Sari la conținut
Forum Roportal
Mik22

Drept de mostenire

Postări Recomandate

buna seara am si eu o intrebare si va rog daca puteti sa ma ajutati

parinti mei au murit (mama acum 20 de ani si tata acum 12 ani) si nu am reusit sa facem succesiunea decat dupa mama.Eu mai am un frate vitreg din partea mamei crescut de parintii mei dar nu poarta numele tatalui meu.Ati putea sa-mi spuneti cat din mostenire imi revine mie si cat lui...jumate jumate?

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La succesiunea dupa tatal tau participa toti urmasii sai biologici.

Daca fratele tau are alt tata, el nu participa la succesiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La succesiunea dupa tatal tau participa toti urmasii sai biologici.

Daca fratele tau are alt tata, el nu participa la succesiune.

 

Chiar daca nu poarta numele tatalui, e posibil sa fi fost adoptat de catre el, nu s-a specificat daca da sau nu.In cazul asta are dreptul la mostenire ca si tine. Mostenirea este sanguina (biologica) sau legala (adoptie).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara am si eu o intrebare si va rog daca puteti sa ma ajutati

parinti mei au murit (mama acum 20 de ani si tata acum 12 ani) si nu am reusit sa facem succesiunea decat dupa mama.Eu mai am un frate vitreg din partea mamei crescut de parintii mei dar nu poarta numele tatalui meu.Ati putea sa-mi spuneti cat din mostenire imi revine mie si cat lui...jumate jumate?

Va multumesc!

 

Mostenirea dupa mama fiind facuta, calitatea de mostenitor trebuie sa fi avut tu, fratele tau si tatal tau. La moartea tatalui tau calitatea de mostenitor o au doar persoanele care au stabilita legatura de filiatie. Stii cine e tatal fratelui tau? Tatal tau a recurs la adoptia fratelui tau? In situatia in care tatal tau nu l-a adoptat pe fratele tau vitreg (ceea ce rezulta din faptul ca el poarta alt nume) esti unicul mostenitor, iar fratele tau vitreg este mostenitor al tatalui sau natiral.

 

Trebuie sa mai fac o precizare. Tu esti unic mostenitor legal, rezerva ta succesorala fiind de 1/2 din mostenire - asta iti revine in puterea legii. Tatal tau poate lasa prin testament bunuri si altor persoane, inclusiv fratelui tau vitreg, dar nu mai mult de 1/2 din mostenire. Cei care primesc bunuri prin testament si nu sunt mostenitori legali se numesc mostenitori legatari. Daca lasa mai mult de 1/2 din mostenire altora tu ai dreptul sa ataci testamentul pentru a-ti primi partea la care ai dreptul prin lege (jumatate din mostenire). Daca nu exista mostenitori legatari mentionati in testament iti revine intreaga mostenire, care e formata din toate bunurile dar si datoriile pe care le avea tatal tau.

Editat de thunami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.Va mai deranjez cu o intrebare:daca am o casa cumparata inainte de casatorie sotia mea are dreptul la 50% in caz de divort/dupa moartea mea?Mentionez ca avem copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fratele tau, daca poarta numele tatalui tau, inseamna ca este si el mostenitor rezervatar ca si tine, fiind adoptat.Deci, mosteniti amandoi.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.Va mai deranjez cu o intrebare:daca am o casa cumparata inainte de casatorie sotia mea are dreptul la 50% in caz de divort/dupa moartea mea?Mentionez ca avem copii.

In caz de divort,nu,nu are drept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×