Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Trucuri culinare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am vazut in bucatariile profesioniste oale din alea mari in care se fierbeau pastele, dar daca bag o oala din aia la mine in bucatarie imi ocupa tot aragazul si jumate din bucatarie :lol:

 

Am o prietena care si-a luat o astfel de oala - cu fund dublu si argon sau nu stiu ce intre cele doua straturi si cu alte gadgeturi super-techologizate. A costat vreo 3 milioane (vechi) oala!!! WTH :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

37. Supele tulburi se pot limpezi prin adaugarea unui albus batut spuma, iar dupa 15-20 de minute se trece supa prin strecuratoare deasa.

 

 

Asta am vrut sa o sterg, mi-a ramas din greseala si acum am vazut-o. Daca am strecurat supa de doua ori si tot tulbure este, o aruncam, nu ne apucam sa facem bezele in ea sau sa adaugam frisca si capsuni. Sfatul de sus e valabil doar in vreme de foamete, eventual.

Editat de Aseneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o prietena care si-a luat o astfel de oala - cu fund dublu si argon sau nu stiu ce intre cele doua straturi si cu alte gadgeturi super-techologizate. A costat vreo 3 milioane (vechi) oala!!! WTH :doh:

 

da.... sunt superbe.... am vazut. :yes:

partea proasta e ca tre sa bagi ceva in ele ca sa ai ce fierbe. focus.gif

in caz contrar faceau toti banii :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta am vrut sa o sterg, mi-a ramas din greseala si acum am vazut-o. Daca am strecurat supa de doua ori si tot tulbure este, o aruncam, nu ne apucam sa facem bezele in ea sau sa adaugam frisca si capsuni. Sfatul de sus e valabil doar in vreme de foamete, eventual.

Nu e asa. Are o samanta de adevar.

 

De exemplu, albusul de ou se foloseste la supa consomme. Diferenta este ca, se pune batut dar nu spuma, odata cu carnea tocata si legumele cu care se fierbe.

 

Alt truc al tau, care e gresit. Este cel cu ceapa.

Ptr a scoate o supa limpede, se pune o ceapa taiata pe din doua siarsa pe plita. Care are.

Plita, nu ceapa. :crazy:

 

Ca sa nu vi se taie maioneza, toate ingredientele trebuiesc dsa aibe aceeasi temperatura, respectiv a camerei. Dar sa nu fie extrem de cald acolo.

Si, in plus, incepeti sa bateti oole cu o ligurita de mustar,si sare, apoi usor cu uleiul in fir subtire si nu schimbati sensul de batut deloc.

 

La bezeaua de albusuri se pune stropi de zeama de lamaie si sare ca sa iasa mai lucioasa.

 

Telina si merele folosite la salata de telina,pana o preparati, se tin in apa rece cu zeama de lamaie sa nu se inegreasca(oxideze)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aia cu uleiul incins, sarea si ca nu se arde ceapa, am auizt-o si eu pe la tv la marii bucatari .. hm

o folosesc, dar nu stiu daca am vazut efectele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aia cu uleiul incins, sarea si ca nu se arde ceapa, am auizt-o si eu pe la tv la marii bucatari .. hm

o folosesc, dar nu stiu daca am vazut efectele

:lol2: E vrajala. Nu are nici un efect.

 

Era ceva cu ....ceapa si uleiul, sau nu mai stiu cu ce, care scotea mirosul uleiului, dupa ce prajeai prea mult ceva in el, dar nu imi mai amintesc ce. :blink:

Dar acasa nu ai de ce sa faci asa, ca nu tii uleiul 100 de ani. Ca nu ai mult.

 

Aia cu cojile de oo, iar e vrajala. :lol: E povesti.

Cu smantana la sarmale si "pufos", iar. In plus, nu se pune smantana decat la sarmalele cu foi din vita de vie.

 

In timpul comunismului s-au denaturat multe retete, datorita faptului ca trebuia sa se fure si era nevoie de substituti.

Asa ca, la retetele originale nu se pune :

 

- Cartofi fierti la maioneza.

- Gris la icre.

- Dovlecei fierti la salata de vinete, si nici maioneza.

- Frunze de tei sau de stevie la sarmalute. 9 ca ne plac noua si asa vrem sa mancam, asta este altceva.Eu stiu pe unul ce prefera clatitele cu dulceata si cu mujdei. :stars:, cica tot acolo ajung)

- Oua la chiftele, faina, malai sau alte alea.

Se "leaga" carnea cu putin pesmet uscat ce absorbe lichidul, sau cu paine inmuiata in apa si stoarsa bine. Inainte de prajire se tavalesc prin faina si se scutura bine, sa ramana numai cat e nevoie.

- Ouale, se pun numai la carnea de perisoare. Altfel riscati sa se imprastie cand le puneti la fiert. ( si mai sunt, dar astea imi vin in minte acum)

 

Ca truc, de pus mai usor perisoarele de pe farfurie in oala.

- Tine-ti farfuria cu perisoare aproape de buza oalei, aproape lipit sau deasupra, usor inclinata.

Apoi, luati cu polonicul supa fierbinte din oala si cu grija, turnati supa pe farfurie,astfel ca perisoarele sa alunece odata cu ea in oala. Va ia mai putin timp sa le puneti la fiert.

 

 

 

Nu va feriti sa gatiti cu unt, pe motiv ca va ingrasati. Nu este adevarat.

Untul este mult mai bun pe motiv ca are doar 65 sau 35 % grasime, pe cand uleiul are 100 %.

Singura deficienta este ca are colesterol. Dar avantajul este ca, are un gust mult mai bun. :yam:

 

Cred ca ar trebui deschis un topic cu "Ce se pune si, ce nu se pune", asa mai faceam schimb de ideei.

 

Asta fiindca am vazut ieri pe net, pe un blog de retete, vestit de altfel, o reteta de Beefsteak Tartar, fara unt si o multime de galbenusuri. :doh: Si fara condimente.

Si toata lumea injura, si zicea ca, e ceva de ....nemancat si regurgitat.

E si normal, ca nu are nici un gust daca reteta este tembela si nu cea originala. Mancat si fara paine toast. Bleah!

Ce oameni dom'le, ce oameni.:nea:

Editat de Two
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai chef Ramsey vezi ca ti s-au ars stiksurile. :rot:

:soc: Ops! E na.

Pff, bine ca mi-ai amintit. Am ceva pe foc. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×