Sari la conținut
Forum Roportal
Smile

magia este un pacat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

magia alba sau neagra ,vrajitoria sunt pacate.nu trebuie sa ne consideram mai presus decat suntem.

bioenergia nu e magie,e stiinta ,la fel ca acupunctura .

:lol2: hahaha :crazy:

as dori sa aflu,oare nu tot vrajitoarele si ghicitoarele pretind ca fac magie alba?sunt aceleasi ,care fac si magia neagra.lucreaza cu acelasi lucru.

cei,care au avut experiente de genul,ma duc la vrajitoarea respectiva sa -mi desfaca vrajile ,au fost ajutati in ceea ce au cerut,dar s-au ales cu mai multe probleme decat aveau.

poate printre voi poate sa confirme cineva :spiteful:

Pai ce sa-ti confirme? Ca prostia se plateste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca tot pun atatea intrebari..dar eu tot nu inteleg unele lucrurin deci magia ete tot vrajitorie cu ati zis...-"pai cam acelasi lucru e si vrajitoria, difera doar ritualul si limbajul ! "

eu am inteles ca vrajitoria se mai numeste si magie neagra... dar si ca magia este "magie", daca e alba sau neagra, asta rezida din "practici", ritualuri...si efect....da pana aici totu e clar...isa eu stiu ca Magia isi propune sa ofere omului o stare mai buna, nu una mai rea.

Magia nu poate fi alba sau neagra (gri etc.). Ea este doar MAGIE....si ca vrajitoria este...

"Vrajitoria inseamna sacrificarea de animale, folosirea unor elixiruri din plante, componente de la persoane decedate, sange, efectuarea de "papusi" pentru a face rau unei persoane, farmece de orice natura, legarea cununiilor sau a unei persoane impotriva vointei si a firii, superstitii, excrocherii s.a." ...si ca

-Magia reprezinta fortele in miscare ale universului, care se resping sau se atrag si de aici rezultatele uimitoare. Magia inseamna studierea temeinica a astrologiei, numerologiei, alchimiei, hipnozei, telepatiei, telechineziei, radiesteziei, bioenergiei, Tarotului etc....deci eu nu pot sa fac o asemanrare intre magie si vrajitorie si zic ca magia ese una iar vrajitoria este alta ,poate voi aveti drepta si eu ma insel si de aceia tot pun intrebari pt ca nu inteleg "daca tema topicului este:- magia este un pacat? si ma gandesc la ce am zis ca stiu mai sus despre magie da nu este un pacat" sau poate am inteles eu rau tema topicului .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma scuzati ca tot pun atatea intrebari..dar eu tot nu inteleg unele lucrurin deci magia ete tot vrajitorie cu ati zis...-"pai cam acelasi lucru e si vrajitoria, difera doar ritualul si limbajul ! "

eu am inteles ca vrajitoria se mai numeste si magie neagra... dar si ca magia este "magie", daca e alba sau neagra, asta rezida din "practici", ritualuri...si efect....da pana aici totu e clar...isa eu stiu ca Magia isi propune sa ofere omului o stare mai buna, nu una mai rea.

Magia nu poate fi alba sau neagra (gri etc.). Ea este doar MAGIE....si ca vrajitoria este...

"Vrajitoria inseamna sacrificarea de animale, folosirea unor elixiruri din plante, componente de la persoane decedate, sange, efectuarea de "papusi" pentru a face rau unei persoane, farmece de orice natura, legarea cununiilor sau a unei persoane impotriva vointei si a firii, superstitii, excrocherii s.a." ...si ca

-Magia reprezinta fortele in miscare ale universului, care se resping sau se atrag si de aici rezultatele uimitoare. Magia inseamna studierea temeinica a astrologiei, numerologiei, alchimiei, hipnozei, telepatiei, telechineziei, radiesteziei, bioenergiei, Tarotului etc....deci eu nu pot sa fac o asemanrare intre magie si vrajitorie si zic ca magia ese una iar vrajitoria este alta ,poate voi aveti drepta si eu ma insel si de aceia tot pun intrebari pt ca nu inteleg "daca tema topicului este:- magia este un pacat? si ma gandesc la ce am zis ca stiu mai sus despre magie da nu este un pacat" sau poate am inteles eu rau tema topicului .

:crazy:

magia e magie...sub toate formele ei stintifice sau nestintifice, e alba daca e in favoarea unui om, e neagra daca este in defavoare lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P

magia e magie...sub toate formele ei stintifice sau nestintifice, e alba daca e in favoarea unui om, e neagra daca este in defavoare lui.

bine eu nu cunos magia su aceasta forma dar ori cum lucrurile s-au mai limpezit..daca aci se vorbeste despre magie asa cum zici tu ai derptate in cele spuse mai inaite ca:

-in mod cert magia dragostei nu este un pacat, sau alte clipe incarcate de magie..., daca insa vb de vrajitorie, aici lucrurile trebuiesc separate. sigur nu putem nega existenta ei, insu/mi avand ceva "experiente" de gen, insa ele au venit din dragoste fata de aproape, fara beneficii materiale, fara sacrificii de animale, doar prin puterea credintei.insa asta e o alta poveste....in mod cert magia asa zisa alba, sau neagra a dominat omenirea din cele mai vechi timpuri, daca este un pacat sau nu...poate doar cei ce au murit pot sa spuna! :crazy: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bine eu nu cunos magia su aceasta forma dar ori cum lucrurile s-au mai limpezit..daca aci se vorbeste despre magie asa cum zici tu ai derptate in cele spuse mai inaite ca:

-in mod cert magia dragostei nu este un pacat, sau alte clipe incarcate de magie..., daca insa vb de vrajitorie, aici lucrurile trebuiesc separate..................

De orice fel ar fi magia,vrajitoria ,fie ca e sau nu in defavoarea omului,sunt interzise de Biserica.

Cam asta e !Toate se fac cu ajutorul unor duhuri care nu sunt de la Dzeu,deci Biserica le condamna.

 

 

aha..da ! ...ca esti :crazy: dar rau de tot ! :o:

canibali zici ? :o: :cheer:

8) si ce daca's :P tu ai inceput-o primul. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De orice fel ar fi magia,vrajitoria ,fie ca e sau nu in defavoarea omului,sunt interzise de Biserica.

si anumite practici sexuale sunt interzise de biserica, asta inseamna ca nu... ? :o:

Cam asta e !Toate se fac cu ajutorul unor duhuri care nu sunt de la Dzeu,deci Biserica le condamna.

da...nu sunt de la Dumnezeu, ci de la Oameni !

:P si ce daca's :crazy: tu ai inceput-o primul. :o:

da...dar eu nu ma oftic ! 8)

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate inteleg eu, magia si vrajitoria sunt metode Umane de a produce miracole, iar miracolele, din perspectiva extremismului crestin, tin exclusiv de Divinitate.

Dar de ce nu se poate accepta ideea ca Divinul isi poate face simtita prezenta si prin intermediul Oamenilor?

 

Pe de alta parte, magia si vrajitoria tin de elemente pe care mintea umana, la un moment dat, nu si le poate explica. Pe vremuri, mintea umana nu-si putea explica nici cum de pamantul se invarte in jurul soarelui, sau diferite fenomene din natura, motiv pentru care multi "vrajitori" si "blasfemiatori" au fost arsi pe rug... chiar de catre biserica crestina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce nu te faci vrajitor,daca te distreaza asa de mult :flowers:

pai...e in felul lui, un vrajitor ! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×