Sari la conținut
Forum Roportal
Miikkaa

Nu mai inteleg exista prietenia adevarata sau nu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa scriu si eu aici un mic episod din viata mea care m-a socat si acuma sunt intr-o dilema nu stiu cum sa procedez corect, dati-mi un sfat :)

Ceva timp in urma am inceput o relatie cu un baiat, de 8 martie au venit la mine si el si prietena mea cea mai buna adica aceea a fost prima intilnire oficiala a lor, le-am facut cunostinta ne-am odihnit la sfirsit dupa ce el plecase Iuliana prietena mea mi-a spus ca i-a placut mult de dinsu e foarte super dar nici o data nu o sa se dea la el p'u ca foarte mult tine la mine. Noi am fost impreuna o luna si ceva el a facut cunostinta cu familia mea venea la mine acasa mincam impreuna ect. (relatia dintre noi nu era de un 10 era undeva de nota 6 - 7 adica nu aveam prea multa atentie de la el ne sunam o data in zi s.a.m.d.) Intr-o zi eu i-am spus ca totul s-a sfirsit intre noi p/u ca intradevar au aparut in viata mea niste probleme mai grave si nu aveam timp si nervi pentru relatia cu el. Peste citeva zile vorbesc cu prietena mea Iuliana si ma rog cum suntem noi fetele ea era la curent cu tot ce a fost intre noi eu i-am povestit totul detaliat, la care ea imi spune ca inca cind eram eu impreuna cu Roma>fostul el a sunat-o sa o invite la un film, ea l-a intrebat de ce nu ma invita pe mine, la care el a raspuns ca eu eram fosrte ocupata si ca el a hotarit sa invite o preitena buna de a mea p/u ca sa nu fiu geloasa eu, dar eu de treaba asta nu stiam absolut nimic nu m-a invitat nici o data la film, Iuliana nu a fost cu el la film, marog am considerat ca nu e vinovata si am mers mai departe cu prietenia cu ea intradevar o iubeam ca pe o sora. Acuma de Paste am fost la ea acasa pe 5 zile intr-un sat, ne-am distrat ok, mi-am adus aminte intimplator de fostul si am intrebat-o daca a mai sunat-o la care am auzit un raspuns brutal -sigur ca nu de ce sa ma sune. Noi ne primblam cu prietenii si ei ii suna mereu telefonu si tot vorbea cite 20 de min, seara cind ne culcam scria mesaje de dragoste, respectiv eu am intrebat-o cu cine vb si ea mi-a spus ca e un baiat pe nume "Adrian" foarte super cu care a facut cunostinta si i-a placut enorm, mie mi s-a parut de la bun inceput suspect p/u ca daca intradevar era sa existe acel "Adrian" eu era sa stiu de la bun inceput deoarece noi totul ne povesteam. Si eri seara eram la mormintul mamicii mele unde ea mi-a facut confesiunea ca a esit cu el de vreo 10 ori deja ca e foarte super si ca o arnajeaza totul la el si ca are foarte multa atentie si ca e mult mai bravo in relatia cu ea decit a fost in relatia cu mine, si mereu se apara cu faptul ca ea ma iubeste ca pe o sora si ca eu trebuie sa-i multumesc ca ea a fost cinstita cu mine ca mi-a spus ea totul dar nu am aflat de la cineva strain si ca daca eu o sa-i spun sa termine totul cu el ea e gata sa faca orice pentru mine, eu am tacut mai bine de o ora la care i-am spus ca nu vreau ca ei sa fie impreuna, la care mi-a raspuns cu un glas de victima ca sunt egoista si ca ea p/u mine nu conteaza nimic deoarece nu-i doresc fericirea :doh:

 

P.S: Vreau sa aduc la cunostinta ca eu nu am simtit nimic absolut p'u baiatul dat adica nici nu am reusit sa ma atasez de el nemaivorbind de dragoste, pur si simplu am mai avut o experienta asemantoare in viata si mii foarte greu iarasi sa trec peste aceste momente de parca ar fi un De-Ja-Vu :cry: ma doare faptul ca ma tinut "sora" mea de o fraiera si ma mintit atita timp pentru un baiat care e CAZANOVA se iubeste enorm demult si crede ca e ideal... m-a schimbat pe mine pentru nu se stie ce o sa fie... eri s-ia cerut scuze de la mine insa eu nustiu cum sa procedez in continuare, Help Me ce sa fac sa mai tin legatura cu ea? Sau poate intradevar sunt egoista? Ce sa fac ... :cry: :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma doare faptul ca ma tinut "sora" mea de o fraiera si ma mintit atita timp pentru un baiat care e CAZANOVA se iubeste enorm demult si crede ca e ideal... m-a schimbat pe mine pentru nu se stie ce o sa fie... eri s-ia cerut scuze de la mine insa eu nustiu cum sa procedez in continuare, Help Me ce sa fac sa mai tin legatura cu ea? Sau poate intradevar sunt egoista? Ce sa fac ... :cry: :blink:

 

Nu sunt de acord nici cu ce a facut ea dar nici cum gandesti tu.

1. Intre prietene se imparte totul.

2. Daca tu nu l-ai iubit, de ce n-o lasi pe ea sa-l iubeasca?

3. Gandeste-te cat de prietena esti tu cu ea, nu numai cat de prietena e ea cu tine.

4. Totul este permis in dragoste si razboi, iar faptul ca si-a cerut scuze arata ca-i pasa de tine.

5. Ai fi fost indreptatita sa fii "socata" daca ti-ar fi furat barbatul visurilor tale, sau ar fi fugit cu el de la nunta voastra, sau te-ar fi lasat cu doi copii pe drumuri, etc. Nu e cazul la tine :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As spune ca n-a procedat corect invitand-o la film in timpul in care erati impreuna. Pe de alta parte, el a simtit probabil ca multe sanse nu va avea cu tine. Tu ai spus ca nu erai indragostita de el. Si barbatii simt, sa stii :) .Ei au devenit iubiti dupa ce TU i-ai dat papucii. Atunci nu vad unde e problema. Poate se vor intelege bine, poate sunt compatibili. Daca tu l-ai perceput intr-un fel, nu inseamna ca si prietena ta trebuie sa-l vada ca tine. Deci da, esti putin egoista. De fapt, e mai mult un orgoliu propriu, pentru faptul ca cea mai buna prietena se intalneste cu fostul tau.Ea nu te-a inselat. Are tot dreptul sa se vada cu el si sa incerce o relatie. Daca el nu e bun, o va simti pe piele sa. Dar nu vad nimic rau in faptul ca sunt impreuna

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

problema cea mai mare care m-a deranjat cum am scris si in istorioara mea, faptul ca ea vorbea cu fostul meu si eu am intrebat-o nu numai o data cine te suna ea mia spus ca cica unul "Adrian" de fapt era fostul meu si vorbeau cu orele pe telefon, dar eu am ramas fraierita ma doare faptul ca ma mintit si inka asa o minciuna gogonata. Ea stie ca sunt doua lucruri care le urasc cel mai mult pe fata pamintului si unul din ele este MINCIUNA, plus la toate ginditi-va si la asta ca fratele meu, parintii mei, prietenii mei o cunosc pe ea ca cea mai buna prietena a mea si il cunosc si pe baiat ca a fost fostul meu... ce parerea o sa-si fac oamenii care ma incojoara de "prietena asta a mea".

 

Sunt atitea chestii de aia si sunt atit de confuza si nustiu cum sa fac mai corect, a da si am uitat sa mentionez un lucru important ea pleaca acuma pe data de 23 mai in America pe trei luni dar cine stie ce o asteapta acolo poate o sa stea si mai mult... si acest lucru ma doare ca ea m-a schimbat pe mine care i-am fost la bine si la greu pentru Roma care este egal cu semnul intrebarii :doh: si inca prin intermediul unor MINCIUNI GOGONATE... O RUGAMINTE: Puneti-va in locul meu si spuneti sincer cum ati proceda...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orgoliul cat casa pe capu' tau. Lasa telenovelele si pune mana pe carte sa inveti sa scrii literar. Las-o, frate sa fie fericita cu ala. N-o mai baga in seama daca iti sta-n gat ca te-a mintit. De ce sa-ti fi spus adevarul ? Ca sa ai motiv sa faci spume si s-o acuzi ca ti-a furat "iubitul" ?

 

P.S. Maneaua ucide ! Pune mana pe carte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e momentul sa fiu acuzata si de faptul ca sunt incarturara pur si simplu sunt moldoveanca si avem si noi modul nostru de a scri, ca sa-ti aduc la cunostinta am fost printr-e primele la limba si literatura romana am esit mereu cu 9 si 10... dar pe tine te-as ruga anticipat sa te pui in locul meu si sa-mi spui cum sa procedez mai departe cu ea, sa restrictionez putin prietenia sau sa pun punct la tot, sau sa nu schimb absolut nimic si sa-i fiu in continuare cea mai buna prietena...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ea stie ca sunt doua lucruri care le urasc cel mai mult pe fata pamintului si unul din ele este MINCIUNA,

 

minciuna este un mijloc legitim de a-ti atinge scopurile :)

cum ai fi reactionat daca ti-ar fi spus ca vorbeste cu el in acel moment ?

Editat de Amicu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e momentul sa fiu acuzata si de faptul ca sunt incarturara pur si simplu sunt moldoveanca si avem si noi modul nostru de a scri, ca sa-ti aduc la cunostinta am fost printr-e primele la limba si literatura romana am esit mereu cu 9 si 10... dar pe tine te-as ruga anticipat sa te pui in locul meu si sa-mi spui cum sa procedez mai departe cu ea, sa restrictionez putin prietenia sau sa pun punct la tot, sau sa nu schimb absolut nimic si sa-i fiu in continuare cea mai buna prietena...

Eu sunt un nenorocit arogant, iar limba oficiala pe teritoriul Romaniei este Bucuresteana :P

Daca nu ti-a pasat de baiatul ala ramai prietena cu prietena ta. Dar tine minte pe viitor si fereste-te sa iti mai faca faza asta inca o data. Adica mai distanteaza-te un pic, ca e foarte util sa faci asta. Stiu io sigur :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amicu' > as fi reactionat destul de adecvat, chiar poate crestea respectul si increderea pentru ea din cauza ca nu ma mintit, eu nu sunt persoana fara suflet daca vedeam ca intradevar nutreste ceva p/u el le doream doar fericire, si aveam sa fiu si in continuare alaturi de ea....darrrr........

 

Scorpionul_Rosu > mersi de intelegere :P :flowers: si de sfat defapt asa si ma gindeam sa fac doream doar sa vad daca mai este cineva de-o parere cu mine, ok acuma spune-mi eri seara discutia noastra s-a terminat asa : daca eu o ert si totul e normal sa o sun azi, acuma ce sa fac sa sun sau sa astept totusi sa faca ea primul pas ? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×