Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Cum poti trai cu revelatii ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca pana sa ajunga informatia in gene... e un drum destul de lung, presarat cu alegeri personale.

informatia e deja in gene.

 

Dar in ultimii ani s-a descoperit ca mediul si experientele de viata pot sa scrie informatie in gene. (epigenetica)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai libertatea sa te misti in interiorul cadrului format de legi, nu?

Nu. Sa zicem ca vreau sa ma duc la magazin. Crezi ca eu vreau ? Nu. Ci substantele alea se plimba prin creier, si in drumul lor imi creeaza mie dorinta de a merge la magazin. Eu nu hotarasc nimic. Eu nu le pot dicta nimic ce sa faca substantelor. Ele imi dicteaza mie ce sa fac.

 

Raspunsul pe care ti-l dau acum, nu e gandit de mine. Ci substantele reactioneaza in creier dupa anumite reguli, si formuleaza acest raspuns. Eu doar asist la toata aceasta poveste asupra careia nu am niciun control. Povestea asta a fost stabilita dintotdeauna.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul pe care ti-l dau acum, nu e gandit de mine.

:D

Substantelor misterioase, pe voi cine va conduce? Cine va manevreaza? Cui va supuneti? Cine va coordoneaza?

Ai si tu dreptate, dar poti modifica "substantele" prin tehnici NLP (suna bine, dar nu prea are baza stiintifica).

iti poti tu induce tot felul de stari, te poti juca cu mintea ta.

Daca vrei, iti poti induce dorinta de a te simti aventuros, sau curios etc.

 

mi-am amintit ceva:

pentru a scapa de tirania biochimiei, Andre Gide a venit cu ideea actului gratuit: sa faci chestii la intamplare, spontan, pentru a depasi programarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti poti tu induce tot felul de stari, te poti juca cu mintea ta.

 

Eu ? Nu eu imi voi induce. Tot reactiile din creier vor face ce vor ele. Nu eu ma joc cu mintea mea. Mintea mea se joaca cu ea insasi. Eu nu ii pot impune nimic.

 

Substantelor misterioase, pe voi cine va conduce? Cine va manevreaza? Cui va supuneti? Cine va coordoneaza?

Legile fizicii, transpuse la nivelul substantelor in legile chimiei. NaOH va reactiona cu HCl si va da NaCl si H2O pentru ca asa e facut sa se intample. La fel si in creier, doar ca sunt substante mai complicate. Tu nu poti face nimic sa zici: "ia gata NaOH-ule. De azi vei reactiona cu NaCl si vei da Na2ClOH."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ? Nu eu imi voi induce. Tot reactiile din creier vor face ce vor ele. Nu eu ma joc cu mintea mea. Mintea mea se joaca cu ea insasi. Eu nu ii pot impune nimic.

Cauti o scuza ca sa nu mai fii responsabil?

Sa dai vina pe biochimie pt actele tale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care actele mele ? Eu nu exist. Sunt actele biochimiei mele. Eu nu sunt nici responsabil, nici iresponsabil. Creierul meu poate avea aceste trasaturi. Creierul meu stie ca nu e bine sa omori, deci nu va omori. Eu nu ii pot zice nimic, pentru ca pur si simplu eu nu exist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stai asa... abc. Parca ai scris tu undeva ca locuiesti in Anglia?

Daca intr-adevar e asa, viata in alta tara e foarte solicitanta. Instrainarea ta de tara natala poate lua forma asta, pe care o expui pe topic, instrainarea fata de sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti trai cu revelatii. Sint atit de destabilizatoare, incit trebuie sa te echilibrezi din nou, pe viata normala. Dar cu experienta acumulata din acea....experienta ....teoretica. Spirituala.

 

Toate cunostintele noastre nu trebuie aruncate la gunoi. Ci luate ca o macrocomanda, si folosite cind ai nevoie, in mod mai elevat.

Se pun la ....cutiuta si cind ai nevoie ies singure, de la sine. Trebuie doar sa-ti propui asta.

 

Acumularile cantitative duc la salturi calitative. Revelatiile tocmai sint aceste salturi f mari, ce trec peste etape, cel mai adesea. Salturi calitative.

Niciodata nu mai esti ce ai fost. Daca ai trecut prin asa ceva. Si bine este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ce-ai spus in partea boldata de mine. De acord, daca tot suntem masini, macar sa alegem sa executam acele actiuni care nu ne pericliteaza buna functionare :)

Ironia stii care e? Exista posibilitatea ca si alegerile acestea sa fie tot inductie ca am facem noi alegeri. :stars:

 

Care actele mele ? Eu nu exist. Sunt actele biochimiei mele. Eu nu sunt nici responsabil, nici iresponsabil. Creierul meu poate avea aceste trasaturi. Creierul meu stie ca nu e bine sa omori, deci nu va omori. Eu nu ii pot zice nimic, pentru ca pur si simplu eu nu exist.

La nivelul la care ai ales sa discuti, tu existi, esti chiar biochimia, sau creierul.

Transpui pe un nivel material cele pe care le sustin si eu dar pe un nivel care nu e neaparat material ci informational.

Indiferent de nivel, tu, eu, oricine, suntem constienti de noi insine, aceea e identitatea noastra si nu alta.

Daca unul o asimileaza ca fiind constiinta, el e constiinta, daca o asimleaza ca fiind omul in ansamblul sau pe linia homo sapiens, identitatea lui poate fi aceea, daca pt. el, genele reprezinta ceea ce te face sa fii constient de tine, aceea e identitatea sa, si tot asa.

Suntem constienti de noi insine dar mai suntem constienti de capacitatea de a trai oferta de viata pusa noua la dispozitie de sistemul ce ne induce realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×