Sari la conținut
Forum Roportal
Hebe

Noul cod al muncii

Postări Recomandate

Mie mi se pare destul de normal sa iei in proba persoanele care ti-au placut la interviu (fiindca tot ziceai ca din doua teste nu poti sa-ti dai seama cu cine ai de-a face) si sa pastrezi pe cine se dovedeste un bun angajat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

perioada de proba si cea determinata sunt avantajoase si pentru angajat.

 

poate sa-si dea seama de mediul de munca, de fitele patronului si ale colegiilor, daca il multumeste locu de munca sau nu. si pe urma alege.

 

asa, cu contractu clasic, tre sa dai preaviz, explicatii etc etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

perioada de proba si cea determinata sunt avantajoase si pentru angajat.

 

poate sa-si dea seama de mediul de munca, de fitele patronului si ale colegiilor, daca il multumeste locu de munca sau nu. si pe urma alege.

 

asa, cu contractu clasic, tre sa dai preaviz, explicatii etc etc

 

ca sa-ti dai demisia nu-ti trebuie explicatii ci doar un preaviz de 15 zile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cererea de demisie tre sa zici formal de ce vrei sa pleci.

 

la urmmatoru loc de munca patronu te intreaba de ce asa si pe dincolo.

 

chestia cu preavizu e variabila. poti pleca si-n 2 ore, depinde de circumstante.

 

dar frecusurile astea sunt oarecum eliminate de perioada de proba si determinata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cererea de demisie tre sa zici formal de ce vrei sa pleci.

 

 

e prima oara cand aud asa ceva

eu si cei pe care ii cunosc n-am specificat niciodata motivul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, e posibil, nu e batut in cuie.

 

insa si in cv se cere si cei de la resurse umane care "'triaza", intreaba de ce ai plecat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa-ti dai demisia nu-ti trebuie explicatii ci doar un preaviz de 15 zile

 

Perioada de preaviz s-a marit la 20 de zile

 

Mie mi se pare destul de normal sa iei in proba persoanele care ti-au placut la interviu (fiindca tot ziceai ca din doua teste nu poti sa-ti dai seama cu cine ai de-a face) si sa pastrezi pe cine se dovedeste un bun angajat.

 

Eu ma referam la angajati in proba in acelasi timp. Pana acum nu puteai lua in proba mai mult de un angajat o data :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt pe cale sa o patesc acuma cu ei, m-am angajat in 2010, am contract pe perioada nedeterminata si saptamana trecuta mi-au zis sa imi caut de munca ca tre sa reduca cheltuielile si s-au gandit ca eu tre sa fiu cel sacrificat. Am dreptul la salarii compensatori daca ma concediaza. Eu nu doresc sa imi dau demisia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.bzi.ro/barbatul-care-s-a-pensionat-dupa-26-de-ani-de-concedii-medicale-cum-a-reusit-sa-fenteze-munca-1309243

In Romania totul este posibil si nu de ieri.   Asta e doar una din cazurile recente caa  mai ramas loc liber in ziar si de razboi nu mai e nimic e adaugat.

Era unu in Sighet care era in concediu medical, la fel de cand se stia ca suferea de DIABET  :eek:  ... Noi copiii nu stiam de boli doar ca un barbat de 2 metri inaltime nu lucreaza doar se plimba cu mainile la spate inh hina de piele lunga de ofiter german de armata, bea cafele pe terasele cafenelelor, glumeste ... asta nu era sport in Maramures prin anii '60, dar am aflat adevarul.   Avea o nevasta care a fost promovata de toti doctorii in grupul/comisia de pensionare, era asistenta medicala sau nici atat dar avea "un numero" pentru care era solicitata de eliti.  De ea depindea soarta bolnavilor, ciubucurile rau foarte inalte, taranca s-a imbracat in haine de oras si nu-i mai convenea sotul tot un taran analfabet fara meserie, doar la lopata era bun.   Nimeni nu voia, nici doctorii sa afle publicul  adevarul, ca ea deja era o Doamna Mare crea le aducea extra venituri avocatilor si doctorilor.   Se invartea doar in acel grup de oameni, nu observa pe nimeni altu dar era prost reprezentat de un ciomag ca barbat langa ea.   

Asa era ascuns o minciuna, ea credea ca nimeni n-a aflat ca nu-i bonav ca in oricare moment cade si e mort.  Eu deja aveam si un copil de 2 ani si el tot mai tragea DIABET-ul prin strazile Sighetului, unii-l credeau securist ca le imita dintr-o alta era cu imbracamintea, dar nu era angajat nicunde.   Mama mi-a spus inainte ca sotia-i celebra sa fie pensionata a iesit si el la pensie dupa varsta dar n-a murit nici dupa 35 de ani cat il cunostea mama si altii.      

Mai era una membra de PCR care suferea cu Fierea, nu putea lucra sa nu vomite peste ceea ce lucreaza ca era fara meserie doar cu suport puternic de la partid.   Crestea 2 copiii la plimbari lungi la aer in parcuri, suferind ...    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×