Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua.

Problema este urmatoarea: am incercat in fel si chip sa aflu cat mai multe despre spasmofilie sau asa zisele atacuri de panica.

De ce ? Pentru ca am o prietena care sufera de aceasta boala.

Boala se manifesta in felul urmator: aceasta persoana are momente cand din cauza unei sperieturi pur si simplu numai poate sa stea in picioare, se ghemuieste, incepe sa tremure, cateodata numai poate sa vorbeasca ( alteori numai se poate opri din tipat ).

Precizez ca persoana respectiva se duce la un doctor de aproximativ 2 ani si cateva luni ( de cand a avut o sperietura mai grava si a inceput tot acest calvar ). Acesta ia spus ca din cauza lipsei mari de calciu si magneziu se poate ajunge la spasmofilie. De atunci a continuat sa ia seroxat in fiecare zi. Starea i s-a mai imbunatatit dar nu foarte mult.

 

Cine ma poate ajuta cu informatii / corectii / sfaturi este binevenit.

As dori sa imi spuneti daca stiti care este traducerea termenului "spasmofilie" in engleza. Eu am tot cautat si nu am gasit prin nici un dictionar. Doresc s-a aflu acest lucru pentru a putea cauta si pe site-urile internationale mai multe informatii.

 

Va multumesc anticipat,

Cristi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, cum crezi ca ar reactiona prietena ta daca i s-ar spune ca atacurile de panica pe care le sufera ea reprezinta o boala care se trateaza cu succes de catre medicul psihiatru ?

 

Sfatul meu este sa mearga sa discute cu un medic psihiatru care sa o evalueze si sa ii dea un tratament corespunzator.

 

Apoi, pe linga tratamentul cu medicamente, pe termen lung ar mai putea-o ajuta si psihoterapia - mai specific este vorba de trapia cognitiva (care educa pacientul despre atacurile de panica, o ajuta sa identifice sentimentele legate de boala pe care ea le interpreteaza gresit, etc) si terapia cognitiv-comportamentala (exercitii de respiratie, exercitii de relaxare, expunerea controlata la stimuli si situatii care ii declanseaza ei atacurile de panica, etc), care ambele se fac tot de catre medicul psihiatru.

 

Psihoterapia (cognitiva si cognitiv-comportamentala) ar putea ajuta-o sa constientizeze si sa stapineasca intr-o anumita masura atacurile de panica, dar din pacate boala (in functie de cat de grava este) nu dispare numai cu psihoterapie ci probabil va fi nevoie si de medicamente (cel putin intr-o prima faza).

 

Din pacate, la noi in tara sint relativi putini psihiatrii specializati pe psihoterapii pentru ca pacientii nu prea reusesc sa sustina financiar o atfel de terapie care inseamna de fapt ca pacientul sta de vorba cu psihiatrul cateva ore pe saptamina timp mai indelungat, iar pentru aceste sedinte de psihoterapie se percepe un onorariu.

 

Foarte importanta e sustinerea (sustinerea afectiva, stabilitatea emotionala, etc), pe care i-o oferi tu prietenei tale si sustinerea familiei ei (a persoanelor apropiate).

 

Cel mai bine ar fi sa mearga la un medic psihiatru care va decide care este cel mai bun tratament pentru ea.

Editat de mado

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat mai multe despre spasmofilie sau asa zisele atacuri de panica.
si mie mi s-a spus ca am spasmofilie, dar numai in sensul lipsei mari de calciu si magneziu - frica nu-mi este si nu intru in panica (suport cel mai bine-lucid din familia mea momentele respective)

poate ca ceea ce are prietena ta nu este doar spasmofilie, ci spasmofilia favorizeaza atacurile de panica

 

de aceea

atacurile de panica pe care le sufera ea reprezinta o boala care se trateaza cu succes de catre medicul psihiatru
merita incercat!

 

[fara prejudecati: psihiatrul nu este doar medic de nebuni, ci si medicul care ne ajuta sa nu ajungem acolo...]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihoterapie poate practica oricine are pregatirea necesara: psihiatrii, psihologi, filosofi, asistenti sociali, sociologi.

 

"Din pacate, la noi in tara sint relativi putini psihiatrii specializati pe psihoterapii pentru ca pacientii nu prea reusesc sa sustina financiar o atfel de terapie"

 

Motivele pentru care sunt putini psihoterapeuti sunt mai mult istorice si politice. Dar lucrurile se schimba rapid. Psihiatrii-psihoterapeuti sunt putini pentru ca pregatirea in medicina este ori nefolositoare, ori piedica in formarea in psihoterapie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna si eu sufar de atacuri de panica de 6 ani.Am fost peste tot m-au consultat o gramada de doctori, am inceputcu tretamente puternice pentru cei care nu mai realizeaza nici cine sint ca dupa citeva luni sa descopere ca sufar de atacuri de panica.Starea nu mi s-a imbunatatit deloc din contra am dezvoltat mai multe fobii. IMI ESTE FRICA SA MERG PE STRADA.Era un medic foarte bun cel mai bun din cartier si nu am rezolvat nimic decit cu ajutorul unui psihoterapeut cit de cit. Eu nu mai am incredere in medicii psihiatri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cate sedinte de psihoterapie faceai/faci pe saptamana? Ai idee ce tip de psihoterapie era?

Exista medici psihiatrii buni si foatre buni. Pentru toti care se vor psihoterapeuti, indiferent de pregatirea initiala, esentiala este formarea in psihoterapie. Asta presupune intotdeauna ca viitorul psihoterapeut sa fie o perioada pacient el insusi "pe bune". Apoi, teoria, seminariile, prezentarile de caz, practica psihoterapeutica supervizata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si atentia acordata.

 

mado: sfatul tau mi se pare foarte bun. Trebuie sa iti spun ca ea se duce la un medic psihiatru de cand i-au aparut problemele. Dar problema este ca il vede doar de maxim 2 ori pe luna iar atunci o intreaba cum s-a mai simtzit si eventual ii mai scade / creste doza de seroxat sau vitamine.

 

MariaB: da! fii sigura ca o sa ii propun sa vada un alt medic psihiatru, deocarece acesta dupa parerea mea nu isi cunoste prea bine meseria. Faptul ca seroxatul se prescrie in astfel de cazuri am aflat si eu cu un simplu search pe google

 

larianna: Cam in situatia ta era si prietena mea la inceput. Cand a vazut-o pt prima oara, doctorul i-a spus k daca era putin mai puternic socul, ea ar fi putut sa moara. Dar de atunci a progresat mult. Cred ca trebuie sa ai mai multa incredere in tine si sa nu te lasi batuta. Cu ajutor din partea unui medic specializat, destula odihna, regim alimentar adecvat si un stil de viata cat mai relaxat ( fara suparari, afectiune din partea celor dragi ) sunt sigur ca vei observa niste imbunatatziri radicale. Din cate vezi, boala ta se poate trata asa ca ridica fruntea si mergi inainte 8)

 

elandi: la comentariul tau as mai putea adauga si faptul ca, la fel ca oricare alt domeniu, psihoterapia se ramifica / dezvolta pe zi ce trece. Sunt sigur ca trebuie sa fie medici specializati in cazuri de spasmofilie chiar si in Romania.

 

Va multumesc inca odata pentru raspunsuri. Daca mai aveti sfaturi sau poate intrebari, as fi bucuros sa va raspund.

Buna seara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu ii recomand prietenei tale sa renunte la seroxat,nu este bun.Medicamentele de acest gen nu trateaza cauzele ci doar inhiba efectele si, in timp, produc dependenta.Ii mai recomand sa-si faca niste analize la sange, in special magneziul si calciu ionic.Nu are ce sa caute la psihiatru, nu are probleme psihice.Ii recomand sa ia Ca-Mg GNLD si FormulaIV.Sunt super si tot ce-ti spun iti spun din experienta proprie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pot da un raspuns mai complet referitor la crizele de spasmofilie despre care ati vorbit mai sus; este clar ca atacurile de panica au o cauza psihica dar in momentele in care suntem stresati, intram in panica, ne speriem.....etc, atunci organismul pierde Ca si apare criza de spasmofilie care se manifesta prin contractura muschilor mainilor, piciarelor si musculaturii faciale, insotia de durere de cap in zona cefei; ca tratament cel mai indicat este Ca Sandoz (ar fi bine sa fie injectabil dar nu se mai importa) neaparat cu Vitamina D2 timp de 10 zile pe luna; numai Ca Sandoz se absoarbe suta la suta celelalte produse de pe piata fiind cu mult mai putin bune si mai mult raman prin rinichi decat in sange.

Cat despre psihiatru, va pot recomanda pe cineva; se numeste Mihai Stoica si lucreaza la Pliclinica RATB de pe str Dr. Grozovici langa spitalul Colentina; am fost colegi de liceu si de aceea vi-l recomand; in plus are si facultatea de psihologie si este destul de amabil.

Cam atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nestiutorul..prietena ta sufera de atacuri de panica..stiu asta pentru ca si eu am aceeasi boala[daca o pot numi asa].exact la fel fac si eu...tremur si ma ghemuiesc si imi ia ceva timp sa imi revin..si cand o fac, nu sunt bun de nimic. Eu stiu de la ce mi se trage, dar nu am avut curajul sa infrunt frica respectiva :cry: este singura metoda.Si cel mai bine e cum au zis si ceilalti: sa treaca peste problema asta cu ajutorul unui psiholog. Sper sa trec si eu..o am de un an de zile deja si sunt desperate. Va doresc sanatate la amandoi! PS: referitor la spasmofilie..spasmofilia este o afectiune supralicitata..toti cred ca se trage de la calciu.Daca citesti o carte de medicina, vei gasi acolo ca aceasta este una din simptomele atacului de panica.[bineinteles ca stresandu-te pierzi si calciu..dar nu de la asta se trag tremuraturile]. Eu deocamdata iau Calmepam cand simt ca ma mai apuca din senin :doh:

Editat de einstein007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×