Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Trucuri culinare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poti sa le faci cu sau fara oua. Sa luam varianta cu oua ca-i mai buna. Bati 2 oua cu putina sare, adaugi si apa si omogenizezi bine si apoi torni faina incetul cu incetul si incorporezi bine cu furculita ca sa nu aibe cocoloase. Compozitia asta trebuie sa fie mai tare decat cea de la galustele cu gris. Grsiul se umfla, dar la faina nu e cazul. O lasi putin la odihnit si apoi le fierbi in supa, in tocanite sau mai stiu eu in ce ai chef smile.gif

Da, chestia asta am vazut-o in Italia, numai ca puneau compozitia intr-un fel de razatoare orizontala, cu o cupa asa deasupra, si compozitia iesea precum niste melci mici ce cadeau direct in supa. Bine, miscand cupa aia stanga - dreapta ca si cum ai rade ceva deasupra oalei.

Se mai facea si punand compozitia intr-o strecuratoare cu gauri mai mari, ca sa treaca prin gaurile alea, si deasupra oalei.

Iesea un fel de taitei mai grosi.

Sau din ou crud, intreg si putin cartof fiert pasat bine.

Maioneza nu se va taia niciodata daca respecti urmatoarele.

 

- toate ingredientele au aceiasi temperatura. Se pot scoate pe masa cu vre-o 30 de min inainte.

- asta insemnand, uleiul, ouale, mustarul. ( si, intotdeuna sa aveti si oua de rezerva scoase, pentru cazul in care se taie)

- daca adaugati putin mustar, o jumatate de lingurita, peste galbenusul de ou, maioneza va iese din prima. Si sare. Nu se taie niciodata. Si va iese si foarte rapid.

- nu va chinuiti cu mixerul fiindca veti taia maioneza de cele mai multe ori, datorita vitezei. Folositi un tel, si mana doar din incheietura, ca sa nu va oboseasca mana.

- cand este aproape gata, turnati zeama de lamaie peste aceasta si bateti in continuare, aceasta va face sa se albeasca si sa aibe un gust bun. Adaugati ulei uin fir subtire, pana cand ajunge la consistenta dorita.

- daca nu aveti la indemana zeama de lamaie, folositi sare de lamaie si putina apa, o dizolvati intr-o cescuta de cafea.

- si ca ultim sfat, care cred ca il stiti cu totii, nu schimbati niciodata sensul de frecare al maionezei. Cu mixerul nu aveti cum, dar pentru cei care se incumeta sa o faca cu mana, este important.

 

Daca stati toate acestea, ma bucur, daca nu, bagati la cap.

 

 

Data viitoare o sa va povestesc trucuri folosite la repararea maionezei taiate.:roll:

Ai dreptate, dar nu tot timpul. Sarea intr-adevar impiedica uleiul sa sara din tigaie, am verificat, dar le si schimba gustul, de exemplu cartofii prajiti in ulei cu sare au gust de napi sau de morcovi prajiti, devin mai dulci.

La perisoare nu se pune oua, doar putina faina.

La chiftele e obligatoriu sa se puna oua, mai ales ca cele orginale si adevarate sa fac mari cat palma si fara multe oua in comopzitie nu se leaga, degeaba pui tu un hectar de faina sau pesmet. Daca te referi la bilutele alea care se fac la noi la parastase, poate alea sa mearga fara oua. Dar cele originale, nu.

Cum sa pui frate faina in perisoare ?:blink:

La tara, da, stiu si eu ca asa se pune.Dar e gresit.

 

Sau oua la chiftele.Nu se pune. La tara, da. Aia pun delicat si pe cartofii prajiti si ar pune si la frisca de prajituri, chimicalele alea.:doh:

 

In loc de faina se poate folosi amidonul, aia da.

 

Apoi, altceva. sa se lege carnea, ca tot pomeneai de ea.

Daca este "batuta" carnea tocata se leaga singura.

 

Procedeul s-ar descrie prin, trantirea carni tocate in mod repetat intr-un castron. Ceva de gen, faci compozitia un guguloi mare, si il iei in palma si o trantesti de fundul castronului.

Facand asta repetat, s-a intareste carnea si nu se mai destrama.

 

Astea sunt trucuri profesionale, nu invatate de la babele din sat.

 

P.S.Aia cu sarea im ulei, ti s-a parut tie. Daca au apa pe ei,cartofii, sa vezi ce mai sare pe tine uleiul. :lol:

Scurge-i bine inainte, si nu mai sare nimic pe tine.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spaetzle Maker ... Made in Hungary ... in cutia patrata se pune materialul de galuste si se trage orizontal pana cade totul in apa fiarta ca se pune peste oala, ador masinuta asta, face galuste perfecte mereu.

 

 

muyfM0rwunSc7bGLPcvyvkg.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, exact, asta este.:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar azi am vazut o chestie din asta, e vreo 30 de ron. Merita sa ai in casa asa ceva.

Chestiile alea, ce rezulta, merg la supa de rosii, in loc de taitei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spaetzelele astea sunt inventie nemteasca :P Dar la aluatul lor e vorba de o densitate mai mare, decat descrisesem eu la aluatul de galuste de faina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scartz, acu, mai punem niste faina. :p

Vezi, daca nu ai scris si indicele de vascozitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apai nu stiu ca nu l-a masurat :P Mereu fac totul la ochi sau mai bine zis, la mana, dupa cum simt eu aluatul cand il omogenizez cu furculita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci de unde stii care trebuie pe scula aia si care nu ? :tease:

Conteaza ce pica in oala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar azi am vazut o chestie din asta, e vreo 30 de ron. Merita sa ai in casa asa ceva.

Chestiile alea, ce rezulta, merg la supa de rosii, in loc de taitei.

doar atat ?

unde ai vazut-o ? la kitchen shop era aproape 100 :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×