Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Trucuri culinare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da; amesteci ouale cu grisul; compozitia trebuie sa fie ceva mai moale, mai lichida, nu vascoasa si o lasi apoi in repaus vreo 10-15 minute .. grisul absoarbe lichidul in exces si se umfla, apoi iei cu lingurita din gris si -i dai drumul in supa care fierbe, lasi vreo 5 minute la fiert, stingi focul , acoperi oala si ele se umfla frumos

 

Multumesc. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu un singur truc, de la matusa mea, cum se prepara maioneza. Un galbenus crud, unul fiert tare si apoi torni ulei cat vrei. Nu se strica vreodata, insa amesteci intr-o singura directie, a acelor de ceasornic (daca sunteti superstitiosi) sau invers ca mine (daca faceti totul pe dos).

Sau din ou crud, intreg si putin cartof fiert pasat bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate spune cineva cum se fac galustile bune si, mai ales, pufoase ? :yam:

Eu la inceput bateam albusul spuma, dar ieseau prea pufoase. Mie imi plac tari. Unii ar spune ca daca ies tari sunt nereusite, dar mie imi plac foarte mult asa.

Am mers odata la o prietena in vizita (in alt oras) si m-a servit cu supa de galuste printre altele, dar i-au iesit tari. Ce festin am tras!!! Am mancat f multe, mai ales cand am auzit ca vrea sa le arunce si sa faca altele. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi plac si tari :) tocmai de aia imi plac si galustele din faina, alea ies mai tari

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa le faci cu sau fara oua. Sa luam varianta cu oua ca-i mai buna. Bati 2 oua cu putina sare, adaugi si apa si omogenizezi bine si apoi torni faina incetul cu incetul si incorporezi bine cu furculita ca sa nu aibe cocoloase. Compozitia asta trebuie sa fie mai tare decat cea de la galustele cu gris. Grsiul se umfla, dar la faina nu e cazul. O lasi putin la odihnit si apoi le fierbi in supa, in tocanite sau mai stiu eu in ce ai chef :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un truc culinar pentru galuste din gris care le bate pe toate. Merg la magazinul evreiesc si cumpar un pachet de Matzo Ball Mix (mix pentru galuste) vin acasa, sparg doo oua intr-un castron, adaug masuratoarea exacta de ulei scrisa pe pachet, amestec, adaug incet mixul din punga, iar amestec cu furculita pana se omogenizeaza. Pun la frigider 15 minute, scot, fac cocoloasele si le dau drumul in supa care fierbe pe foc. Taraaaaaa :pardon:

 

 

:lol:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa le faci cu sau fara oua. Sa luam varianta cu oua ca-i mai buna. Bati 2 oua cu putina sare, adaugi si apa si omogenizezi bine si apoi torni faina incetul cu incetul si incorporezi bine cu furculita ca sa nu aibe cocoloase. Compozitia asta trebuie sa fie mai tare decat cea de la galustele cu gris. Grsiul se umfla, dar la faina nu e cazul. O lasi putin la odihnit si apoi le fierbi in supa, in tocanite sau mai stiu eu in ce ai chef :)

Interesant, chiar nu stiam! Am sa incerc si varianta aceasta. Merci! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere :) Le lasi la fiert si pe ele vreo 5 minute si s evor ridica deasupra lichidului. Tot dupa ochi le fac si pe astea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×