Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Cum poti trai cu revelatii ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toate substantele au nivelul lor de inteligenta intrînd în interactie unele cu altele.

Nicotina, fiind mai desteapta, devine stapîna materiei cenusii, ce sufera de un deficit al coeficientului IQ. Nicotina pune stapânire pe sistemul cognitiv si începe sa dea ordine sclavului ce a cazut în dependinta ei. Ea spune -dute la magazin si cumpara-ti tigari !- 'am nevoie'. Foarte vicleana (desteapta), tot ea e aceea ce-ti fabrica tot felul de pretexte pentru a nu te debarasa de stapînirea ei. :spiteful:

 

Culmea aberatiei paradoxale - fumatorul se crede un om liber, liber de a deveni sclavul (omul de paie, purtatorul de cuvânt) al patroanei sale TinaNicotina. :doh:

 

Si totusi,tot omul hotaraste cand sa nu mai fie sclav.Vointa e cea care ne diferentiaza de niste masinarii.De fapt corpul nostru,intradevar,este o masinarie,dar asta nu inseamna ca nu avem control asupra lui.

Editat de lupini
Am scos poza din citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pana sa ajunga informatia in gene... e un drum destul de lung, presarat cu alegeri personale.

 

 

Din cate stiu eu, inteligenta se mosteneste sau se transmite prin gene.

 

Si pe mine ma cutremura gandul ca, intr-o zi, stiinta va fi atat de avansata incat vom putea sa ne programam si sentimentele, daca vom voi. Daca acum am ajuns abia la faza in care intelegem de ce reactionam intr-un anumit fel la diversi stimuli, vom trai si ziua in care vom putea hotari daca iubim, pe cine iubim, daca radem, daca uram etc. Daca in ziua de azi mi se pare trist pt. ca foarte greu reusim sa ne mai emotionam, ma intreb cum o sa arate ziua in care vom hotari sa nu mai avem niciun fel de emotii.

 

 

Nu cred ca stiinta va reusi vreodata sa ajunga la stadiul de-a produce sentimente.

Un robot oricand poate deveni net superior omului din punct de vedere a inteligentei,insa niciodata nu va fi capabil de sentimente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

Nu cred ca stiinta va reusi vreodata sa ajunga la stadiul de-a produce sentimente.

Un robot oricand poate deveni net superior omului din punct de vedere a inteligentei,insa niciodata nu va fi capabil de sentimente.

Ba eu cred ca e posibil, dar pt. mine vreau, asa cum spune si semnatura mea, sa ramana un mister.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sentimentele tin de suflet si parerea mea este ca niciodata un robot sau o clona nu vor fi capabile de asa ceva , ca vorbeati aci(si) despre sentiment.

 

"Revelatia este mijlocul prin care universul se conecteaza la om.

Miracolul este mijlocul prin care omul se conecteaza la univers." (JB)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul are capacitati nebanuite inca, iar inteligenta sa e practic nelimitata, numai timpul sta in calea sa spre a infaptui cele ce noi azi nici nu visam ori le credem imposibile, tot asa cum omul de azi infaptuieste ceea ce cu sute si mii de ani in urma se credea imposibil sau minune.

Sentimentele, de fapt latura afectiva a omului, nu sunt decat un nivel informational superior celor deja imitabile in cibernetica, vine si vremea lor, tot asa cum a venit vremea semnalelor audio, video, cum a venit vremea cultivarii diamantelor, a fabricarii chimice de produse cu orice gust, alchimia industriala e deja la ea acasa in zilele noasre.

Cum sa nu se ajunga si la sentimente? Care e saltul intre confectionarea unei sageti cu varf din piatra sau os si constructia acceleratoarelor de particule sau a satelitilor, toate supercomputerizate?

Umanitatea evolueaza si ca vrem noi si ca nu, partea trista e ca nu evolueaza tot asa usor in privinta constiintei, vor rezolva si asta tehnologic candva, daca nu vom pieri inainte.

Asa cum se misca lucrurile, am un semn de intrebare daca omul se va "mantui" in constiinta sa cu ajutorul tehnologiei inventata tot de potentialul sau nelimitat sau direct psihic cu ajutotorul capacitatilor nebanuite din el.

Editat de Numenume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul are capacitati nebanuite inca, iar inteligenta sa e practic nelimitata, numai timpul sta in calea sa spre a infaptui cele ce noi azi nici nu visam ori le credem imposibile, tot asa cum omul de azi infaptuieste ceea ce cu sute si mii de ani in urma se credea imposibil sau minune.

Sentimentele, de fapt latura afectiva a omului, nu sunt decat un nivel informational superior celor deja imitabile in cibernetica, vine si vremea lor, tot asa cum a venit vremea semnalelor audio, video, cum a venit vremea cultivarii diamantelor, a fabricarii chimice de produse cu orice gust, alchimia industriala e deja la ea acasa in zilele noasre.

Cum sa nu se ajunga si la sentimente? Care e saltul intre confectionarea unei sageti cu varf din piatra sau os si constructia acceleratoarelor de particule sau a satelitilor, toate supercomputerizate?

Umanitatea evolueaza si ca vrem noi si ca nu, partea trista e ca nu evolueaza tot asa usor in privinta constiintei, vor rezolva si asta tehnologic candva, daca nu vom pieri inainte.

Asa cum se misca lucrurile, am un semn de intrebare daca omul se va "mantui" in constiinta sa cu ajutorul tehnologiei inventata tot de potentialul sau nelimitat sau direct psihic cu ajutotorul capacitatilor nebanuite din el.

:yes: :cry: Da, asa e, chiar daca nu-mi convine asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da dă data asta ce nu/ti convine, hai?

Ca sentimentul asta care te face sa te simti special, sa visezi, se poate explica asemeni unei teoreme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sentimentul asta care te face sa te simti special, sa visezi, se poate explica asemeni unei teoreme.

Iaca nu se poate deocamdata, sau cel putin eu nu am aflat, sunt numai posibilitati, ca tot oceanul de posibilitati cu grad mai mare sau mai mic de a deveni realitate.

Chiar nu inteleg, vorbesti despre faptul ca s/ar pierde magia sentimentelor?

Nu neaparat, cu conditia ca omul sa nu faca asta inainte de a dobandi si intelepciunea necesara, cea care a facut posibil echilibrul si in constructia masinariilor umane care suntem noi.

O putem numi intelepciunea universului, a creatorului, a sursei, a nimicului, a singularitati sau multiversului, a lui dracu, tasu, masa, nu conteaza, totul s/a dasfasurat echilibrat intre constructiv si distructiv, astfel incat s/a ajuns azi la masinaria numenume sau zero, care pot trai sentimente. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...omul sa nu faca asta inainte de a dobandi si INTELEPCIUNEA necesara, cea care a facut posibil echilibrul si in constructia masinariilor umane care suntem noi. O putem numi intelepciunea universului, a creatorului, a sursei, a nimicului, a singularitati sau multiversului, a lui dracu, tasu, masa, nu conteaza, totul s/a dasfasurat echilibrat intre constructiv si distructiv, astfel incat s/a ajuns azi la masinaria numenume sau zero, care pot trai sentimente. :).

:friends:

Editat de Z e r o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×