una privata? Intreb asta deoarece trebuie sa ma hotarasc unde ar fi cel mai ok sa nasc.

 

Eu inclin sa aleg una privata deoarece la maternitatile de stat, gen Giulesti, am vazut cu totii ce se poate intampla si niciun parinte nu isi doreste asta. In plus, cu banii pe care ii bagi in buzunar la doctori si asistente ajungi la o nastere intr-o m. particulara fara probleme iar conditiile sunt altele.

Am auzit in ultima vreme din ce in ce mai multe despre maternitatea Regina Maria - a nascut cineva acolo? Ce parere aveti?

 

Eu am nascut in maternitate de stat, dar doctorita mea era de la o clinica privata si mai facea cateva ore pe saptamana si la maternitate de stat. Ea mi-a recomandat sa nasc acolo si a fost ok. Pentru asta exista internetul, ca oamenii sa se intereseze despre doctori,maternitati, etc. De exemplu, in primele 4 luni de sarcina eu am slabit 8 kilograme, pentru ca nu mancam nimic, dar prima doctorita pe care am avut-o, ma cantarea in fiecare saptamana si-mi zicea ca m-am ingrasat :doh:. Cu toate ca ii duceam cadouri consistente si bani de fiecare data cand ma examina se purta cu mine de parca ramasesem gravida de pe centura. Si-mi zicea ca sarcina nu evolueaza deloc, ca e posibil sa trebuiasca sa fac avort. Am avut un feeling si am cautat imediat alta doctorita, de care am fost foarte multumita si cu care am si nascut. Mai apoi, de curiozitate, am cautat pe net informatii despre prima doctorita. Numai catastrofe. La unele paciente le zicea sa faca avort fara sa fie cazul, doua au scris ca le-a zis ca merge sarcina excelent si copilul era mort de doua luni, erau sa moara de la septicemie, si tot asa. Asa ca sfatul meu e sa cautati informatii despre doctorul/doctora cu care vreti sa nasteti. Nu e bine nici sa va ghidati 100% dupa gura lumii, dar orientativ, daca aveti creier si sunteti de intentie buna, va poate folosi. In concluzie, nu conteaza clinica, doctorul conteaza in primul rand :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primul meu copil s-a nascut la Giulesti si pentru urmatorul copil, daca nu se desfiinteaza maternitatea Giulesti pana in septembrie, tot acolo vom merge. Motivul alegerii este medicul care a urmarit sarcina si de care am fost si suntem foarte multumiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de ...noroc, sa-i zicem asa. Eu am nascut la stat si a fost totul bine si nu am platit nici o spaga. E drept ca nici nu prea m-a bagat nimeni in seama, dar nici nu a fost nevoie. Am ajuns nevatamata acasa :yahoo:

Altii hotarasc sa investeasca in maternitatile private, multi bani, multa cheltuiala si se simt in siguranta.

Editat de samsara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sora mea a nascut prin cezariana(datorita antecedentelor patologice,a fost recomandata)la un spital de stat, dar medicul era unul foarte bun si erau si priteni de familie, astfel au trata-o asistentele foarte bine si s-au ocupat de ea, a putut chiar sa foloseasca baia ceva mai curata, din camera asistentei sefe. si la noi la Sibiu am inteles ca se poarta destul de dragut aistentele chiar daca nu esti cunostiinta a medicului sau nu dai te miric ce suma,o mica atentie ma gandesc ca tot da lumea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×